komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

czwartek, 6 sierpnia 2020

Slawy, Jakuba

Ogrodzenie domu - może balustrady ze stali nierdzewnej?

czwartek, 16.7.2020 15:59 , odsłony: 166
kategorie artykułu:

Przyjęło się, że ogrodzenie posesji powinno być wykonane z ogrodzenia żeliwnego, kutego lub ogrodzenia betonowego. Tak rozwiązywano problem zabezpieczania posesji od początku lat dziewięćdziesiątych. Ogrodzenia betonowe to najtańsze rozwiązanie i chyba najpraktyczniejsze, jednak estetyka ogrodzeń betonowych nie współgra z dzisiejszym budownictwem. Minusem ogrodzeń kutych jest ich cena, a kupione taniej są wykonane ze stopów, które nie wytrzymają wielu lat na warunkach środowiskowych panujących na zewnątrz budynków.  

A jeśli by wykorzystać stal nierdzewną do produkcji ogrodzeń zabezpieczających posesję?  Stal nierdzewna ma niezwykłe właściwości. Jest odporna na surowe warunki atmosferyczne. Nie bez powodu nazywa się ją też stalą kwasoodporną. Profile wykonane ze stali nierdzewnej nie wymagają dodatkowego zabezpieczenia tak jak stal kuta, która wymaga ocynkowania, a następnie malowania proszkowego.  

Przejeżdżając przez nowe osiedla domków jednorodzinnych coraz częściej spotyka się właśnie takie rozwiązanie. Jest znacznie tańsze, dużo trwalsze, zwłaszcza gdy przyrównamy ogrodzenie ze stali nierdzewnej do odpowiednika cenowego ze stali kutej. Stal nierdzewna świetnie wygląda na tle iglaków, krzewów, zieleni. Dodaje posesji elegancji i podbija wrażenie nowoczesności i estetyki (zobacz galerię).  

Stal nierdzewna jest szeroko powszechnym materiałem budowlanym, aby zwiększyć spójność posesji pomiędzy jej środowiskiem zewnętrznym i wewnętrznym, czyli domem, stal nierdzewną możemy też wykorzystać do zabezpieczenia schodów. Balustrady ze stali nierdzewnej są nieprzerwanie jednym z głównych sposobów zabezpieczania schodów w domach jednorodzinnych i to już od lat dziewięćdziesiątych.  Powód popularności jest prosty. Balustrady ze stali nierdzewnej są po pierwsze trwałe. Po drugie cenowo konkurują z odpowiednikami drewnianymi, a w wielu przypadkach są od nich tańsze.  

W przypadków nowoczesnych wnętrz balustrady ze stali nierdzewnej są praktycznie niezastąpione. Zastosowanie balustrady łączonej ze szkłem zdaje się być jedynym sensownym sposobem na ochronę osób wdrapujących się na schody i faktycznie w przypadku modernistycznych konstrukcji prawie zawsze ich właściciele wybierają stal nierdzewną łączoną ze szkłem. Choć użycie balustrady w klasycznym domu też nadaje niezwykłej oryginalności - zobacz sam

Wracając do ogrodzeń ze stali nierdzewnej jest jeszcze jeden powód, dla którego wielu z nas może się pokusić właśnie o to rozwiązanie. Balustrady nierdzewne i te na tarasy, schody i te dla ogrodzeń są produkowane systemowo, a ich ułożenie jest znacznie prostsze niż zabawa ciężkim, żeliwnym przęsłem ogrodzeniowym. Oznacza to, że możemy je zamontować samodzielnie. Firmy (link) zajmujące się projektowaniem oraz instalacją balustrad nierdzewnych często też świadczą usługi dostarczania gotowej balustrady stworzonej na wymiar, do samodzielnego montażu.  

 

Myślę, że to nie jedyne powody przemawiające za użyciem stali nierdzewnej do stworzenia ogrodzenia posesyjnego. Stal nierdzewna oraz produkty tworzone z niej coraz bardziej dominują rynek budowlany, nie tylko w sferze ogrodzeń.  

 

 
dzisiaj, 3 godz temu
dzisiaj, 6 godz temu
środa, 5.8.2020 13:26
środa, 5.8.2020 11:45
poniedziałek, 3.8.2020 14:37
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele