komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

poniedziałek, 6 lipca 2020

Gotarda, Dominiki

Otwarcie wystawy "Stree Vision" w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (FOTO)

czwartek, 13.6.2019 14:00 , komentarze: 0 , odsłony: 925
kategorie artykułu:

W Akademii Sztuk Pięknych odbyło się uroczyste otwarcie wystawy autorstwa indyjskich artystów – Stree Vision. Wystawa została zainaugurowana przez Prezydenta Wrocławia, Jacka Sutryka. Podczas otwarcia byli obecni także Ambasador Indii w Polsce i na Litwie, Tsewang Namgyal, Rektor Lalit Kala Akademi w Delhi, Uttam Pacharne oraz Konsul Honorowy Indii we Wrocławiu, Kartikey Johri. 

Spotkanie otworzyło powitanie zaproszonych gości przez Rektora ASP, Piotra Kielana, który wyraził radość z obecności prac indyjskich artystek we wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wyrazem szczególnej wagi wydarzenia było zainaugurowanie wystawy przez Prezydenta Wrocławia, Jacka Sutryka. Jak zaznaczył Prezydent w trakcie inauguracji:

- To szczególny dzień dla naszego miasta. Bardzo mnie cieszy zacieśnianie współpracy między Wrocławiem a Indiami. Zaledwie w zeszłym roku mieliśmy okazję gościć znakomitego Bollywoodzkiego reżysera – Rajkumara Hiraniego, a dziś gościmy najznakomitszych indyjskich artystów – przedstawicieli najbardziej prestiżowej indyjskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wrocław to miasto spotkań i dialogu  i ten dialog chcemy prowadzić, również na płaszczyźnie kulturalnej. 

W wydarzeniu brał udział także Ambasador Indii w Polsce i na Litwie, Tsewang Namgyal. - Lalit Kala Akademi, którego przedstawicielkami są autorki prac, to największa Akademia Sztuki w Indiach. To ogromny zaszczyt gościć przedstawicieli tej instytucji, z dr Uttam PacharneRektorem Lalit Kala Akademi na czele. To prawdziwy kwiat indyjskiego świata artystycznego - mówił Ambasador w swoim przemówieniu. 


Wybór Wrocławia jako miejsca owej wystawy był związany z powstałym na początku ubiegłego roku Konsulatem Honorowym Indii i działalnością Konsula Honorowego, Kartikeya Johriego: - Jak wielokrotnie zaznaczałem, moim zadaniem jako Konsula jest zacieśnianie współpracy między Indiami a Polską – także w dziedzinie kultury. Jestem zaszczycony, że mogłem pośredniczyć w rozmowach w sprawie organizacji wystawy we Wrocławiu. 


Wystawa obejmuje ponad 50 prac indyjskich artystek współczesnych związanych z Lalit Kala Akademi – Narodową Akademią Sztuk Pięknych w New Delhi. Prace związane są z rolą kobiet we współczesnych Indiach („stree” w języku hindi znaczy „kobieta”). Wystawa podzielona jest według motywów: Macierzyństwa, Siły, Przemocy i Protestu, Ciała i seksualności, oraz Siebie jako Tematu/Obiektu. 

Prace będzie można oglądać do 22 czerwca w Galerii Betonowy w budynku ASP przy ulicy Traugutta. Wystawa posiada patronat Ministerstwa Kultury Indii oraz Ambasady Indii w Warszawie. 

 

Wasze komentarze

niedziela, 5.7.2020 08:20
poniedziałek, 22.6.2020 13:32
niedziela, 21.6.2020 11:15
niedziela, 21.6.2020 10:15
środa, 17.6.2020 12:30
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki