komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

czwartek, 6 sierpnia 2020

Slawy, Jakuba

Polska ekstraklasa w XXI wieku, czyli wielu znakomitych polskich piłkarzy

poniedziałek, 1.6.2020 12:43
kategorie artykułu:

Choć polska Ekstraklasa jest na co dzień wyśmiewana i mieszana z błotem przez dziennikarzy oraz kibiców (często całkiem słusznie), ma również wiele dobrych stron, za które ją kochamy. Jedną z tych najjaśniejszych jest bez wątpienia liczba znakomitych polskich piłkarzy, jacy mieli okazję reprezentować ją w ostatnich dwudziestu latach. Przyjrzyjmy się tym najbardziej charakterystycznym!

Polska ekstraklasa – wybitni strzelcy ze znakomitych drużyn

A rozpoczynając przedstawianie piłkarzy, jakich wydała na świat polska Ekstraklasa nie sposób nie zacząć od tych, którzy strzelali najwięcej bramek. Pytając dowolnego kibica o najbardziej rozpoznawalną, polska parę napastników, większość z pewnością bez wahania wskaże na duet Żurawski – Frankowski, który w barwach Wisły strzelił mnóstwo goli i straszył rywali przez kilka lat w pierwszym dziesięcioleciu XXI wieku. To połączenie techniki, sprytu i doskonałej współpracy, która przekładała się również na polską reprezentację.

Znanym strzelcy z Ekstraklasy reprezentującym Białą Gwiazdę wciąż jest również Paweł Brożek, który niedługo dobije do 40-tki, ale wciąż strzela – jego licznik już dawno przekroczył 100 bramek i wszyscy zastanawiają się, kiedy wyhamuje. Oczywiście piłkarskie armaty z polskiej Ekstraklasy to nie tylko Kraków, ale i Warszawa, Poznań, Wrocław, Kielce czy Gliwice. Do tych najbardziej cenionych bombardierów zaliczamy Piotra Reissa, Marcina Robaka i oczywiście Roberta Lewandowskiego.

Polska Ekstraklasa, czyli nie tylko strzelcy

Oczywiście na tabelę Ekstraklasy wpływ mają nie tylko gole, ale również asysty, wspaniałe interwencje czy szalone rajdy. Zacznijmy od tyłu – do najbardziej cenionych bramkarzy, którzy mieli okazję reprezentować polską ekstraklasę zaliczamy Artura Boruca, Łukasza Fabiańskiego, Radosław Majdan czy Arkadiusz Malarz. Ich obecność w bramce to w większości przypadków gwarancja spokoju obrońców.

A skoro już przy obrońcach jesteśmy – mamy tu prawdziwy wysyp solidnych piłkarzy. Żewłakow, Baszczyński, Klos, Pazdan, Zieliński czy Głowacki to nazwiska, które rozpoznaje każdy miłośnik polskiego futbolu. Byli oni nie tylko ostoją klubów Ekstraklasy, ale nierzadko i reprezentacji Polski. Podobnie zresztą jak wspaniali pomocnicy, których warto podzielić na tych defensywnych i ofensywnych.

Do skał środka pola zaliczamy między innymi Sobolewskiego, Surmę, Gola, Kałużnego czy Świerczewskiego, a do tych atakujących – Szymkowiaka, Błaszczykowskiego, Starzyńskiego czy Milę. Oczywiście to tylko niewielki fragment ekstraklasowych gwiazd – było ich o wiele więcej i z pewnością każdy z Was ma swojego ulubieńca.

Co czeka nas w przyszłości?

Oczywiście pojawianie się kolejnych talentów – już teraz na horyzoncie widać kilku piłkarzy z dużym potencjałem. Kamil Jóźwiak, Tymoteusz Puchacz, Robert Gumny, Michał Karbownik czy Radosław Majecki mogą zapisać się złotymi zgłoskami w historii naszego futbolu. Warto więc obserwować ich rozwój i oczywiście szukać kolejne perełki polskiej Ekstraklasy!

 
dzisiaj, 3 godz temu
dzisiaj, 7 godz temu
środa, 5.8.2020 13:26
środa, 5.8.2020 11:45
poniedziałek, 3.8.2020 14:37
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki