komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

niedziela, 12 lipca 2020

Jana, Brunona

Podwórko im. Wszystkich Mieszkańców - dokument Izy Rutkowskiej rusza w trasę po Polsce!

środa, 24.5.2017 08:10 , komentarze: 0 , odsłony: 883
kategorie artykułu:

„Jeż Izy Rutkowskiej wrocławskie podwórko na Przedmieściu Oławskim zna od podszewki. Był świadkiem metamorfozy, która dokonała się w mieszkańcach. Stał się także wymówką do dyskusji o tym, że sztuka ma realny wpływ na życie nawet tych, którzy na co dzień nie są z nią związani.

„Jeż”– jest dmuchany, ma 7 metrów i wygląda nieco dziwacznie na zaniedbanym podwórku. Zdołał jednak zachęcić lokatorów do wyjścia z mieszkań, dyskusji, a w konsekwencji działania służącego wspólnocie. Odstraszające miejsce ma realne szanse stać się godnym pozazdroszczenia, a działania wspólnoty z wrocławskiego Trójkąta inspiracją dla innych. Projekt Artystyczny Izy Rutkowskiej zdołał ewoluować i stać się czymś więcej niż abstrakcyjną instalacją w przestrzeni miejskiej. „Jeż” był pretekstem do integracji ludzi, do wyjścia ze swojej strefy komfortu. Im bardziej abstrakcyjny pomysł tym bardziej wyrywa nas z szarości, codzienności, zachęca do niekonwencjonalnego myślenia.

Artystka chodziła od drzwi do drzwi, opowiadała o projekcie, nierzadko spotykając się z niedowierzaniem, czasem negatywnymi reakcjami i hasłem, że bardziej niż dmuchany jeż przydałyby się chodniki. Z czasem jednak lokatorzy zaczęli uczestniczyć w spotkaniach i warsztatach organizowanych wokół przeskalowanej zabawki. Mieszkańcy nauczyli mnie, że najpiękniejszą rzeczą jaką może dać im artysta jest zainteresowanie ich światem, uwaga na ich problemy, swój czas i serdeczność. I to wystarczy, żeby otworzyli przed nim swój świat, czasami brutalny, ale dużo ciekawszy i piękniejszy niż sam mógłby stworzyć. A z budowania tej relacji  może powstać dzieło, które wzrusza i ma realny wpływ na życie na podwórku. – podkreśla Iza Rutkowska.

Artystka pierwszy raz pojawiła się na podwórku przy ulicy Mierniczej/Łukasińskiego/Prądzyńskiego i Komuny Paryskiej latem 2015 roku. Wtedy rozpoczynała współpracę z Europejską Stolicą kultury i projektem - Wrocław. Wejście od Podwórza. Pierwszym etapem było zintegrowanie lokalnego środowiska wokół instalacji artystycznej – dmuchanego jeża. Kolejnym krokiem była już realizacja wspólnego pomysłu Izy Rutkowskiej, dzieciaków z podwórka, ich rodzin i wrocławskich aktywistów – kolonie dla dzieci z wrocławskiego Trójkąta i… oczywiście dla jeża. Środki na wyjazd do Ośrodka Rehabilitacji Jeży artystka wspólnie z mieszkańcami zebrała crowdfundingowo. Trzecią częścią współpracy artystki z mieszkańcami osiedla był konkurs na realizację pomysłu służącego wspólnocie. Pojawiło się wiele pomysłów i lokalnych inicjatyw oraz film, który opowiada o tym, co z integracji wyniknęło.

Podwórko im. Wszystkich Mieszkańców będzie miał premierę 7 czerwca 2017 roku w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Po projekcji odbędzie się dyskusja z mieszkańcami podwórka.

Film ruszy w trasę po całej Polsce, by inspirować do działań wspólnotowych i do dyskusji o sztuce relacyjnej oraz strategiach rewitalizacji.

 

Kalendarz projekcji filmu:

7 czerwca – Wrocław, Kino Nowe Horyzonty

9 czerwca – Gorzów, Miejski Instytut Sztuki
10 czerwca  - Szczecin, Trafostacja Sztuki
13 czerwca – Poznań, Centrum Kultury Zamek
14 czerwca – Lublin, Centrum Kultury
16 czerwca – Bydgoszcz, Kino Orzeł
20 czerwca - Katowice, Miasto Ogrodów
21 czerwca – Gdańsk, Instytut Kultury Miejskiej
29 czerwca – Kielce, Instytut Designu
4 lipca – Warszawa, Zachęta. Narodowa Galeria Sztuki

Po każdym pokazie odbędzie się debata. 

Iza Rutkowska – artystka, animatorka i menadżerka kultury, założycielka Fundacji Form i Kształtów. Współpracuje z samorządami miast, licznymi organizacjami pozarządowymi, domami kultury oraz instytucjami sztuki w Polsce i za granicą. Jej działania z pogranicza architektury, designu i performansu skupiają się na nadawaniu nowych form i kształtów przestrzeni publicznej. Angażują społeczności lokalne i często uzyskują rozgłos międzynarodowy. Jej interaktywne projekty są egalitarne, przyciągają osoby o każdej profesji i w każdym wieku. W plebiscycie Gazety Wyborczej Wdechy 2012 nominowana była przez redakcję w kategorii Człowiek Roku za niezwykłą wyobraźnię i dodawanie miastu kolorów.  Realizowała projekty m.in. we współpracy z Zachętą. Narodową Galerią Sztuki, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Narodowym Instytutem Audiowizualnym, Instytutem Adama Mickiewicza, Narodowym Centrum Kultury, Centrum Nauki Kopernik, Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina, Łazienkami Królewskimi, Muzeum Sztuki Nowoczesnej
w Bolonii, Galerią Narodową w Dżakarcie. Jej projekty odbywały się między innymi w Czechach, Brazylii, Włoszech, Portugalii, Austrii czy Indonezji. Jest współzałożycielką Szkoły Nauk Praktycznych, skupionej na badaniu i doświadczaniu procesów społecznych, które uruchamia sztuka i architektura.

www.izarutkowska.com

 

Partnerami filmu są:

Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu, Zachęta. Narodowa Galeria Sztuki, Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie, Trafostacja Sztuki w Szczecinie, CK Zamek w Poznaniu, SARP Poznań, Centrum Kultury w Lublinie, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Miasto Ogrodów
w Katowicach, Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku oraz Instytut Dizajnu w Kielcach.

Patronat: Magazyn Miasta, Architektura Murator, Sztukapubliczna.pl

Film powstał w ramach projektu „Wrocław - Wejście od podwórza” będącego elementem programu sztukwizualnych Europejskiej Stolicy Kultury WROCŁAW 2016.Produkcja: Biuro Festiwalowe Impart Wrocław 2016. Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Wasze komentarze

sobota, 11.7.2020 14:55
środa, 8.7.2020 14:29
poniedziałek, 6.7.2020 12:29
niedziela, 5.7.2020 08:20
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki