Pisanie CV krok po kroku. Co zrobić, aby nas zatrudnili?

piątek, 13.3.2020 08:51 2017

CV to dokument, który każdy z nas pisał chociaż raz w życiu. Jak jednak zrobić to dobrze?

1. Czym jest CV?

2. Jak powinno wyglądać dobrze przygotowane CV?

3. O czym pamiętać przy pisaniu CV?

Czym jest CV?

CV to nic innego, jak nasz skrócony życiorys, który przedstawiamy potencjalnemu pracodawcy, by ten mógł nas trochę poznać i zdecydować, czy jesteśmy dobrymi kandydatami na stanowisko, na które poszukiwany jest pracownik. Dokument ten zwykle zawiera się w jednej lub dwóch stronach A4 i powinien być na tyle zwięzły, aby jego przeanalizowanie nie zabierało zbyt dużo czasu. Z drugiej strony dobrze jest pomyśleć o tym, by w jakiś sposób wyróżnić nasze CV pośród innych, szczególnie gdy aplikujemy do pracy związanej z branżą kreatywną lub po prostu jesteśmy świadomi, że tym konkretnym ogłoszeniem jest zainteresowane wiele osób. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie Zielona Linia.

Jak powinno wyglądać dobrze przygotowane CV?

Dobrze przygotowane CV jest przede wszystkim estetyczne, z dobrze zorganizowanymi informacjami oraz - przede wszystkim - prawdziwe. Pamiętajmy, że w większości przypadków pracodawca bardzo łatwo może zweryfikować to, czy napisaliśmy o sobie prawdę. Kłamanie i zawyżanie swoich umiejętności lub osiągnięć jest więc więcej, niż głupim pomysłem - z miejsca skazuje nas na porażkę w razie wykrycia. O czym zatem warto napisać w naszym życiorysie?

Dane kontaktowe

Pierwszą rzeczą, jaka pojawia się w naszym CV, powinny być dane kontaktowe. Zadbajmy o to, by nasz e-mail wyglądał profesjonalnie - nie musi być od razu z opłaconej domeny, jednak przesyłanie dokumentu pod znakiem "ania124@buziaczek.pl" nie doda nam powagi w oczach rekrutera. Jeżeli w ogłoszeniu wymagane jest zdjęcie, nie zapomnijmy umieścić go w naszym CV, choć jest to punkt coraz mniej popularny.

Wykształcenie

Wykształcenie jest ważnym, jednak nie najważniejszym elementem naszego życiorysu. Jeżeli posiadamy stopień wyższy, dobrze jest podać jego nazwę oraz specjalizację, jakiej dotyczy. W przypadku, gdy dopiero studiujemy również można to zaznaczyć. Jeżeli nie posiadamy dyplomu, ani nie planujemy iść na studia, wpisujemy samą szkołę średnią.

Umiejętności i doświadczenie

To potencjalnie najważniejsze rubryki w naszym CV. Dobrą praktyką jest, aby poza nazwą stanowiska podać również krótki, zawarty dosłownie w paru słowach opis informujący, czym dokładnie się zajmowaliśmy. To pozwoli na lepsze określenie naszych kompetencji względem potencjalnego nowego stanowiska pracy. Aby wszystko prezentowało się schludnie, możemy wykorzystać program CV-Maker lub podobny.

Zainteresowania

Ta część CV jest często niedoceniana, a wielu rekruterów zwraca na nią uwagę. Jeżeli mamy jakieś nietypowe hobby, warto się nim podzielić w naszym życiorysie - być może stanie się ono tematem na rozmowie kwalifikacyjnej. Z drugiej strony, jeżeli planujemy wpisać standardowe "książka, muzyka i film", lepiej pominąć kwestię naszych pasji całkowicie.

O czym pamiętać przy pisaniu CV?

Pisząc nasz życiorys powinniśmy być przede wszystkim autentyczni, a także zastanowić się, czego oczekuje od nas potencjalny pracodawca. Jeżeli polujemy na pracę, którą chcieliśmy wykonywać od zawsze, wykonanie oddzielnego CV tylko i wyłącznie pod tę jedną ofertę zatrudnienia jest więcej, niż rekomendowane. Warto również skorzystać z jakiegoś ciekawego i nietypowego szablonu lub wykonać go samodzielnie, jeżeli potrafimy - dzięki temu wyróżnimy się na tle innych aplikacji.

Rzeczami, o których powinniśmy absolutnie zapomnieć podczas składania CV, jest kłamanie względem naszych umiejętności, zatrudnienia czy wykształcenia, a także niedbałość i niechlujstwo. Życiorys jest naszą swoistą wizytówką, w związku z czym zadbajmy o to, by dawał o nas dobre świadectwo, zamiast odrzucać. Więcej na ten temat znajdziesz na Money.pl.