Podpisanie Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn W Życiu Lokalnym

czwartek, 3.3.2022 16:26 345 0

Europejska Karta Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym została wprowadzona w maju 2006 roku przez Radę Gmin i Regionów Europy. Przyjęło ją blisko 2 tys. samorządów lokalnych i regionalnych z 36 krajów europejskich. Dziś do tego grona dołączył Wrocław.
- Czas jest wyjątkowy, ale o kwestiach równościowych trzeba mówić nie tylko w czasie pokoju, ale także, a może przede wszystkim w czasie wojny. We Wrocławiu odczuwamy to obecnie jeszcze bardziej -  w naszym mieście żyje ponad stutysięczna społeczność ukraińska, która w tej chwili powiększa się o tysiące osób, zmuszone opuścić swoje domy w wyniku rosyjskiej agresji. Dzisiejsze spotkanie jest potwierdzeniem tego, że codziennie pracujemy na lepszą dostępność naszych miast – większych lub mniejszych. W naszych społecznościach lokalnych najlepiej widzimy potrzeby i sprawy, które jeszcze są do załatwienia, również w obszarze równości kobiet i mężczyzn. Będziemy te projekty równościowe kontynuować i poszerzać. Podpisanie Karty to nasze zobowiązanie – przekonuje Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Dokument proponuje konkretne metody, dzięki którym można dążyć do równości kobiet i mężczyzn w różnych dziedzinach życia: udziału w życiu politycznym, zatrudnieniu, usługach publicznych, planowaniu przestrzennym.

- Tym dokumentem mówimy we Wrocławiu, że jesteśmy za równością,  za równouprawnieniem i za efektywnym równym traktowaniem. Mówimy, że jesteśmy za tym, żeby władze lokalne w swoich decyzjach, we wszystkich aspektach życia kierowały się tymi zasadami – podkreślał Bartłomiej Ciążyński, Doradca Społeczny Prezydenta Wrocławia ds. tolerancji i przeciwdziałania ksenofobii

- Karta zobowiązuje do stworzenia planu działań równościowych w ciągu dwóch lat a następnie do jego wdrażania. Zobowiązuje do promowania równości kobiet i mężczyzn. Zobowiązuje do pracy nad równym udziałem kobiet i mężczyzn w podejmowaniu decyzji. Zobowiązuje do walki ze stereotypami, które przecież są źródłem dyskryminacji – mówiła Alina Szeptycka, współprzewodnicząca Wrocławskiej Rady ds. Równego Traktowania
Podpisanie Karty przez Wrocław odbyło się przy udziale Wrocławskiej Rady ds. Równego Traktowania oraz Rady Kobiet przy prezydencie Wrocławia, Stowarzyszenia Kongres Kobiet, a także Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej i Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu.

- Mamy taki szczęśliwy moment, że samorządy widzą potrzebę podpisania Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn. Dziś Wrocław, wcześniej kilkanaście innych samorządów, następne przygotowują się do podpisania. Niedługo ta Karta będzie powszechna, to bardzo ważne. Teraz czas na pisanie programu równościowego i ujęcie we wspólne ramy, tego co już było robione, z tym co jeszcze trzeba zrobić – mówiła prof. Małgorzata Fuszara, przewodnicząca Rady Stowarzyszenia Kongres Kobiet.

Kongres Kobiet przygotowuje obywatelski projekt ustawy, w którym domaga się uznawania wszystkich praw uchodźczyń i uchodźców z Ukrainy.

- Ukrainki, które są wśród nas lub do nas docierają, nie posiadają żadnego statusu prawnego, chociaż są – jak wszyscy - podmiotami praw człowieka. Dlatego domagamy się uznania wszystkich praw socjalnych, edukacyjnych, związkowych i zdrowotnych, jak także prawa do zgromadzeń i samoorganizacji politycznej – informowała prof. Magdalena Środa, wiceprezeska Kongresu Kobiet.

Kongres Kobiet we Wrocławiu odbędzie się 8-9 października na terenie Hali Stulecia i Centrum Kongresowego.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)