Odsłonięcie muralu i koncert Nadzwyczajnej Orkiestry Dętej

sobota, 2.7.2016 10:32 1224 0

1 lipca w bramie i dziedzińcu przy ulicy Rydygiera 25 mogliśmy zobaczyć i wysłuchać wyjątkowego koncertu Nadzwyczajnej Orkiestry Dętej. Wydarzenie organizowane było w ramach Koalicji Miast Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

W wielu polskich miastach realizowane są programy rewitalizacji poszczególnym dzielnic, ulic czy ich kwartałów. Dotychczasowe doświadczenia zaowocowały ożywioną dyskusją, szeregiem publikacji i opracowań, które przyczyniają się do coraz lepszej świadomości jak poprawnie planować procesy ożywiania miejskich przestrzeni. Wśród często piętnowanych i na szczęście coraz rzadziej popełnianych błędów, jest pomijanie lokalnej specyfiki oraz potrzeb i oczekiwań mieszkańców.

Realizując projekt BRAMA staramy się w wpisać we wrocławski program rewitalizacji dzielnicy Nadodrze. Jako miejsce swojej aktywności wybraliśmy bramę wejściową i podwórze przy ulicy Rydygiera 25/27. Wcześniej pod tym adresem w codzienne życie mieszkańców kilku kamienic
wkroczyły już nowe inicjatywy, takie jak - artystyczny hostel, winiarnia czy jadłodajnia. Starzy i nowi użytkownicy starają się budować relacje harmonijnego funkcjonowania we wspólnej przestrzeni.

Projekt BRAMA jest próbą stworzenia we współpracy z lokalną społecznością trwałej wartości powstałej z okazji naszej kilkudniowej obecności we Wrocławiu. Pragniemy zaproponować wspólnocie mieszkaniowej remont będącej w złym stanie technicznym i estetycznym, bramy. To konkretne działanie (zgodne z poznańskim genius loci) jest celem podstawowym, mającym przynieść realną wartość dla wszystkich zainteresowanych. 

Inspiracją dla pracy poznańskiego artysty Somearta będzie materiał o historii miejsc położonych w okolicach ulicy Rydygiera zebrany przez dziennikarza tygodnika Polityka Sebastiana Frąckiewicza.

Minimalny czas istnienia muralu określiliśmy na trzy miesiące, lecz jeżeli jego funkcjonowanie uzyska społeczną akceptację, pozostanie na dłużej. Odsłonięcie powstałej pracy Somearta stanie się okazją do świątecznego wydarzenia, którego punktem kulminacyjnym będzie wykonanie nietypowej kompozycji powstałej z połączenia brzmień orkiestry dętej, radioodbiorników i elektroniki. Pomysłodawcą, autorem muzyki i współwykonawcą koncertu będzie poznański artysta Rafał Zapała.

Głównymi organizatorami wydarzenia są Cetrum Kultury ZAMEK w Poznaniu i Europejska Stolica Kultury 2016.

 

Źrdódło: ESK2016
Foto.: Wojciech Bolesta - Doba.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)