Otwarcie wystawy „Zenity” w Muzeum Współczesnym

poniedziałek, 10.6.2019 17:00 963 0

„Zenity” to zbiorowa wystawa artystów będących istotnymi ogniwami międzynarodowego środowiska doktorantów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Realizacja wystawy, od pierwszego bodźca przez pomysł do finału, zajęła 5 miesięcy i 4 dni, 3 rezygnacje i 1 powrót.

Czym dokładnie są Zenity? To punkty kulminacyjne. W trakcie całego życia mamy ich wiele. Pomimo, że nie wszyscy poświęcają im należytą uwagę i często są one przez nas pomijane, warto zdać sobie sprawę z ich istnienia i bacznie się im przyglądać, ponieważ to one decydują o tym kim się stajemy.

Inspiracją dla artystów przy tworzeniu wystawy były astrologiczne wydarzenia, równonoc i przesilenie, które zdarzają się cyklicznie od setek, tysięcy a może nawet milionów lat. Tak jak cykliczny jest obrót ciał niebieskich, tak cykliczna jest egzystencja, coś umiera, by coś mogło trwać, coś powstaje, by coś mogło się skończyć. Harmonia i jej zaburzenie jest sytuacją naturalną, która wprowadza nas w działanie. Harmonia i chaos to dwie strony tej samej monety. To właśnie one pchnęły artystów ku rozważaniom nad cyklicznością, zaburzeniem oraz tym, co przychodzi niespodziewanie.

Liczba 12 ma tu kluczowe znaczenie. W wielu kręgach kulturowych liczba ta, jest podnoszona do szczególnej rangi, istnieje nawet pewne dążenie do jej osiągnięcia, dla utrzymania balansu i doskonałości: dwanaście znaków zodiaku, dwanaście miesięcy, dwunastu olimpijskich  bogów, dwunastu apostołów, dwunastu imamów, dwunastogodzinny system mierzenia czasu. Wreszcie – dwunastu artystów prezentowanych na wystawie. Artystów cechuje chęć zbliżenia się do istoty ładu, na przekór temu, że dniem otwierającym wystawę jest dzień letniego przesilenia – symbolu dysharmonii. To swoista gra, pomiędzy tym co pewne i nie. Każdy z prezentowanych artystów reprezentuje jedną z dwunastu liczb, jeden z dwunastu miesięcy. To jak krótka podróż przez rok, widziana oczyma innych. To 12 zenitów, z których jedne są pełne wyrazu, inne muszą zaś pozostać nieme.

Muzeum Współczesne Wrocław

21.06–2.09.2019

Wernisaż: 21.06.2019 (piątek), godz. 18.00, galeria wokół windy na 1. piętrze

Dodaj komentarz

Komentarze (0)