Policjanci uratowali tonącego

poniedziałek, 29.6.2020 11:56 696 0

Miniony weekend uraczył nas piękną aurą i część Dolnoślązaków czas spędziła nad wodą. Niestety zapominamy często o zasadach bezpieczeństwa, jakie powinniśmy zachować zażywając kąpieli. Zapomniał też o tym młody wrocławianin, który postanowił przepłynąć wpław Odrę wcześniej spożywając alkohol. Wycieńczonego pływaka zauważyli policjanci z komisariatu wodnego i uratowali go. Mężczyzna z objawami hipotermii trafił do szpitala.

Miniony weekend przywitał nas piękną aurą pogodową i część z Dolnoślązaków postanowiła wolny czas spędzić nad wodą. Tak też było w przypadku jednego z mieszkańców Wrocławia, który wybrał się w sobotę nad Odrę. Tam spożywał alkohol, a następnie postanowił wpław przepłynąć rzekę. Nie zastosował jednej z podstawowych zasad zażywania kąpieli, czyli nie wchodzenia do wody pod wpływem alkoholu.
Mężczyzna w połowie trasy, jaką obrał, zaczął mieć problemy z utrzymaniem się na wodzie. Widać było po nim wycieńczenie, a nurt rzeki w tym miejscu był bardzo silny. Patrolujący Odrę policjanci z Komisariatu Wodnego we Wrocławiu zauważyli skrajnie wyczerpanego pływaka. Podpłynęli do niego i uratowali go. Przetransportowany został na brzeg, gdzie funkcjonariusze udzieli mu pierwszej pomocy przedmedycznej. W związku z tym, że miał on objawy wychłodzenia, na miejscu pojawiła się załoga Pogotowia Ratunkowego, która zabrała mężczyznę z objawami hipotermii do szpitala. W tym przypadku dzięki szybkiej  i zdecydowanej reakcji policjantów, finał historii jest szczęśliwy.

Zapamiętajmy:

Najczęstszymi przyczynami utonięć są:

    • Brak umiejętności pływania.
    • Brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich.
    • Pływanie w stanie nietrzeźwym. Alkohol powoduje zaburzenia zmysłu, równowagi i orientacji!
    • Niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie.
    • Pływanie w miejscach zabronionych.
    • Skoki "na główkę" do wody w nieznanym miejscu.
    • Pływanie obok statków, barek i łodzi motorowych, w pobliżu śluz i zapór wodnych.
    • Siadanie na rufie kajaku lub na burcie łodzi.
    • Nieumiejętność postępowania w przypadku wywrócenia się kajaka lub łodzi.

Pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel zależy w głównej mierze od nas samych!

źródło: Policja Dolnośląska

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Przetargi
i Obwieszczenia

Zobacz