Piąty koncert XXIX edycji festiwalu "Non Sola Scripta"

czwartek, 28.7.2022 11:05 297 0

Podczas piątego koncertu XXIX festiwalu "Non Sola Scripta" usłyszymy utwory organistów reformowanych synagog w Polsce i na całym świecie, w wykonaniu dr Jakuba Stefka. Atrakcją wieczoru będą również improwizacje wokalne wybitnego tenora Zdzisława Madeja w towarzystwie narratora – Michała Chorosińskiego.

Klamrą organową koncertu będą utwory kompozytorów, którzy byli organistami w reformowanych synagogach w Polsce i na całym świecie. Odkrywcą tych kompozycji jest wykonawca koncertu – organista dr Jakub Stefek – który od lat prowadzi działalność artystyczną w obszarze organowej muzyki żydowskiej.

Tego samego wieczoru ks. prof. Zdzisław Madej, solista Opery Wrocławskiej i profesor Akademii Muzycznej w Krakowie, wystąpi w Kościele św. Krzyża z improwizacjami wokalnymi. Niewielu jest współcześnie na świecie śpiewaków, którzy improwizują – śpiewając. Technika ta była znana w epoce renesansu i baroku, później stopniowo zanikałą i musiało minąć kilkaset lat, aby pojawili się prekursorzy nowej tradycji w wokalistyce improwizowanej – należy do nich ks. prof. Zdzisław Madej. Będzie improwizował na bazie tekstów prologu św. Jana, ale ponieważ w ramach improwizacji wokalnej teksty te będą trudne do odczytania dla słuchaczy – towarzyszyć mu będzie w roli narratora Michał Chorosiński, aktor Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Zdzisław Madej – tenor

Tenor wykonujący muzykę operową i oratoryjno kantatową, dysponujący głosem lyrico - spinto. Obecnie występujący gościnnie, jako solista na scenie Opery Wrocławskiej.
Studia rozpoczął w Hochschule für Musik we Freiburgu (Niemcy), w klasie śpiewu solowego. Po powrocie do kraju kontynuował kształcenie na Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Odbył Studia podyplomowe w Hochschule fur Musik und Theater und Medien w Hannoverze, Niemcy, w klasie śpiewu solowego prof. Markusa Schaefera.
Współpracuje z wieloma orkiestrami, m.in. z Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej, Orkiestrą Filharmonii Sudeckiej, Maestro J. Geiserem, Maestro A. Chorosińskim, Maestro J. Gembalskim. Koncertował w Polsce i za granicą, m. in. w Niemczech, Austrii, Francji, Szwajcarii i USA.

Jakub Stefek – organy

Jakub Stefek prowadzi działalność artystyczną w obszarze organowej muzyki żydowskiej. W lutym 2018 roku był uczestnikiem pierwszego koncertu w powojennej historii warszawskich synagog, podczas którego były wykonywane utwory organowe w Synagodze im. Nożyków. W tym samym roku zapoczątkował coroczny festiwal „Dni Muzyki Żydowskiej w Szczecinie”. Od 2019 roku współpracuje z kantorem Isidoro Abramowiczem, dyrektorem studiów kantoralnych w szkole rabinackiej Abraham Geiger Kolleg w Berlinie. Od 2020 roku współpracuje z Gminą Żydowską w Berlinie jako organista Synagogi Pestalozzistrasse – jedynej bożnicy w Niemczech, która do dzisiaj kontynuuje XIX-wieczne tradycje muzyczne judaizmu reformowanego. Działalność Jakuba Stefka zyskuje uznanie za pionierskie przywracanie muzyki synagogalnej do polskiego życia muzycznego.

Michał Chorosiński – narrator

Aktor, reżyser, producent, ukończył Akademię Teatralną w Krakowie. Współzałożyciel Teatru Klasyki Polskiej. Występował na wielu scenach w Polsce od ponad 20 lat związany z Teatrem Polskim we Wrocławiu. Szerszej publiczności znany z licznych seriali telewizyjnych m.in. „Lombard, życie pod zastaw”, czy „Jagiellonowie”.

 

Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Johannesa Brahmsa Non Sola Scripta to seria koncertów o wyjątkowej formule programowej. Treścią muzycznych wieczorów – co wybrzmiewa już w łacińskim tytule – jest nie tylko to, co zapisane w partyturze, ale i improwizacja w różnych konfiguracjach i formach. Non Sola Scripta łączy organową klasykę z muzyką improwizowaną, także w wykonaniu wirtuozów innych instrumentów.

Wrocławski festiwal to jedyne wydarzenie organowe w kraju, którego założeniem jest eksperyment wynikający ze spotkania wybitnych muzyków: najlepszych organistów z całego świata z mistrzami innych instrumentów i wybitnymi wokalistami.

Koncerty XXIX festiwalu "Non Sola Scripta" odbywają się we wszystkie niedziele lipca i sierpnia o godz. 19:00 w gotyckiej Kolegiacie Świętego Krzyża i św. Bartłomieja na Ostrowie Tumskim, na co dzień niedostępnej dla zwiedzających.

 

XXIX Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Johannesa Brahmsa „Non Sola Scripta”
W każdą niedzielę 3 lipca – 28 sierpnia | godz. 19:00
Kolegiata św. Krzyża i św. Bartłomieja, pl. Kościelny 1
Bilety: strefakultury.pl |eventim.pl | w kasie Impartu oraz na miejscu przed koncertami

Dodaj komentarz

Komentarze (0)