Okulary przeciwsłoneczne męskie – jakie najlepiej nadają się dla kierowców?

czwartek, 7.7.2022 09:57 197

Latem nieodłączny atrybut każdego kierowcy to okulary przeciwsłoneczne. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że nie wszystkie modele nadają się do jazdy samochodem. Muszą mieć odpowiednie filtry i zabarwienie szkieł, a także dobrze dopasowane oprawki. Sprawdź, jakie okulary przeciwsłoneczne męskie są najlepsze dla kierowców.

Odpowiedni stopień przyciemnienia

Okulary przeciwsłoneczne męskie mogą mieć szkła w różnych kolorach. Na rynku dostępne są brązowe, szare, czarne, niebieskie, zielone, a nawet lustrzane soczewki. Trzeba pamiętać, że zabarwienie ma wpływ na postrzeganie kolorów. Kierowcom polecane są szkła szare i brązowe. Odradza się natomiast soczewki zielone i czerwone, ze względu na możliwe trudności z odczytywaniem sygnalizacji świetlnej.

Niezwykle ważny jest stopień przyciemnienia okularów przeciwsłonecznych. Wyróżnia się:

  • stopień 0 – są to szkła przezroczyste, które przepuszczają światło w 80–100%;
  • stopień 1 – są to szkła w kolorze żółtym, które przepuszczają światło w 43–80%;
  • stopień 2 – szkła przepuszczają światło w 18–43%, co sprawdza się w dni o niewielkim nasłonecznieniu;
  • stopień 3 – przepuszczalność światła wynosi 8–18%, takie okulary nadają się do codziennego użytku;
  • stopień 4 – przepuszczalność światła wynosi 3–8%, są to bardzo ciemne szkła.

Dla kierowców polecane są okulary przeciwsłoneczne męskie oznaczone symbolem 2 lub 3. Okulary z bardzo niską przepuszczalnością światła mogą znacznie wpływać na widoczność za kierownicą.

Odpowiednie filtry w okularach przeciwsłonecznych dla kierowców

W okularach przeciwsłonecznych dla kierowców powinien być obecny nie tylko filtr przeciwsłoneczny UV400. Zaleca się, aby były one wyposażone również w polaryzację. Jest to specjalna warstwa, która zapobiega przedostawaniu się do oka różnego rodzaju błysków. Jest to niezwykle istotne w przypadku światła odbijającego się od jezdni lub innych samochodów. Dzięki polaryzacji kierowca nie zostanie oślepiony, co ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo jego i innych użytkowników drogi.

Odpowiednio szerokie oprawki okularowe

Trzeba zdawać sobie sprawę, że oprawki okularów przeciwsłonecznych mogą zaburzać pole widzenia. Dlatego ważne jest, aby dobrze dopasować je do kształtu twarzy. Nie mogą być zbyt szerokie, a także zbyt wąskie, ponieważ w takiej sytuacji oprawki tworzą punkty zmniejszające obszar widziany przez kierującego autem. Może to stwarzać zagrożenie na drodze.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając okulary przeciwsłoneczne męskie dla kierowców?

Jest jeszcze kilka istotnych aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze okularów przeciwsłonecznych do prowadzenia auta. Oprawki powinny mieć nie tylko odpowiednią szerokość, ale także dobrze trzymać się na twarzy. Ich zsuwanie się powoduje dyskomfort, a także rozprasza.

Dobrze jest wybrać okulary przeciwsłoneczne męskie dobrej jakości. Solidnie wykonane oprawki posłużą przez lata. Będą też odporne na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych – zwłaszcza wysokiej temperatury i światła słonecznego.