Ograniczenia przy wjeździe do Niemiec z Polski

piątek, 18.12.2020 12:33 637 0

16 grudnia w Niemczech zaczął się "twardy lockdown". W efekcie mały ruch graniczny na granicy polsko-niemieckiej został wstrzymany. W październiku Niemcy wpisały całą Polskę do strefy zagrożenia, co oznaczało, że Polacy przybywający do Niemiec muszą poddać się kwarantannie z powodu pandemii koronawirusa.

Od środy 16 grudnia krótsze niż doba wyjazdy nie są już zwolnione z obowiązku 10-dniowej kwarantanny jak było dotychczas.

Zamknięta polsko-niemiecka granica. Najważniejsze informacje

Przy podróży do Niemiec z obszaru podwyższonego ryzyka należy liczyć się z obowiązkiem przebywania w 10-dniowej kwarantannie oraz dokonać elektronicznej rejestracji podróży na portalu www.einreiseanmeldung.de. Strona jest dostępna w jęz. polskim.

Od środy, 16 grudnia nie można już przekraczać granicy polsko-niemieckiej. Wyjątkiem są osoby, które muszą się udać do pracy po niemieckiej lub polskiej stronie granicy. Zakaz nie dotyczy również dzieci uczęszczających do szkół, które nie działają zdalnie.

Wyjątkiem są również spotkania rodzinne w stosunku do osób z tzw. pierwszego pokrewieństwa - rodziców, dzieci itp.

Mały ruch graniczny jest wstrzymany, jednak granicę nadal będą mogli przekraczać zawodowi kierowcy. Chodzi o zarówno o tranzytowe przejazdy samochodów ciężarowych i TIR-ów, jak również o docelowy wjazd do Niemiec.

Wszystkie inne osoby powinny elektronicznie rejestrować swój wjazd do Niemiec. Dotyczy to też osób, które są zwolnione z kwarantanny na podstawie przepisów krajów związkowych. Na podstawie przekazanych danych urząd ds. zdrowia ma możliwość bezpośredniego kontaktu z osobą, która wjechała do Niemiec. Do działań urzędów ds. zdrowia należy sprawdzanie, czy osoby, które korzystają z określonych wyjątków z obowiązku kwarantanny są do tego rzeczywiście uprawnione. Potwierdzenie elektronicznej rejestracji może być wymagane przez przewoźnika oraz będzie wymagane przez funkcjonariusza granicznego w przypadku wyrywkowej kontroli.

Pobyt w Niemczech – kwarantanna lub ważny negatywny test 

W ruchu przygranicznym z Polską występują dodatkowe ograniczenia w przypadku wjazdu na teren Brandenburgii, Meklemburgii - Pomorza Przedniego oraz Saksonii. Do Meklemburgii - Pomorza Przedniego i do Brandenburgii, nie można wjechać bez kwarantanny w ramach małego ruchu przygranicznego. Wjazd do Berlina do 24 godzin bez kwarantanny jest możliwy. Za niepodporządkowanie się przepisom grozi wysoka kara finansowa.

Polscy pracownicy tymczasowi i pracownicy przygraniczni

Polscy pracownicy tymczasowi w Niemczech otrzymują wsparcie od swoich zleceniodawców. Wiele firm już wiosną wdrożyło podstawowe środki ostrożności. Niektóre z nich obecnie idą o krok dalej i decydują się na wprowadzenie bezpłatnych testów na koronawirusa dla wszystkich współpracowników wyjeżdżających do Niemiec.

W niektórych landach zwolnieni z obowiązku wykonywania testu i z kwarantanny są pracownicy przekraczający granicę i dojeżdżający do pracy. Przed wyjazdem taka osoba powinna skontaktować się ze swoim pracodawcą i ustalić z nim, czy regulacje kraju związkowego zwalniają z obowiązku wykonywania testu i kwarantanny oraz czy potrzebne są ewentualne zaświadczenie od pracodawcy.

Na bieżąco ograniczenia w poszczególnych landach – które mogą się od siebie różnić – można sprawdzić w internecie, na stronach tych krajów związkowych.

Saksonia

Granicząca z Dolnym Śląskiem Saksonia zaostrzyła przepisy dotyczące kwarantanny dla osób przekraczających granicę i zawiesiła mały ruch graniczny z Polską i Czechami.

Wjazd do Saksonii bez kwarantanny w ramach małego ruchu przygranicznego jest możliwy tylko w przypadku posiadania ważnego powodu i jest ograniczony do 12 godzin (za ważny powód wjazdu nie są uznawane zakupy, prywatny udział w wydarzeniach kulturalnych, sportowych lub spędzanie wolnego czasu).

Co oznacza twardy lockdown w Niemczech?

Od 16 grudnia do 10 stycznia otwarte są tylko sklepy niezbędne do codziennego życia, a także apteki i banki. W okresie tym zamknięte będą też szkoły, a niektórzy pracodawcy będą musieli zawiesić swoją działalność lub zlecić swoim pracownikom pracę w systemie zdalnym.

Do 10 stycznia mają obowiązywać restrykcje dotyczące kontaktów społecznych, które limitują spotkania do pięciu osób z co najwyżej dwóch gospodarstw domowych, wyjątkiem mają być święta Bożego Narodzenia, gdy razem będzie mogło przebywać do 10 osób. Dzieci w wieku poniżej 14 lat nie są objęte tym obostrzeniem. Od sześciu tygodni zamknięte są także wszystkie bary i restauracje.

źródło: wroclaw.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)