Owady biegające i latające: jak z nimi skutecznie walczyć?

czwartek, 1.4.2021 11:29 188

Czasem z niewiadomych powodów w mieszkaniu zadomawiają się insekty, które, choć mają małe rozmiary, to potrafią wyrządzić bardzo dużo szkody. Jedno jest pewne – zwalczanie owadów biegających ani latających nie jest prostym zadaniem. Niebagatelne znaczenie ma strategia i dobór odpowiednich preparatów. Poznaj proste i skuteczne sposoby na pluskwy i komary. Dowiedz się również, gdzie kupić pułapki niezbędne do walki z ćmą bukszpanową.

Niektórym wydaje się, że o ile muchy czy komary są wszędzie, o tyle szkodniki takie jak pluskwy czy karaluchy pojawiają się wyłącznie w najbardziej zaniedbanych domach. W praktyce jednak wcale tak nie jest, a pasożyty tego typu mogą zawitać tak naprawdę u każdego. Dlatego, zamiast udawać, że problemu nie ma albo czekać, aż sam się rozwiąże, należy jak najszybciej podjąć działania prowadzące do wyeliminowania insektów.

Pasożyt nr 1 – Pluskwa

Pluskwy kiedyś były powszechnie występującym szkodnikiem sanitarnym. Choć udało się nad nimi zapanować, to problem ten znowu wraca. Skąd się biorą w domu pluskwy? Najczęściej sami je przetransportowujemy, np. w bagażu, zakupach czy meblach. Trudno jest z nimi walczyć, gdyż szybko się rozmnażają i dobrze się chowają, przez co trudno je zauważyć.

Zanim zaczniesz działać, dokładnie sprawdź całe mieszkanie pod kątem obecności pluskiew, oceń stopień inwazji szkodnika i dowiedz się, czy sąsiednie lokale też zostały zainfekowane. Jeśli Twoi sąsiedzi również mają problem z tymi insektami, aby je wytępić, musicie działać wspólnie. Wysoką skuteczność na pluskwy wykazują gotowe do użycia preparaty chemiczne do opryskiwania, bomby gazowe, a także pułapki do monitorowania ich obecności i natężenia. Wszystkie wymienione środki i akcesoria kupisz tutaj: https://tedan.pl/sklep/zwalczanie-szkodnikow/zwalczanie-pluskiew/.

Pasożyt nr 2 – Ćma bukszpanowa

Owady sprawiają kłopoty nie tylko wtedy, gdy bytują w domy. Wiedzą o tym doskonale osoby mające w swoich ogrodach bukszpany, które padły ofiarą ćmy bukszpanowej. Szkodnik ten potrafi w dosłownie kilka dni doprowadzić do obumarcia rośliny. Z ćmą bukszpanową tak naprawdę trzeba zacząć walczyć jeszcze zanim zaatakuje krzak, bo gdy to zrobi, będzie już za późno.

Aby uchronić swoje bukszpany przed inwazją ćmy bukszpanowej, systematycznie przeglądaj je w poszukiwaniu jaj. Szukaj ich szczególnie od spodniej strony liści w pobliżu środka krzaka. Jeśli zauważysz na bukszpanie gąsienice, pozbieraj je ręcznie lub wytrząśnij je na rozłożoną wokół rośliny folię.

Do monitorowania obecności i odławiania motyli ćmy bukszpanowej dobrze sprawdzają się pułapki feromonowe (do kupienia w sklepie Tedan: https://tedan.pl/baza-wiedzy/cma-bukszpanowa-wyglad-objawy/). W ostateczności możesz wykonać oprysk z wykorzystaniem preparatów biobójczych.

Pasożyt nr 3 – Komar

Kiedy robi się ciepło, a w powietrzu jest duża wilgotność, od razu pojawiają się komary. Owady te są niezwykle uciążliwe – ich bzyczenie irytuje i zakłóca spokojny sen, a powstające na skórze po ugryzieniu bąble swędzą, przez co trudno powstrzymać się od drapania. Dlatego, zamiast akceptować ich obecność, trzeba nauczyć się z nimi walczyć.

Istnieje wiele skutecznych metod walki z komarami. Ostatnio dużą popularnością cieszą się tzw. repelenty, czyli odstraszacze, które nie zabijają owadów, ale je odstraszają. Warto podkreślić, że repelenty nie stanowią zagrożenia dla innych form życia. Przy ich stosowaniu należy pamiętać, aby ściśle przestrzegać zaleceń producenta.

Do ochrony przed komarami polecane są także olejki eteryczne, w szczególności olejek anyżowy, goździkowy, kamforowy czy cynamonowy. Minusem jednak jest to, że wszystkie olejki działają dość krótko. Ponadto z uwagi na to, że muszą być stosowane w dużym stężeniu, u niektórych mogą powodować podrażnienia i reakcje alergiczne.

Na komary najlepiej i najszybciej działa odkomarzanie. Polega ono na rozpyleniu w postaci mgły specjalnych preparatów działających na te owady (duży wybór tutaj: https://tedan.pl/sklep/zwalczanie-szkodnikow/oprysk-komary-zwalczanie-komarow/). Metodę uznaje się za bezpieczną, ale trzeba pamiętać, by oprysk robić pod wieczór, gdy pszczoły nie są już aktywne, aby im nie zagroził.

Odkryłeś w swoim domu ślady obecności myszy lub szczura? Nie czekaj, aż gryzoń wyrządzi jeszcze więcej szkód, tylko jak najszybciej się go pozbądź. W walce z myszami i szczurami dobrze sprawdzają się trutki, karmniki deratyzacyjne oraz chwytacze żywołowne. Środki niezbędne do walki z gryzoniami są do kupienia pod tym adresem: https://tedan.pl/sklep/deratyzacja-zwalczanie-szczurow-myszy-i-gryzoni/.