komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

czwartek, 2 lipca 2020

Jagody, Urbana

Papieże i Wrocław

czwartek, 28.7.2016 12:20 , komentarze: 0 , odsłony: 1084
kategorie artykułu:

Rozpoczyna się wizyta papieża Franciszka w Polsce. Pielgrzymka jest związana z odbywającymi się Światowymi Dniami Młodzieży. To dziesiąta wizyta Następcy św. Piotra w naszym kraju. Choć w programie wizyty papieża z Argentyny nie znalazł się Wrocław, to przy tej okazji przypominamy inne wizyty papieskie w naszym mieście i papieskie związki ze stolicą Dolnego Śląska.

Jan Paweł II
Św. Jan Paweł II jest od 1997 roku Honorowym Obywatelem Wrocławia. Od 2005 roku ma w naszym mieście plac swojego imienia. Z wrocławianami, jako papież, spotkał się dwukrotnie, choć jeszcze przed wyborem konklawe przebywał w stolicy Dolnego Śląska wiele razy.

Pierwsze spotkanie papieża z Polski miało miejsce w 1983 roku podczas drugiej pielgrzymki do ojczyzny. Drugi pobyt Jana Pawła II w naszym mieście był związany z 46. Międzynarodowym Kongresem Eucharystycznym w czerwcu 1997 roku. Pierwsze spotkanie rozpoczęło się tuż po dziewiątej we wtorek 21 czerwca. Papież przyleciał helikopterem z Częstochowy. Z wiernymi spotkał się na wrocławskim hipodromie na Partynicach.

Później o 15.30 spotkał się z duchowieństwem i osobami konsekrowanymi w Archikatedrze Wrocławskiej.

Z Wrocławia poleciał na Górę św. Anny, a stamtąd do Krakowa.

Podczas drugiej pielgrzymki do Wrocławia, ojciec święty spędził w naszym mieście dwa dni. W sobotę 31 maja 1997 roku przyleciał na wrocławskie lotnisko i stamtąd udał się do katedry. Po drodze poświęcił jeszcze kościół na Gądowie. Później spotkał się z prezydentem Polski i uczestniczył w ekumenicznej modlitwie z uczestnikami kongresu w Hali Stulecia. Wieczorem Jan Paweł II chciał zobaczyć Panoramę Racławicką. Wizyta nie była ani ujęta w oficjalnym programie, ani zapowiedziana.

Kolejny dzień był zakończeniem kongresu. Msza na zakończenie 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego została odprawiona na placu przy Hotelu Wrocław.

Warto wspomnieć, że na tej mszy papież wygłosił zdanie, z którego zaczerpnięto oficjalne hasło promocyjne Wrocławia „miasto spotkań”. Hasło to jest nawiązaniem do słów papieża: „Wrocław jest miastem położonym na styku trzech krajów, które historia bardzo ściśle ze sobą połączyła. Jest poniekąd miastem spotkania, jest miastem, które jednoczy. Tutaj w jakiś sposób spotyka się tradycja duchowa Wschodu i Zachodu.”

Benedykt XVI
Następca papieża z Polski – Benedykt XVI – nigdy jako papież nie był we Wrocławiu, jednak z naszym miastem ma wiele wspólnego – szczególnie na polu akademickim.
23 listopada 2011 r papież Benedykt XVI odebrał Laur Akademicki. Wyróżnienie przyznała Konferencja Rektorów Uczelni Wyższych Wrocławia, Opola, Częstochowy i Zielonej Góry jako uznanie środowiska akademickiego dla działalności naukowej kardynała Josepha Ratzingera. Podczas audiencji generalnej w Watykanie nagrodzony powitał rektorów w języku polskim i podziękował za przyznanie mu wyróżnienia, które dotychczas otrzymał tylko papież Jan Paweł II. W audiencji uczestniczył również prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, który wręczył Ojcu Św. miniaturę pomnika Krzyża Pokoju dedykowanego pamięci wrocławianki, św. Edyty Stein.

(23.11.2011 r. Benedykt XVI odbiera Laur Akademicki, wyróżnienie przyznane przez Konferencję Rektorów Uczelni Wyższych Wrocławia, Opola, Częstochowy i Zielonej Góry; fot.: archiwum PWT we Wrocławiu)

Wcześniej, 27 październiku 2000 roku, kardynał Joseph Ratzinger otrzymał tytuł honoris causa Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Senat PWT argumentował wówczas, że tytuł jest przyznany za wybitne osiągnięcia w dziedzinie teologii dogmatycznej (chrystologii, eklezjologii i eschatologii) oraz teologii fundamentalnej oraz niezwykły talent w rozwiązywaniu trudnych sporów i problemów teologicznych we współczesnym Kościele.

(27.10.2000 r. Kard. Joseph Ratzinger odbiera tytuł doktora honoris causa Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu; fot.: archiwum PWT we Wrocławiu)

Podczas pobytu na Dolnym Śląsku późniejszy papież odwiedził także m.in. Oleśnicę i Henryków.

Franciszek
W lutym 2014 roku, podczas wizyty „Ad limina Apostolorum”, abp Józef Kupny zaprosił papieża Franciszka do Wrocławia. Wtedy było już wiadomo, że papież na pewno przybędzie do Polski na ŚDM. Na początku jednak tylko Kraków był pewnym punktem papieskiej pielgrzymki. Z okazji 1050 rocznicy chrztu Polski mówiono także o Poznaniu czy Gnieźnie, czasem wspominany był także Wrocław z okazji ESK. Stanęło jednak na tym, że ani Europejska Stolica Kultury, ani Wielkopolska nie znalazły się w planie tegorocznej wizyty. Franciszek, oprócz Krakowa odwiedzi także Jasną Górę oraz Oświęcim.

źródło: Wrocław pl

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 6 godz temu
środa, 1.7.2020 15:51
wtorek, 30.6.2020 21:19
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele