Odniosłeś sukces? Zostań mentorem! Wesprzyj rozwój studentów Uniwersytetu Wrocławskiego!

piątek, 8.10.2021 12:45 184 0

Uniwersytet Wrocławski szuka nowych mentorów. Już od 10 lat zapraszamy do niego ludzi sukcesu, którzy chcą stać się częścią naszej wspólnoty akademickiej, podzielić się swoją unikalną wiedzą, poszerzyć horyzonty młodych ludzi. Mentorzy Uniwersytetu Wrocławskiego pokazują, że dzisiejszy uniwersytet to nie tylko laboratoria i sale wykładowe – ale cały świat.  A sukces, którym dzielimy się z innymi, cieszy bardziej i jest wart więcej. 

 Pół roku intensywnej pracy student – mentor. Dzielenie się doświadczeniem zawodowym, udział we wspólnych projektach, kontakty zawodowe, a co najważniejsze poznanie rynku pracy takim, jaki jest naprawdę – to cechy programu mentoringowego, którego XI edycja rusza na Uniwersytecie Wrocławskim.  

Program mentoringowy opiera się na nieformalnej relacji, jaką mentor, czyli doświadczony specjalista w danej branży, który chce podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem, nawiązuje z mentee, czyli studentem lub studentką Uniwersytetu Wrocławskiego. W ramach projektu mentor i mentee spotykają się minimum pięć razy. – To są spotkania, kejsy, wizyty studenta w firmach mentorów, udział we wspólnych projektach, korzystanie z networkingu i kontaktów zawodowych mentorów, lektura fantastycznej literatury, którą polecają mentorzy oraz zapoznawanie się z know how mentorów – wyjaśnia Dominika Buczkowska, kierowniczka Biura Karier UWr. 

Celem spotkań jest również uzyskanie niezbędnych informacji na temat wybranej przez studenta kariery zawodowej. – Spotkania z doświadczonymi mentorami pomagają studentom rozpocząć przygodę z rynkiem pracy. Przygotowani w wiedzę teoretyczną i często idealistyczną na temat tego, jak będzie działał rynek pracy, dowiadujemy się, jak on wygląda naprawdę i zderzamy się z rzeczywistością – mówi Mateusz Morawski, absolwent UWr, były uczestnik programu mentoringowego. 

Co istotne, w trakcie spotkań mentor nie narzuca swojego zdania i nie daje gotowych odpowiedzi. Jest inspiracją i pomaga odkrywać potencjał oraz wskazuje możliwości rozwoju. –  Spotkania są po to, aby odkryć, co tak naprawdę nam w duszy gra i w którą stronę pod kontem zawodowym chcemy podążać – podkreśla Julia Porczyńska, absolwentka UWr i uczestniczka programu mentoringowego. 

Co sprawia, że mentorzy chcą współpracować i dzielić się doświadczeniem z młodymi? – To niezwykła szansa na wyłowienie talentów i to talentów niemierzonych tylko kontaktami zawodowymi, bo w biznesie nie chodzi tylko o talenty zawodowe. Jeśli pojawi się wraz z talentami osobowość o wysokim poziomie motywacji i zaangażowania, to firma skorzysta po wielokroć z obecności kogoś takiego. Jeśli jest to ktoś młody, to świadomie inwestując w jego rozwój, organizacja może zyskać kogoś wybitnego, kto będzie pracował na rzecz jej rozwoju i zwiąże się z tą organizacją. O to w biznesie chodzi – podkreśla Anna Giersimowicz, mentorka UWr, która jest w programie mentoringowym od dziesięciu lat. 

Jak zostać mentorem? Do 17 października trwa rekrutacja dla mentorów. Wystarczy skontaktować się z Biurem Karier Uniwersytetu Wrocławskiego https://biurokarier.uwr.edu.pl/. –  Po zakończonej rekrutacji mentorzy przygotowują swoje biogramy – opisują, czym się zajmują, z jakiej są  branży, co mają do zaoferowania młodym ludziom. Później te biogramy są dostępne przez miesiąc na stronie internetowej Biura Karier, gdzie nasi studenci i studentki mają szansę z tymi biogramami się zapoznać i podjąć decyzję, z którym z mentorów i mentorek chcieliby współpracować. Następnie mamy pół roku intensywnej, wzajemnej pracy na celach zawodowych studenta i studentki. Procesy mentoringowe kończą się mniej więcej w czerwcu – tłumaczy Dominika Buczkowska. 

Studenci będą mogli aplikować do programu mentoringowego od listopada. 

Warto dodać, że w tym roku program mentoringowy obchodzi swoje dziesiąte urodziny. Do tej pory udział wzięło w nim 260 mentorów i 430 studentów. Zapraszamy do kolejnej edycji! 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)