Ogranicz marnowanie żywności - jak przechowywać owoce i warzywa?

środa, 17.5.2023 08:45

Co roku wyrzucamy na śmietnik tony żywności, szczególnie tej łatwo psującej się, jak warzywa i owoce. Zakupione produkty lądują w koszu z powodu złego przechowywania lub braku umiaru w zakupach. Jak prawidłowo przechowywać owoce i warzywa w lodówce by ograniczyć marnowanie żywności? Czemu warto zmienić swoje przyzwyczajenia?

Marnowanie produktów spożywczych na masową skalę

Statystyki są nieubłagane - w Polsce w ubiegłym roku wyrzucono nawet 5 milionów ton żywności! Takie wyniki pozwoliły nam zająć mało zaszczytne miejsce wysoko na liście krajów, w których na śmietnik trafia najwięcej żywności. Mimo to świadomość konsumentów wyraźnie rośnie w porównaniu z poprzednimi latami. Jeszcze w 2018 i 2019 roku nasz wynik sięgał bowiem 9 milionów zmarnowanych ton żywności.

Jak dbamy o przechowywanie żywności na co dzień? Aż 2 spośród 5 badanych przyznaje, że zbyt często zdarza im się wyrzucać produkty spożywcze. Aż 70% ankietowanych przyznaje, że regularnie wysypuje niedojedzone, gotowe dania do kosza. Walka z marnowaniem żywności zaczyna się więc już w naszych domach. Zmiana prostych rytuałów, na przykład układu typów żywności w lodówce, nie wymaga dużo pracy, by przynieść zaskakująco dobre efekty.

Przygotuj się na większe zakupy

Jeśli zawsze wychodzisz ze sklepu z pełnym koszykiem produktów, które następnie psują się zapomniane w lodówce, wypróbuj metodę naszych mam i babć. Jeszcze przed wyjściem z domu przygotuj sobie listę niezbędnych składników do uzupełnienia zapasów żywności. Dzięki temu nie tylko szybciej zrobisz zakupy, ale też nie dasz się złapać na oferowane przez markety promocje i rabaty.

Później świeże produkty, które kupujemy skuszeni okazyjną ceną, częściej niż do naszego menu trafiają niestety do kosza. Zaplanuj najbliższe kolacje, obiady i lunche do pracy czy szkoły, a unikniesz pod koniec tygodnia żmudnego sprzątania lodówki z niewykorzystanych resztek żywności.

Zasady przechowywania żywności

Odpowiednie przechowywanie żywności w lodówce wymaga opanowania tylko paru zasad. Surowe mięso, ryby oraz drób należy przechowywać na najniższej półce lodówki, w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Unikniesz tym samym także zanieczyszczenia krzyżowego żywności bakteriami z niegotowanego mięsa. Takie podejście przedłuża zdatność do spożycia wszystkich produktów spożywczych w lodówce.

Najwyższa półka w lodówce to z kolei najlepsze miejsce do przechowywania mleka, kefirów i jogurtów, a także resztek z obiadu, które zdążyły już wystygnąć. Panuje tu temperatura 8°C, idealna dla nabiału i gotowanej żywności. Na drzwiach lodówki przechowujesz ketchup, musztardę czy chrzan? To świetnie, bo właśnie to miejsce producenci przeznaczyli na sosy czy soki. Szuflady na samym dole lodówki dedykowane są do przechowywania warzyw i owoców. Warto pamiętać, że nie wszystkie świeże produkty z warzywniaka powinny trafić do lodówki.

Prawidłowe przechowywanie żywności - owoce i warzywa

Nasze babcie nie bez powodu przechowywały niektóre z warzyw w piwniczkach lub ciemnych spiżarkach. Wiele produktów nie powinno znaleźć się w lodówce, bo jej mikroklimat sprzyja procesom rozkładu. Ogórki, ziemniaki, buraki, cebula czy czosnek powinno przechowywać się poza lodówką, w zacienionym i suchym miejscu. Nawet niektóre owoce lepiej sobie radzą poza chłodziarką! Banany, mango czy ananasy dłużej zachowają świeżość pozostawione na stole czy blacie kuchennym. Także warzywa konserwowe w szczelnie zamkniętych słoikach lepiej sobie poradzą w szafce czy szufladzie kuchennej.

Które owoce i warzywa wymagają przechowywania w dolnych partiach lodówki? Świeżość produktów sezonowych, takich jak truskawki, maliny, jeżyny, śliwki czy borówki, wymaga odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza. Niskiej temperatury wymagają też papryki, pory, kapusta, brokuły i rzodkiewki, na równi z sałatą, marchewką czy kalafiorem. Dzięki tym prostym rozróżnieniom wdrożysz w życie trend zero waste i zapewnisz optymalne warunki swoim zakupom.

Żywność w lodówce - wykorzystaj możliwości sprzętu Electrolux

Technologia Ultra Fresh+, wykorzystana w pełni w lodówkach Electrolux, pozwala przedłużyć termin przydatności do spożycia owoców oraz warzyw nawet do 13 dni. Funkcja automatycznie dopasowuje temperaturę i poziom wilgotności w szufladach na owoce oraz warzywa. Dzięki technologii Ultra Fresh+ nadmiar wilgoci usuwany jest z pomocą specjalnego filtra, wyposażonego dodatkowo w przeciwutleniacz.

Szuflada Ultra Fresh+ Electrolux została stworzona by zapewnić Ci codzienną dawkę witamin w postaci świeżych owoców i warzyw. Wybór nowej lodówki lub wymiana starszego modelu powinien być podyktowany także względami ekonomicznymi. Zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza i niskie temperatury przy minimalnym zużyciu energii to najważniejsze cechy nowoczesnych lodówek Electrolux.

Magazynowanie żywności - walka z nadwyżkami

Wiesz już, jak przechowywać żywność w lodówce. Warto też wykorzystać możliwości zamrażarki Electrolux, by zapanować nad nadmiarem owoców i warzyw sezonowych. Warzywa strączkowe można mrozić do 8 miesięcy, drobne owoce 3-4 miesięcy a większe do pół roku. Dzięki temu nie tylko nie marnujesz żywności, ale zawsze masz dostęp do pełnych smaku produktów.

Artykuł powstał w ramach współpracy z marką Electrolux