Odwiedziliśmy z kamerą Ośrodek Hodowli Muflona na Dolnym Śląsku [FOTO, WIDEO]

czwartek, 28.1.2016 09:46 5224 0

Mało kto pewnie wie, że Nadleśnictwo Bardo prowadzi w Jemnej (gmina Stoszowice) Ośrodek Hodowli Muflona. Zdziwiłby się jednak ten, kto wyobraża sobie te zwierzęta w zagrodach, gdyż jest to hodowla dzikiego zwierzęcia. Na czym polega? Dowiecie się z naszego wideo – o muflonach opowiada jedyna w Polsce kobieta na stanowisku leśniczego do spraw łowieckich Grażyna Selwa-Żurawska.

Jak dowodzą najnowsze badania, ojczyzną muflona jest Bliski Wschód ,a nie jak przypuszczano wcześniej  Sardynia i Korsyka. Na tereny Europy, a ściślej do Grecji Turcji i na Cypr muflon, został  sprowadzony dość późno, bo dopiero w XVIII wieku. Z tych terenów trafił on do Włoch i Francji. W 1730 roku zwierzęta zostały sprowadzone z Korsyki do Parku Belweder pod Wiedniem, skąd zostały następnie przesiedlane na inne tereny Europy. Do Polski muflon  został zaintrodukowany w 1902 roku, kiedy to pierwsze osobniki (kilka sztuk) zostały wypuszczone w Górach Sowich.

Muflon jest dziką, górską owcą, której  sierść w zależności  od  pory roku  przybiera  różne  ubarwienie. W okresie  lata sierść zwierzęcia ma  kolor rudawo-brunatny zaś zimą suknia jest rudobrązowa. W okresie zimy  u samców (tryków) zauważalne są na bokach  szare lub białawe  plamy zwane siodłami, zaś wewnętrzna  strona  nóg, spód  ciała i lustro mają barwę białawą. Zwierzę to posiada krótki ale bardzo silny kark, na którym wyrasta grzywa z  dłuższych włosów. Samce posiadają duże ślimakowato zakręcona rogi – ślimy.

Muflony są wybitnymi trawożercami a najchętniej zjadanymi przez nie roślinami są: wilczomlecz, pokrzyk wilcza jagoda, krwawnik i ostromlecz, które łącznie z trawami stanowią od 70 do 90% pożywienia tych zwierząt. Pozostałą część pokarmu stanowią: pędy, liście drzew i krzewów oraz krzewinki, kora owoce i nasiona. Do szkód  wyrządzanych przez muflony w wyniku żerowania należą głównie zgryzanie i spałowanie, które powodowane są  niedostatkiem określonych pierwiastków w innym rodzaju pożywienia, najczęściej w okresie przedwiośnia.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)