Podsumowanie letniego sezonu turystycznego 2021 i przygotowanie sezonu zimowego na Dolnym Śląsku

sobota, 13.11.2021 13:42 412 0

Podsumowanie letniego sezonu turystycznego 2021 i przygotowanie sezonu zimowego na Dolnym Śląsku

Letni sezon turystyczny dobiegł końca. To dobry moment, by zadać pytanie: Jaki był? Udany, czy jednak wciąż niewystarczająco dobry, żeby podnieść branżę po lockdownie?

„Dokładamy wszelkich starań, by promować walory turystyczne naszego Regionu i wspierać dolnośląskich przedsiębiorców” – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego. „Oprócz wsparcia finansowego w różnych formach, m.in. uruchomionego w zeszłym roku Dolnośląskiego Pakietu Gospodarczego, podjęliśmy również szereg działań sektorowych, które miały stanowić wsparcie dla przedsiębiorców branży turystycznej w okresie pandemii oraz czasie post-covidowym. Przeprowadzone kampanie promocyjne Dolnego Śląska, m. in. kampania „Odkryj Dolny Śląsk” i zrealizowana akcja wspierająca #BezpieczneDoOdkrycia, jak i szereg innych działań promocyjnych nie tylko przyciągnęły wielu turystów krajowych, ale zachęciły także samych Dolnoślązaków do podróży lokalnych i odkrywania uroków własnego regionu.”

Niebagatelną rolę we wsparciu branży turystycznej odegrał też Polski Bon Turystyczny. Co więcej, dzięki wsparciu Samorządu Województwa i Gminy Wrocław, Dolnośląska Organizacja Turystyczna stworzyła narzędzie do promocji i sprzedaży ofert dolnośląskich przedsiębiorców turystycznych - portal www.dolnyslask.travel.pl. Portal ten skupia ponad 1 000 różnych ofert turystycznych, przygotowanych w oparciu o oferty dolnośląskich biur podróży, lokalnych przewodników, hotelarzy, restauratorów i innych przedstawicieli branży.

„Różnorodność ta sprawiła, że od początku letnich wakacji na Dolny Śląsk z ofert płatnych bonem za pośrednictwem Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej przyjechało ponad 2 700 turystów. Zrealizowali około 1 550 bonów turystycznych na łączną kwotę ponad 700 000 zł.”– mówi Adam Zawada, prezes DOT. Oznacza to, że  jedna firma tworząca ofertę tam gdzie dotychczas jej nie było, czyli głównie oferując wycieczki jednodniowe, przyjęła blisko 1% wszystkich płatności bonem na Dolnym Śląsku podczas gdy uprawnionych do przyjmowania płatności tą metodą jest w regionie 2230 podmiotów. Dowodzi to dobrej jakości i dopasowania do oczekiwań klientów. Stąd też z optymizmem oczekujemy sezonu zimowego.

W porównaniu do innych polskich regionów, bon turystyczny był popularnym środkiem płatniczym za wyjazdy turystyczne. Świadczy to nie tylko o popularności Regionu, lecz również potwierdza wysoką jakość dostępnej oferty turystycznej.

Według Polskiej Organizacji Turystycznej, w skali całego województwa dolnośląskiego 2 230 podmiotów honoruje bony turystyczne. Do 1.10.2021 osoby uprawnione do Polskiego Bonu Turystycznego dokonały w danych podmiotach 192 609 płatności na łączną kwotę 128 053 128 złotych, co stanowi 7% wszystkich płatności dokonanych Polskim Bonem Turystycznym w skali Polski.

Dla wielu przedsiębiorców tegoroczny sezon letni okazał się wyjątkowo udany. 

Zamek Książ w Wałbrzychu napisał, że:

„W lipcu i sierpniu odwiedziło nas 200 000 turystów. Jest to liczba, która znacznie przewyższa wartość sprzed roku. Bon turystyczny to usługa, którą turyści chętnie realizowali w Zamku Książ. Oferta obejmowała zwiedzanie kompleksu oraz usługę gastronomiczną w wybranym lokalu gastronomicznym na terenie Kompleksu.”

Spostrzeżenia, że ruch turystyczny był przynajmniej o połowę większy niż przed rokiem potwierdza również Huta Julia w Piechowicach:

„Ruch wakacyjny w tym roku był równie duży jak w zeszłym. Odnotowaliśmy ok. 45 000 osób w okresie letnim (lipiec-sierpień). Huta nie realizuje bonów turystycznych, ale możemy powiedzieć, że w tym roku pojawiło się dużo pytań o taką możliwość.”

Przedsiębiorcy zgodnie stwierdzają, że wśród grup turystycznych zdecydowanie przeważali Polacy. Ciekawa jest również obserwacja, że według przedsiębiorców wielu turystów spieszyło się z możliwością skorzystania z atrakcji turystycznych przed potencjalnym jesiennym lockdownem.

