komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

czwartek, 2 lipca 2020

Jagody, Urbana

Ponad 40 procent zarobków na mieszkanie? Zdaniem Lewicy Razem to za dużo

czwartek, 9.5.2019 11:30 , komentarze: 0 , odsłony: 725
kategorie artykułu:

Marcelina Zawisza i Wojciech Browarny, kandydujący do Parlamentu Europejskiego z listy Lewicy Razem przedstawili program mieszkaniowy swojego komitetu. Politycy wyrazili wsparcie dla europejskiej inicjatywy ustawodawczej “Housing for All”, której celem jest zwiększenie dostępności do tanich mieszkań w całej Europie.

- Problem braku tanich mieszkań na wynajem dostrzegają nie tylko Polki i Polacy ale wszyscy mieszkańcy Europy. Dlatego powstała europejska inicjatywa ustawodawcza Housing For All. Właśnie trwa zbiórka miliona podpisów. My nie tylko wyrażamy poparcie dla tej inicjatywy ale deklarujemy, że w Parlamencie Europejskim będziemy walczyć o realizację postulatów tam zawartych - mówiła Zawisza.

Europejska inicjatywa zakłada łatwiejszy dostęp dla wszystkich do mieszkań socjalnych, niestosowanie kryteriów z Maastricht do inwestycji publicznych w mieszkalnictwo socjalne i przystępne cenowo, lepszy dostęp do finansowania UE dla niekomercyjnych i stosujących zasady zrównoważoności deweloperów budowlanych, społeczne i oparte na konkurencji zasady wynajmu krótkoterminowego oraz sporządzanie statystyk dotyczących potrzeb mieszkaniowych w Europie.

Politycy Lewicy Razem zachęcają do podpisania się pod inicjatywą w internecie. Może to zrobić każdy obywatel Unii Europejskiej. Wystarczy podać na stronie “Housing for All”  imię, nazwisko, numer PESEL i adres.

- Koszty mieszkania w Europie są zbyt wysokie. Około 82 milionów ludzi wydaje ponad 40 procent swoich zarobków na mieszkanie. Wśród nich są Polki i Polacy. Alternatywą dla strasznie drogiego wynajmu na rynku prywatny jest wzięcie kredytu na 30-40 lat - mówiła na konferencji prasowej Marcelina Zawisza. - A przecież poza czynszem czy ratą kredytu trzeba opłacić inne wydatki jak jedzenie czy ubrania. Tymczasem gminy albo systematycznie wyprzedają zasób mieszkaniowy, albo w niego nie inwestują, więc ten zasób niszczeje i nie nadaje się do zamieszkania. Rządowy projekt Mieszkanie Plus okazał się być porażką i kolejnym po programach Platformy Obywatelskiej programem majacym na celu dofinansowanie deweloperów, a nie realną pomoc zwykłym ludziom - tłumaczyła liderka listy Komitetu Lewica Razem w okręgu dolnośląsko-opolskim.

Zdaniem kandydatów Lewicy Razem wszyscy mamy prawo do życia w dobrej przestrzeni. Takiej, w której nie brakuje terenów zielonych, transportu zbiorowego, niezbędnych urzędów, przychodni i innych usług publicznych, instytucji kultury i miejsc wypoczynku. - Niestety, pod tym względem mamy daleko do średniej unijnej. Niektóre dzielnice polskich miast są wręcz zaniedbane, a inne podlegają bezwzględnej gentryfikacji lub ich rozwój jest podporządkowany interesom wielkich inwestorów i deweloperów. Wrocław nie jest wyjątkiem - twierdzi Wojciech Browarny, który również kandyduje z listy Komitetu Lewica Razem. - Na kilka zadbanych, zielonych osiedli, najczęściej jeszcze poniemieckich, przypadają w naszym mieście dziesiątki miejsc, w których wycięto drzewa, nie jeżdżą tramwaje, a w ścianach budynków mieszkalnych rozrasta się grzyb - opowiadał Browarny.

Lewica Razem proponuje powołanie Europejskiego Funduszu Mieszkaniowego. Komitet chce unijnego wsparcia finansowego dla miast i miejscowości, które powiększają zasoby komunalne i aktywnie wspierają budowę tanich mieszkań na wynajem, w tym przede wszystkim spółdzielczych lub prowadzonych przez kooperatywy mieszkańców. Fundusze przeznaczone na realizację europejskiej spójności byłyby przeznaczane także na równość mieszkaniową.

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 6 godz temu
środa, 1.7.2020 15:51
wtorek, 30.6.2020 21:19
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele