komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

niedziela, 12 lipca 2020

Jana, Brunona

Pierwszy na świecie przeszczep ręki pacjentowi urodzonemu bez kończyny

czwartek, 22.12.2016 15:27 , komentarze: 2 , odsłony: 1711
kategorie artykułu:

Piotr ma 32 lata i tyle lat musiał radzić sobie bez jednej dłoni. Urodził się z wadą. Teraz, dzięki zespołowi chirurgów z Adamem Domanasiewiczem na czele, ma szansę na życie z obiema dłońmi. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przeprowadzono pierwszą taką operację na świecie.

Operacje przeprowadzono kilkanaście dni temu. I już zaraz po wybudzeniu z narkozy pacjent mógł ruszać palcami. – Nie potrafię znaleźć słów, aby opisać to co czułem. Przez całe swoje życie nie miałem dłoni. Pierwsze co zobaczyłem to nowa dłoń. Spełniło się moje największe marzenie – mówi wzruszony Piotr.

Pierwsza na świecie
Na cały świecie przeprowadzono 120 operacji przeszczepu ręki. Zawsze byli to ludzie, którzy stracili kończynę w wyniku urazu. Piotr jest pierwszym pacjentem który urodził się bez ręki. Jego mózg nigdy nie miał informacji o tym, że ma władną dłoń, że może poruszać palcami tej dłoni. Wszystkie mięśnie, nerwy i naczynia krwionośne nie funkcjonowały, jak w sprawnej kończynie. Jak się okazuje, mózg uczy się szybko, bo już po wybudzeniu pacjent mógł poruszać przeszczepioną dłonią.

Nowa nadzieja
Największa trudność w tej operacji to różnice anatomiczne między dawcą, a biorcą. Dlatego konieczne było pobranie od dawcy kończyny z tak zwanym zapasem. Pacjentowi przeszczepiono dłoń, jednak nerwy i naczynia krwionośne łączono na wysokości ramienia. – Dzisiaj świat patrzy na nas. Lekarze tego szpitala dokonali pierwszego takiego przeszczepu na świecie. Jesteśmy pionierami, którzy otworzyli nowe możliwości i dali nadzieję ludziom, którzy urodzili się bez rąk – powiedział dr. Adam Domanasiewicz. – Chcę podziękować rodzinie dawcy za to, że zgodzili się na ten wspaniały dar. Słowa podziękowania należą się także wspaniałemu zespołowi, który z wielkim poświęceniem operowali przez 13 godzin – dodał.

Dr. Adam Domanasiewicz: Dzisiaj świat patrzy na nas!
Piotra czeka teraz długa rehabilitacja. Do końca życia będzie musiał brać leki immunosupresyjne – czyli takie, które będą zapobiegać odrzuceniu przeszczepu. – Było warto. Jestem w stanie skazać się na dożywotnie branie leków, żeby tylko mieć obie ręce – dodaje Piotr.

źródło: Wrocław pl

 

Wasze komentarze

Doba w końcu coś pozytywnego opisała szok
czwartek, 22.12.2016 20:11 autor: ddz
poniedziałek, 6.7.2020 11:49
sobota, 4.7.2020 07:55
poniedziałek, 29.6.2020 11:50
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki