komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

wtorek, 4 sierpnia 2020

Dominika, Protazego

Otwarcie szkoły rodzenia na Stabłowicach [FOTO]

wtorek, 18.6.2019 14:22 , komentarze: 0 , odsłony: 367
kategorie artykułu:

Pierwsze cztery szkoły rodzenia finansowane przez Miasto otwarto w 2011 roku przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, (ul. Borowska 213 i ul. Chałubińskiego 3), Szpitalu Specjalistycznym, (ul. Warszawska 2) oraz przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym (ul. Kamieńskiego 73). 


Inicjatywa otwarcia dwóch nowych szkół rodzenia znalazła się w grupie 100 pierwszych zadań prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka. Obok szkoły na Stabłowicach działalność swą rozpoczęła także szkoła rodzenia przy ul. Rydygiera. Obie placówki rozpoczęły prace już w marcu tego roku. 

Edukacja przedporodowa jest najefektywniejszą metodą przygotowania kobiet do dbania o zdrowie własne i dziecka, budowania pozytywnych relacji pomiędzy rodzicami i dzieckiem podczas ciąży i po porodzie.

- Tutaj w rejonie północno-zachodnim Wrocławia powstaje bardzo dużo nowych mieszkań, które są zamieszkiwane przez osoby młode. Tym rodzinom pojawiają się dzieci i ważne jest by stworzyć niedaleko domu taka ofertę, która daje możliwość rozwoju tych rodzin - to jest zdobywanie wiedzy i umiejętności związanych z prowadzeniem ciąży a następnie opieką przez obojga rodziców nad nowo narodzonym dzieckiem - powiedział Wojciech Skiba, dyrektor Wrocławskiego Centrum Zdrowia. 

Zajęcia w  szkołach rodzenia prowadzą położne, rehabilitanci, psycholodzy oraz lekarze: neonatolog, ginekolog/położnik, stomatolog.

- Z punktu widzenia edukacyjnego ważne jest żeby rodziców, którzy pierwszy raz doświadczą rodzicielstwa, zaznajomić z podstawami opieki nad małym dzieckiem. Ważne jest również, aby mieli tę wiedzę profesjonalną, nie czerpaną z internetu, gdzie wiele informacji jest nieprawdziwych. Tutaj mamy do czynienia z profesjonalistami: z lekarzami, specjalistami, położnymi, którzy zarówno w zakresie opieki jak i zdrowia mogą udzielić fachowych informacji i przygotować rodziców na ten piękny moment – dodała Joanna Nyczak, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia. 

Do Szkoły Rodzenia mogą zgłaszać się kobiety wraz z osobami towarzyszącymi od 25 – 29 tygodnia ciąży. Program szkolenia trwa  zgodnie ze standardem 10 tygodni. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu w godzinach popołudniowych. 

Podczas zajęć kobiety ciężarne uczą się m.in. jak bezpiecznie postępować w ciąży, jak sobie radzić z bólami porodowymi, jakie przyjmować pozycje podczas porodu, jak karmić noworodka piersią, jak się nim opiekować i pielęgnować. 

Uczestnicy Szkoły Rodzenia pełnią jednocześnie rolę grupy wsparcia. Wiedza i umiejętności nabyte przez rodziców wpływają na zmniejszanie liczby porodów przedwczesnych, obniżenie śmiertelności okołoporodowej noworodków i śmiertelności niemowląt. 

W latach 2011-2018  Wrocław przeznaczył na wyposażenie i szkolenia ponad 1 000 000 zł. Z zajęć w tych szkołach uczestniczy kilkaset osób rocznie (w 2018 roku było to 750 kobiet wraz z osobami towarzyszącymi). 

W nowo utworzonych szkołach we Wrocławskim Centrum Zdrowia w Przychodni Stabłowice oraz w siedzibie Fundacji Evangelium Vitae przy ul. Rydygiera do końca 2020 roku miejsce znajdzie niemal pół tysiąca chętnych rodziców. 

 

Wasze komentarze

sobota, 1.8.2020 08:40
piątek, 24.7.2020 10:28
piątek, 24.7.2020 12:33
środa, 22.7.2020 18:30
sobota, 11.7.2020 14:55
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele