Pogrzeb profesora Ryszarda Badury w najbliższą sobotę

środa, 16.1.2019 09:00 1090 0

13 stycznia zmarł prof. Ryszard Badura, wybitny naukowiec, wieloletni rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. 

W latach 60. XX wieku był prodziekanem i dziekanem  Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, a a od roku 1969 przez cztery kadencje rektorem wrocławskiej uczelni.

Był wybitnym naukowcem, który otworzył polską medycynę weterynaryjną na współpracę z medycyną człowieka. Dowodem jego pozycji w świecie nauki były doktoraty honoris causa przyznane mu przez Uniwersytet Ludwika Maksymiliana w Monachium, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu i macierzystą uczelnię. 

Dla nasz profesor Badura to „człowiek – legenda”  i to nie tylko dlatego, że przez tyle lat był rektorem naszej uczelni – mówi prof. Tadeusz Trziszka, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.- Był naszą pamięcią o polskich początkach uczelni, o których z taką swadą opowiadał. Kiedy zaczynał swoje studia tuż po wojnie, dane mu było uczyć się od profesorów, którzy wiedzę i umiejętności zdobywali w Wiedniu, w Pradze, Paryżu, na najlepszych europejskich uczelniach. W środowisku akademickim takie postaci są dowodem ciągłości tradycji, która przecież jest fundamentem tego, co nazywamy uniwersytetem. Odejście profesora Badury, doktora honoris causa naszej uczelni, to wielka strata. Odszedł od nas nie tylko człowiek, który łączył historię ze współczesnością, ale  też wielki przyjaciel młodzieży, błyskotliwy naukowiec, świetny organizator, który skutecznie i z sukcesami zarządzał Wyższą Szkołą Rolniczą i doprowadził do tego, że została ona Akademią – podkreśla rektor Tadeusz Trziszka.

Z wrocławską weterynarią prof. Badura był związany od 1945 roku. Gdy w listopadzie 1945 roku rozpoczynał tu studia był jednym z najmłodszych studentów. Po latach wspominał, że w tych pierwszych powojennych miesiącach setki młodych ludzi, którzy dotarli do Wrocławia z nadzieją na nowe życie, łączyły dzielone razem bieda, głód wiedzy i przekonanie, że teraz na pewno będzie inaczej. Lepiej. 

W 1950 roku Ryszard Badura obronił dyplom i wtedy zaczęła się jego kariera – u boku prof. Kazimierza Szczudłowskiego – od asystentury, przez doktorat i habilitację.

Był postacią nietuzinkową. Zasłużył się nie tylko na polu medycyny weterynaryjnej, ale przede wszystkim medycyny człowieka. Współpracował z wieloma profesorami medycyny i bardzo duża liczba tych profesorów była przez niego przyjmowana w naszej klinice do wykonywania badań eksperymentalnych z zakresu chirurgii kostnej, klatki piersiowej, laparoskopowej, implantologii, protez naczyniowych – wylicza prof. Zdzisław Kiełbowicz, kierownik Katedry Chirurgii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. 

Ryszard Badura był członkiem wielu towarzystw naukowych, wykształcił blisko 400 specjalistów. Kochał operę i był aktywnym członkiem Towarzystwa Wagnerowskiego. 

Zmarł w wieku 95 lat. Udział w jego pogrzebie planowanym na sobotę, 19 lutego, zapowiedzieli przedstawiciele wielu uczelni i towarzystw naukowych, obecne władze UPWr i członkowie uczelnianego senatu.  

W tym dniu na flaga Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu przepasana kirem opuszczona zostanie do połowy masztu. 

Fot. archiwum UPWr

Dodaj komentarz

Komentarze (0)