Pilnie potrzebne osocze ozdrowieńców!

środa, 21.10.2020 11:01 1755 0

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu apeluje o oddawanie osocza przez osoby, które pokonały koronawirusa. Jest ono pilnie potrzebne do ratowania życia i zdrowia chorych na SARS-CoV-2.

W RCKiK we Wrocławiu brakuje osocza tzw. ozdrowieńców, którzy objawowo bądź bezobjawowo przebyli COVID-19. Centrum prosi o zgłaszanie się takich osób. Jeden ozdrowieniec może oddać osocze 3 razy, a co za tym idzie - pomóc w walce z chorobą aż 9 innym osobom.

– Nie mamy żadnych zapasów tego typu osocza, a jest ono naprawdę niezbędne, by ratować życie i zdrowie chorych na koronawirusa. Dawców nadal jest zbyt mało w stosunku do zapotrzebowania, dlatego ściągamy nawet osocza ozdrowieńców z innych rejonów Polski, by przekazać je dalej do naszych szpitali – mówi Adrianna Franc z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu. – Cała procedura pobrania jest dla dawcy naprawdę bezpieczna i trwa ok. 30-40 minut – dodaje.

Na osocze czeka m.in. przebywająca we wrocławskich szpitalu mama Małgorzaty Czajki-Kolbusz.

– Mama dostała na razie jedną dawkę osocza, ale potrzebuje kolejnej. I to nie ona jedna. Niestety w szpitalu powiedziano, że już nie mają. Musimy czekać. Bardzo prosimy o pomoc ozdrowieńców. To osocze jest naprawdę na wagę zdrowia i życia – apeluje Małgorzata Czajka-Kolbusz. 

Przypomnijmy, osocze "ozdrowieńców" zawiera przeciwciała, które wspomagają leczenie chorych na koronawirusa z zagrażającymi życiu objawami zakażenia. Zawarte w nim przeciwciała do wirusa SARS-CoV-2 po przetoczeniu mają za zadanie eliminację tego wirusa z organizmu pacjenta z aktywnym zakażeniem.

Dawcami osocza mogą zostać:

  • osoby, które przechorowały COVID-19 i zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe,
  • osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2, a od wykonania ostatniego badania, które było ujemne, minęło 14 dni,
  • osoby w wieku 18-60 lat,
  • osoby, które nie otrzymały w przeszłości transfuzji krwi lub jej składników,
  • kobiety, które nie były w ciąży.

Gdzie się zgłaszać?

RCKiK we Wrocławiu prosi chętnych dawców, by wcześniej skontaktowali się z placówką telefonicznie, tel. 71 37 15 824 lub 693 693 702 (od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 17:00) lub mailowo: ozdrowieniec@rckik.wroclaw.pl (w mailu należy podać swoje dane, w tym numer telefonu).
źródło: wroclaw.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)