Podsumowanie działań pn. "Trzeźwy poranek"

wtorek, 27.7.2021 12:03 456 0

Policjanci z wrocławskiej drogówki prowadzili w sobotę, działania prewencyjne pn. „Trzeźwy Poranek”. W godzinach od 5:30 do 9:00, mundurowi sprawdzali trzeźwość kierowców przemieszczających się po drogach miasta i powiatu. Skontrolowano łącznie 820 kierowców i niestety okazało się, że 8 z nich jechało pojazdami po alkoholu. Rekordzista tego zestawienia miał go ponad 2.5 promila w organizmie. Wszystkim zatrzymano uprawnienia do kierowania i o ich dalszym losie zdecyduje teraz sąd. Przypomnijmy, że oprócz ogromnego zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu, które stwarzają na drogach nietrzeźwi kierowcy, popełniają też przestępstwo opisane w art. 178 kodeksu karnego lub wykroczenie z art. 87 kodeksu wykroczeń.

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu realizowali działania prewencyjno-kontrolne pn. ,,Trzeźwy Poranek". Kontrole prowadzono w godzinach od 5:30 do 9:00, na większości dróg miasta i powiatu wrocławskiego.

Funkcjonariusze sprawdzali, czy osoby kierujące samochodami oraz motocyklami są trzeźwe i w ciągu zaledwie kilku godzin, skontrolowali łącznie 820 kierowców. Niestety nie wszyscy użytkownicy dróg jechali zgodnie z przepisami. Policjanci zatrzymali 8 kierowców, którzy znajdowali się pod wpływem alkoholu lub w stanie nietrzeźwości.

Rekordzistą tego niechlubnego zestawienia był mężczyzna, który jechał jedną z ulic powiatu, gdy miał ponad 2.5 promila alkoholu w jego organizmie. Okazał się skrajnie nieodpowiedzialną osobą, ponieważ oprócz tego, że wsiadł za kierownicę swojego auta w takim stanie, to miał już orzeczony przez sąd, aktywny zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Grozić mu może teraz kara do 5 lat pozbawiania wolności.

Wszyscy wyeliminowani z ruchu kierowcy, za swoje nieodpowiedzialne zachowanie na drodze odpowiedzą teraz przed sądem.

Przypomnijmy, że w świetle obowiązujących przepisów kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem innego podobnie działającego środka, zagrożone jest karą do 2 lat pozbawienia wolności. Wobec kierowcy może zostać także orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów, nawet do 15 lat. Jeżeli kierowca decyduje się jechać autem pomimo orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, musi się liczyć z odpowiedzialnością karną do lat 5.

Tego typu działania, mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach, nadal będą cyklicznie kontynuowane przez policjantów.

źródło: KMP we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)