komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

wtorek, 21 maja 2019

Wiktora, Kryspina

OP ENHEIM zaprasza na Polsko-Niemiecki Tydzień Spotkań we Wrocławiu

czwartek, 22.11.2018 08:00 , komentarze: 0 , odsłony: 573
kategorie artykułu:

Premiera wyjątkowej książki o Domu Oppenheimów, oprowadzanie Andy Rottenberg po wystawie Mirosława Bałki pt. 1/1/1/1/1 oraz wykłady i dyskusje w kamienicy to część programu Polsko – Niemieckiego Tygodnia Spotkań we Wrocławiu organizowanego w dniach 3-9 grudnia 2018 r. przez Niemiecko-Polską Fundację Ochrony Zabytków Kultury. Wstęp na wydarzenia jest wolny.

Z inicjatywy Niemiecko-Polskiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury wraz z Fundacją Bente Kahan, Fundacją OP ENHEIM oraz Muzeum Miejskim Wrocławia stworzony został tygodniowy program wydarzeń, podczas których będzie można poznać dwa pomniki architektonicznej historii - mykwę w Synagodze pod Białym Bocianem i Dom Oppenheimów na placu Solnym. Mykwa, należąca do gminy żydowskiej, powstała około 1900 roku, kiedy to nadano jej nowoczesną, zgodną z duchem czasów formułę. Dom Oppenheimów z kolei – budowla pochodząca z wczesnych czasów nowożytnych – został zbarokizowany w XVIII wieku, a w 1810 roku zakupiony i odbudowany przez żydowskiego bankiera – Heymanna Oppenheima. Oba zabytki noszą ślady wspólnego dziedzictwa kulturowego, bazującego na historii żydowskiej, niemieckiej oraz polskiej. Dzięki cywilizacji i kulturze, która je ukształtowała, należą do tradycji środkowoeuropejskiej, wpisując się jednak w dzieje całej Europy. W cyklu wykładów, odczytów, prezentacji książek i dyskusji na temat restauracji zabytków zaprezentowana zostanie niezwykłość obu obiektów oraz związane z ich uratowaniem i odrestaurowaniem działania konserwatorskie. 

Premiera wyjątkowej książki 

W ramach Tygodnia Spotkań w OP ENHEIM odbędzie się m.in. prezentacja książki autorstwa Lisy Höhenleitner pt. Dom Oppenheimów we Wrocławiu. Kamienica opowiada historię miasta. Projekt jest finałem prac badawczych prowadzonych w archiwach polskich, niemieckich i żydowskich nad historią oraz losami mieszkańców kamienicy realizowanych w ramach pracy magisterskiej, która zdobyła 1. Nagrodę Naukową Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej 2015. To niezwykle wnikliwa i zajmująca opowieść o Wrocławiu. Spotkanie odbędzie się 3 grudnia o godz. 17:00 w Salonie Herz. Poprzedzi je wprowadzenie Volkmara Umlaufta z Fundacji OP ENHEIM, który opowie o przeszłości Domu Oppenheimów, procesie jego renowacji i planach instytucji. Wydarzenie stanowić będzie właściwy wstęp do oprowadzania po wystawie Mirosława Bałki pt. 1/1/1/1/1, dla którego historia kamienicy była inspiracją.

Anda Rottenberg oprowadza po wystawie Mirosława Bałki 

Wystawa Mirosława Bałki kuratorowana przez Andę Rottenberg otworzyła działalność programową OP ENHEIM. Autor instalacji obrazuje w niej odmienne znaczenie słowa OJCZYZNA, wyrażone w językach: hebrajskim, polskim, niemieckim i po łacinie. Jego różnorodność odzwierciedla mieszankę ludzi i losów, których gościła w swojej długiej historii barokowa kamienica żydowskiego bankiera Oppenheima przy placu Solnym 4 we Wrocławiu. Kuratorka wystawy, Anda Rottenberg, oprowadzi po wystawie w poniedziałek, 3 grudnia, o godz. 19:30. Kolejne dwa oprowadzania, tym razem z Kamą Wróbel, dyrektor artystyczną OP ENHEIM, odbędą się w piątek (7.12) i sobotę (8.12) o godz. 19:30. 

