Ogólnopolski projekt bezpiecznej farmakoterapii – Pharma Safety

poniedziałek, 20.5.2019 14:30 559 0

Problem jest poważny i nie ogranicza się tylko do Polski. Zakład Ekonomiki i Jakości w Ochronie Zdrowia UMW, przy współpracy z Naczelną Izbą Pielęgniarek i Położnych przeprowadzi ogólnopolskie badanie dotyczące bezpieczeństwa procesu farmakoterapii. 

W 2016 roku Ministerstwo Zdrowia zleciło przeszkolenie personelu pielęgniarskiego i położniczego w zakresie zasad przyjmowania, realizacji i dokumentowania zleceń lekarskich. Był to efekt dramatycznych skutków błędnych podań, które miały miejsce w tym czasie. Dr Izabela Witczak z Wydziału Nauk o Zdrowiu UMW przeszkoliła wtedy z realizacji zleceń lekarskich kilkaset osób. Przy okazji dowiedziała się o poważnych problemach, z którymi borykają się pielęgniarki i położne przy realizacji zleceń – często zapisywanych w sposób tak nieczytelny, że właściwie uniemożliwiający właściwe odczytanie. Te szkolenia stały się dla dr Witczak impulsem do przeprowadzenia badania naukowego. Objęła nim ponad 300 osób. Efekty opublikowała i zaprezentowała na dużym międzynarodowym kongresie. Praca pt. „Ergonomic factors triggering risk in the pharmacotherapy process carried out by nurses” spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem i międzynarodowym odzewem. Okazało się, że problem dotyczy wielu krajów.

Kierująca Zakładem Ekonomiki i Jakości w Ochronie Zdrowia UMW otrzymała zaproszenie na konferencję poświęconą problemom w pielęgniarstwie, która odbędzie się we wrześniu w Edynburgu, by zaprezentować wyniki swoich badań. W sprawę włączyła się także Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych. Po spotkaniu z wiceminister zdrowia Józefą Szczurek-Żelazko zapadła decyzja o rozpoczęciu ogólnopolskiego badania. Jego wyniki staną się podstawą do wypracowania zaleceń, których celem będzie podniesienie bezpieczeństwa procesu farmakoterapii realizowanego przez pielęgniarki, położne oraz lekarzy na każdym poziomie opieki zdrowotnej. Na potrzeby badania stworzona została specjalna internetowa ankieta, do której link wraz z listem przewodnim od Prezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych Zofii Małas zostały rozesłane do Okręgowych Izb Pielęgniarek i Położnych, aby umożliwić wszystkim Pielęgniarkom i Położnym w Polsce uczestnictwo w badaniu.

21 maja o skali problemu oraz planowanym badaniu dr Izabela Witczak i Zofia Małas, Prezes NIPiP, mówić będą w Krakowie w czasie konferencji organizowanej przez CMJ (Centrum Monitorowania Jakości).

Projekt Bezpieczna Farmakoterapia - Pharma Safety  otrzymał patronat honorowy Ministra Zdrowia, a także patronat instytucjonalny Clinical Risk Management and Patient Safety Centre of Tuscany (Włochy), oraz WHO Collaborating Centre in Human Factors and Communication for Delivery of Safe and Quality Care.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)