„Teraz czas pomyśleć o sezonie zimowym.” - mówi Adam Zawada. „Pracujemy już
i aktualizujemy ofertę zimowego Dolnego Śląska – zarówno nad pakietami w regionach, łączącymi pobyty z nauką jazdy na nartach, jak i nad jednodniowymi odwiedzinami Wrocławia, obejmującymi głównie tzw. bezpieczne atrakcje pod dachem, świąteczne warsztaty i działania związane z Jarmarkiem Bożonarodzeniowym. Wciąż przyjmujemy płatność bonem turystycznym. Jako, że naszym głównym celem jest promocja regionu, szykujemy też kolejne działania przy współpracy z podmiotami z branży, np. kurs na Młodzieżowego Przewodnika Wrocławskiego, działania w szkołach promujące Małą Ojczyznę, projekty dla dzieci, młodzieży i seniorów - promujące miasto i region. Dodatkowo w najbliższym czasie pojawi się możliwość zakupu unikalnych, regionalnych produktów dolnośląskich w formie spersonalizowanych pakietów”.

Regionalne Punkty Informacji Turystycznej na Dworcu Głównym PKP oraz w Porcie Lotniczym we Wrocławiu również były licznie odwiedzane w lipcu i sierpniu, a także we wrześniu 2021. W punktach tych turyści mogą uzyskać osobiście, mailowo lub telefonicznie informacje dotyczące możliwości zwiedzania Dolnego Śląska i jego stolicy. W ciągu zaledwie trzech miesięcy tylko te dwa punkty odwiedziło ponad 24 427 osób. W porównaniu do okresu początkowego po pandemii obecnie dostrzec można wyraźną poprawę zainteresowania turystyką. W wymienionych punktach wzrosła zarówno liczba gości, jak i zapytań mailowych i telefonicznych. Wyraźnie zwiększyła się też liczba rozdawanych materiałów informacyjnych.

Ta pozytywna dla branży turystycznej passa utrzymuje się i powoli obejmuje również sezon zimowy. Mamy nadzieję, że ten stan utrzyma się jak najdłużej.

DANE STATYSTYCZNE - POLSKI BON TURYSTYCZNY

Polska Organizacja Turystyczna (dalej jako POT) przedstawia dane statystyczne dotyczące wykorzystania Polskiego Bonu Turystycznego w województwie dolnośląskim. Niniejszy materiał został opracowany w oparciu o raporty otrzymane od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i uwzględnia dane do 25 września 2021 r. Na wstępie należy wskazać, że bon turystyczny jest przyznawany osobie uprawnionej na podstawie przesłanek opisanych w art. 4 ustawy o Polskim Bonie Turystycznym. W sytuacji gdy rodzic/opiekun prawny jest uprawniony do świadczenia w formie bonu na troje dzieci, zostaje mu

przyznany jeden bon o odpowiednio zwiększonej wartości (1500,00 zł). Oznacza to, że jeden bon turystyczny może mieć różną wartość.

I. Zestawienie dotyczące dokonywanych płatności za pomocą Polskiego Bonu Turystycznego u przedsiębiorców turystycznych w województwie dolnośląskim.

Do 25 września 2021 r. w programie Polski Bon Turystyczny zarejestrowanych zostało 2230 podmiotów turystycznych z województwa dolnośląskiego. Osoby uprawnione do Polskiego Bonu

Turystycznego dokonały w tych podmiotach 192 609 płatności na łączną kwotę 128 053 128 złotych, co stanowi 7 % wszystkich płatności dokonanych Polskim Bonem Turystycznym (do 25 września 2021 r. do przedsiębiorców trafiło łącznie w całej Polsce ponad 1,8 mld złotych).

Poniżej przedstawiono zestawienie dokonanych płatności za pomocą Polskiego Bonu Turystycznego w województwie dolnośląskim z podziałem na powiaty.

II. Podział środków według rodzaju usług

Polski Bon Turystyczny może być realizowany u podmiotów turystycznych świadczących usługi hotelarskie, organizujących imprezy turystyczne, jak również u organizacji pożytku publicznego. Z analizy dokonanej na koniec wakacji (30.08.2021 r.) wynika, że w województwie dolnośląskim aż 83% płatności było dokonanych za usługi hotelarskie, na drugim miejscu znalazły się imprezy turystyczne, które stanowią 9% płatności, a 2% wydanych środków trafiło do organizacji pożytku publicznego.

Poniżej zestawienia zawierające dokładną liczbę płatności wraz z łączną kwotą wydaną na poszczególne rodzaje usług w województwie dolnośląskim oraz w samym Wrocławiu.

III. Certyfikacja Podmiotów Turystycznych

W kwietniu 2021 r. POT rozpoczął projekt Certyfikacja Podmiotów Turystycznych, którego celem jest promocja obiektów noclegowych oraz organizatorów turystyki, którzy w trakcie realizacji Programu Polski Bon Turystyczny (PBT) profesjonalnie prowadzą swoją działalność oraz świadczą usługi turystyczne na wysokim poziomie. W projekcie mogą wziąć udział przedsiębiorcy turystyczni oraz organizacje pożytku publicznego prowadzące działalność polegającą na świadczeniu usług hotelarskich lub organizacji imprez turystycznych, zarejestrowane do udziału w programie Polski Bon Turystyczny.

Do projektu zgłosiło się 228 podmiotów turystycznych z województwa dolnośląskiego zweryfikowanych pod kątem spełniania przesłanek ustawowych, w tym 37 z Wrocławia. Do 27 września 2021 r. zwizytowano 89 obiektów, którym wydano Certyfikat Dobrych Praktyk.

Poniżej przedstawiono zestawienie wszystkich podmiotów zapisanych do projektu Certyfikacja Podmiotów Turystycznych z podziałem na województwa.

Kolejny wykres przedstawia dane dotyczące wydanych certyfikatów w podziale na województwa.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)