W programie Tygodnia Spotkań w OP ENHEIM znajdują się także rozmowa o kolorystyce w procesie restauratorskim Domu Oppehneimów, prezentacja filmu i wykład prof. dr Arno Herziga z Hamburga połączony z odczytami jego nowej pozycji wydawniczej. Podczas Tygodnia Spotkań będzie można zobaczyć miejsca, w których żyli i pracowali Żydzi na przestrzeni 900-letniej historii Breslau oraz współczesnego Wrocławia. Wydarzenia odbywają się także w Synagodze pod Białym Bocianem czy w Muzeum Miejskim we Wrocławiu. Polsko-Niemiecki Tydzień Spotkań we Wrocławiu organizowany jest w ramach Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego ECHY 2018.

                                              WYDARZENIA W OP ENHEIM - PROGRAM

Poniedziałek, 3.12.2018
Godz. 17:00 - 19:00: Salon Herz, 5. Piętro
Volkmar Umlauft: Dom Oppenheimów – jego historia, odrestaurowanie, przyszłość. Prezentacja książki autorstwa Lisy Höhenleitner pt. Dom Oppenheimów we Wrocławiu. Kamienica opowiada historię miasta. Ein Bürgerhaus erzählt die jüdische, deutsche und polnische Geschichte seiner Stadt. Wydarzenie przygotowane wspólnie z Deutsches Kulturforum östliches Europa, Potsdam.

Godz. 19:30: galeria, 1. Piętro
מולדת, anzyzcjo, tamieh und patria: Vaterland-Heimat in Wrocław/Breslau.
Oprowadzanie po instalacji świetlnej Mirosława Bałki pn. 1/1/1/1/1 z Andą Rottenbrg, kuratorką wystawy

Czwartek, 6.12.2018
Godz. 19:00: Salon Herz, 5. Piętro
Wykład prof. dr Arno Herziga, Hamburg,Zur Geschichte des jüdischen Bürgertums in Breslau. Wprowadzenie i odczyty z nowej pozycji wydawniczej autorstwa profesora Herziga: 900 Jahrejüdisches Leben in Schlesien. Görlitz: Bergstadtverlag Wilhelm Gottlieb Korn 2018.
Oprawa muzyczna: Lausitzer Barockensemble. Dzięki wsparciu Przedstawicielstwa Landu Saksonia we Wrocławiu

Piątek, 7.12.2018
Godz. 19:30: galeria, 1. Piętro
מולדת, anzyzcjo, tamieh und patria: Vaterland-Heimat in Wrocław/Breslau.
Oprowadzanie po instalacji świetlnej Mirosława Bałki pn. 1/1/1/1/1
Kuratorka: Anda Rottenberg
Oprowadza: Kama Wróbel

Sobota, 8.12.2018
Godz. 14:00 – 15:30: Salon Herz, 5. Piętro
Rozmowa o kolorystyce. Określanie kolorystyki w procesie restauratorskim Domu Oppehneimów. Opowiada Rayk Grieger, Görlitz: Die Macht der Farbe: Restaurierungen am Oppenheim Haus. Dyskusja z udziałem Miejskiej Konserwator Zabytków - Agaty Chmielowskiej
Moderator: Aleksandra Ciecierzyńska

Godz. 16:00: Przerwa.

Godz. 17:00: Salon Herz, 5. Piętro
Prezentacja filmu: Wir sind Juden aus Breslau, (w języku niemieckim z polskimi napisami). Dzięki współpracy z Deutsches Kulturforum östliches Europa, Potsdam

Godz. 19:30: galeria, 1. Piętro
מולדת, anzyzcjo, tamieh und patria: Vaterland-Heimat in Wrocław/Breslau.
Oprowadzanie po instalacji świetlnej Mirosława Bałki pn. 1/1/1/1/1
Kuratorka: Anda Rottenberg
Oprowadza: Kama Wróbel

Na wszystkie wydarzenia obowiązuje wstęp wolny. Wydarzenia prowadzone w formule dwujęzycznej, polsko-niemieckiej.

 

Wasze komentarze


poniedziałek, 20.5.2019 16:44
piątek, 17.5.2019 13:41
piątek, 10.5.2019 15:38
czwartek, 9.5.2019 09:30
środa, 8.5.2019 16:05
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki