Opakowanie ekologiczne dla gastronomii

czwartek, 29.6.2023 15:39 389

Aktualnie coraz więcej marek podejmuje działania proekologiczne - między innymi stawiając na ekologiczne opakowania. Co to znaczy "opakowanie ekologiczne"? Które materiały są najbardziej ekologiczne? Czy eko opakowania są równie wytrzymałe i solidne jak opakowania plastikowe?

Co to znaczy "ekologiczne opakowania"?

Opakowania ekologiczne to wszystkie opakowania, których produkcja pozostawia minimalny ślad węglowy - oznacza to, że mogą zostać użyte ponownie lub łatwo można je poddać biodegradacji. W związku z tym plastikowe opakowania nie będą ekologiczne, ponieważ nie ulegają biodegradacji. Nie wszystkie plastikowe pudełka można również ponownie wykorzystać. Część tworzyw sztucznych nadaje się do recyklingu - przykładowo butelki i inne opakowania PET. Natomiast zdecydowana większość tego typu surowców nie jest przetwarzana, a co za tym idzie - nie jest ekologiczna.

Opakowania ekologiczne, wyprodukowane z surowców z recyklingu, umożliwiają zmniejszenie ilości odpadów i zaoszczędzenie zasobów naturalnych - gazu, wody, węgla czy ropy. Najbardziej ekologiczne materiały, które wykorzystuje się do produkcji opakowań, to:

  • drewno (papier i tektura),
  • trawa,
  • bambus.
  • PET.

Czym cechują się surowce ekologiczne?

Drewno, w tym również papier oraz tektura, jest neutralne dla środowiska i całkowicie odnawialne. Mogą w prosty sposób zostać poddane biodegradacji. Z drewna produkowane są takie produkty, jak sztućce, miseczki, patyczki czy mieszadełka. Z kolei z papieru lub tektury powstają opakowania, które pod względem wytrzymałości często dorównują plastikowym odpowiednikom - kartony, torby, torebki, pudełka lub opakowania cukiernicze takie jak: pojemniki na tort, pudełka czy kartony na ciastka. Z papieru wykonuje się także kartoniki na ciastka lub papilotki na muffiny.

Trawa, a także trzcina cukrowa, są surowcami, które bardzo szybko rosną, zaś ich produkcja nie wymaga dużej ilości zasobów. Do tego materiały te są bardzo odporne na rozdarcia. Używa się ich, na przykład, w charakterze papieru do produkcji pudełek. 

Inną rośliną, która błyskawicznie rośnie, jest bambus. Jego hodowla nie jest wymagająca, a poza tym jest to bardzo wytrzymały materiał. Co więcej, bambus jest odporny na pleśnie, bakterie, procesy gnilne oraz grzyby.

Natomiast PET nie jest rośliną - jest tworzywem sztucznym, które charakteryzuje się dużą wytrzymałością, twardością, sztywnością i odpornością na czynniki chemiczne oraz atmosferyczne. Z PETa produkuje się butelki na napoje, a także tacki lub pudełka cukiernicze. Jest to także jedno z tworzyw sztucznych, które można poddać procesowi recyklingowi. 

Hurtownia opakowań PAKO posiada w swojej ofercie opakowania wyprodukowane właśnie z wymienionych powyżej materiałów. PAKO oferuje m.in.: opakowania na przyjęcia, do placówek handlowych czy zakładów usługowych lub opakowania gastronomiczne.