komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

niedziela, 12 lipca 2020

Jana, Brunona

Osiedlowy serial na wrocławskim podwórku

czwartek, 28.7.2016 09:35 , komentarze: 0 , odsłony: 751
kategorie artykułu:

Projekt partrycypacyjny Karoliny Breguły

Ukochana przez wszystkich „Ulica Sezamkowa”, legendarny „Dom” czy może mroczne „Miasteczko Twin Peaks”? Na wrocławskim Ołbinie powstaje właśnie niezwykły projekt – mieszkańcy osiedla przy. ul. Reja i Sieniewicza pracują nad pięcioodcinkowym serialem, opowiadającym fikcyjną historię zainscenizowaną w budynkach i zakamarkach podwórka. Pomysłodawczynią projektu odbywającego się w ramach Wrocławia – wejścia od podwórza jest artystka multimedialna Karolina Breguła.

Wrocław – wejście od podwórza to największy tego typu w Polsce projekt eksperyment – kilkadziesiąt interwencji artystycznych w przestrzeniach publicznych Wrocławia, przede wszystkim na podwórkach. Działania rozpoczęły się w 2015 roku, potrwają do końca 2016. Artyści działając w danej przestrzeni współpracują z mieszkańcami w taki sposób, by wypracowane rozwiązania były wspólną wynegocjowaną pracą. Celem projektu jest próba obudzenia świadomości odpowiedzialności za przestrzeń tak ludziom bliską, a jednak „niczyją” – porzuconą, nieutrzymaną. W tym roku działania mają miejsce na Przedmieściu Oławskim, Ołbinie, Hubach, Kleczkowie, Kozanowie i Brochowie. Projekt odbywa się w ramach sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

OSIEDLOWY SERIAL
Podwórko przy ulicy Reja i Sienkiewicza na wrocławskim Ołbinie zamienia się właśnie w prawdziwy plan filmowy. Chętni do udziału w projekcie mieszkańcy będą nie tylko autorami scenariusza, współtwórcami zdjęć i dźwięku oraz koncepcji montażowej, ale także sami w nim zagrają. Pięcioodcinkowy serial będzie opowiadał fikcyjną historię zainscenizowaną w przestrzeniach budynków i zakamarkach podwórka.

Inauguracja projektu zaplanowana jest na 30 lipca o 21:00 na górce przy ul. Reja w zainscenizowanym podwórkowym kinie – nie tylko będzie można zobaczyć zwiastuny serialu, ale także poznać twórczynie i twórców projektu. Od tego czasu do 18 sierpnia w każdą środę i sobotę o 21:00 będą się odbywały projekcie kolejnych części serialu.

Jakie będą dalsze losy projektu? - Tego nie wiemy, mówi Natalia Romaszkan, koordynatorka Wrocławia – wejścia od podwórza. – Projekty partycypacyjne mają to do siebie, że do samego końca nie wiemy, co ostatecznie zostanie wypracowane. Mimo tego, że każdy z nas przychodzi z jakimś zarysem koncepcji, pomysłem na poszczególne elementy projektu, to najczęściej potem okazuje się, że podczas wspólnej twórczej pracy powstają zupełnie inne, lepsze rozwiązania, dodaje.

Więcej informacji:
Karolina Breguła – artystka multimedialna, autorka instalacji, happeningów, filmów i fotografii. Absolwentka PWSFTviT w Łodzi. Jej prace pokazywane były między innymi na Biennale Sztuki w Wenecji, w Jewish Museum w Nowym Jorku, Muzeum Narodowym w Warszawie i Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki. W 2013 roku otrzymała drugą nagrodę w konkursie Spojrzenia 2013. Jest autorką między innymi takich prac jak Fire Followers (2013), Biuro tłumaczeń sztuki (2010) czy Niech nas zobaczą (2003). Mieszka i pracuje w Warszawie.

Wrocław – wejście od podwórza:
www.wroclaw2016.pl/podworze
www.facebook.com/wejscieodpodworza
www.instagram.com/wroclaw_wejscie_od_podworza

Na wszystkie wydarzenia w ramach projektu „Wrocław – wejście od podwórza” wstęp wolny.

źródło: Wrocław 2016

 

Wasze komentarze

piątek, 10.7.2020 14:24
piątek, 10.7.2020 13:52
czwartek, 9.7.2020 09:35
czwartek, 9.7.2020 08:15
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki