Owady w domu – jak się ich pozbyć? Poznaj najlepsze środki owadobójcze!

poniedziałek, 7.6.2021 12:30 466

Gdy zima chyli się ku końcowi i na zewnątrz wreszcie robi się ciepło, w domu od razu pojawiają się muchy i komary. Ich bzyczenie i kąsanie potrafi bardzo denerwować, zakłócając spokojny wypoczynek. Jest też cała masa owadów, które wchodzą do mieszkań niezależnie od pory roku, jak choćby karaluchy, pluskwy czy rybiki cukrowe. Insekty występują nawet w najbardziej zadbanych mieszkaniach, bo nie zawsze brud i resztki jedzenia są tym, co je przyciąga. Jak skutecznie zwalczyć owady w domu? Podpowiadamy!

Środki owadobójcze – czym są i kiedy się je stosuje?

Środki owadobójcze, nazywane także insektycydami lub pestycydami, są substancjami chemicznymi przeznaczonymi do zwalczania owadów, które w jakiś sposób uprzykrzają życie człowiekowi. Preparaty tego typu można stosować zapobiegawczo, celem odstraszenia owadów, ale także interwencyjnie, by wyeliminować szkodniki już żerujące.

Do zwalczania owadów służą zarówno substancje chemiczne, jak i mikrobiologiczne. W składzie wybranego preparatu mogą zatem znajdować się związki pochodzenia naturalnego albo składniki syntetyczne.

Jakie są rodzaje środków owadobójczych?

Chcąc szybko i skutecznie wytępić owady, trzeba podejść do tematu na poważnie. Nie jest zatem zbyt dobrym pomysłem kupić pierwszy lepszy środek owadobójczy bez sprawdzenia jego przeznaczenia, formy zastosowania czy choćby składu. Zacznijmy jednak od podstaw, czyli od przedstawienia dostępnych na rynku rodzajów środków owadobójczych.

Podział ze względu na drogi przedostawania się i działania na owada

Pod tym względem środki owadobójcze można podzielić na:

  • gazowe – wnikają do organizmów owadów przez drogi oddechowe,
  • kontaktowe i wewnętrzne – wnikają do organizmów owadów przez pokrywę ich ciał albo przedostają się przez układ trawienny,
  • łączone – mogą wnikać do organizmu zarówno przez układ oddechowy, jak i trawienny albo bezpośrednio przez powłoki ciała.

Podział ze względu na skład chemiczny

Jeśli chodzi o działanie chemiczne, możemy wyróżnić:

  • insektycydy fosforoorganiczne – nie powinno się ich stosować w miejscach, gdzie jest kontakt z żywnością,
  • insektycydy neonikotynowe – nie zaleca się ich stosować w ochronie roślin, bo stanowią ogromne zagrożenie dla pszczół,
  • pyretroidy – mają wybiórcze działanie: są wysoce toksyczne dla wybranych owadów, a mało szkodliwe dla ludzi.

Na rynku dostępne są także inne środki, proste substancje chemiczne, np. tlenek wapnia, czysta nikotyna, kwas borowy czy trioksan.

Preparat owadobójczy – czym kierować się przy wyborze?

Nie zawsze trzeba od razu sięgać po środki owadobójcze. W pierwszym momencie można zastosować fizyczne metody eliminacji danego owada, a dopiero, gdy okażą się one nieskuteczne, zaopatrzyć się w preparat owadobójcze. Pojawia się tylko pytanie, jak wybrać środek na owady?

Zalecamy używać raczej produktów chemicznych działających na konkretne gatunki, tak aby nie poprzez ich zastosowanie nie wpłynąć znacząco na stan środowiska naturalnego ani zdrowie ludzi czy zwierząt. Bo trzeba pamiętać, że zdecydowana większość insektycydów stosowana przez dłuższy czas wykazuje umiarkowane działania niepożądane. Dlatego korzystając z nich należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta.

Jakie środki na owady polecamy?

Każda sytuacja jest inna, dlatego radzimy podejść do tematu raczej w sposób indywidualny. Są jednak preparaty o uniwersalnym działaniu, które dają dobre efekty bez względu na rodzaj problemu i jego skalę. Takim produktem jest choćby Fendona PRO (do kupienia tutaj: https://tedan.pl/fendona-pro-0-5l.html), który działa na różne gatunki owadów i można go stosować praktycznie wszędzie. Szybko unieszkodliwia insekty, działa przez długi czas i cechuje się niską toksycznością dla ludzi i zwierząt.

Polecamy także płyn do dezynsekcji Alfasekt Plus (znajdziesz go pod tym adresem: https://tedan.pl/alfasekt-plus-1-l-twin.html), który w zależności od jakości wykonanego zabiegu czy rodzaju opryskiwanej powierzchni działa przez kilka tygodni.

Co jeszcze warto stosować na owady?

Dezynsekcja jest wysoce skuteczna w walce z owadami, ale nie jest jedyną metodą, jaką można w przypadku pojawienia się ich w domu zastosować. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszą się ekologiczne pułapki do monitorowania oraz wychwytywania latających i biegających insektów. Dostępne są także świece dymne, specjalne płytki na owady, taśmy i lepy czy trutki.

Jeśli nie możesz poradzić sobie z robactwem w swoim domu, sprawdź koniecznie asortyment sklepu Tedan: https://tedan.pl/sklep/dezynsekcja-zwalczanie-owadow/srodki-owadobojcze/. Znajdziesz tam bogaty wybór specjalistycznych środków chemicznych i biobójczych, z których korzystają profesjonalne firmy zajmujące się dezynsekcją, a które w Tedan można kupić na własny użytek.