Popularne tradycje bożonarodzeniowe

wtorek, 25.10.2022 11:04 124

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu osób najpiękniejszy czas w ciągu całego roku. To magiczny okres, podczas którego świat odrobinę zwalnia, pozwalając nam cieszyć się chwilami spędzonymi w gronie najbliższych. Grudniowy czas jest wyjątkowy również z uwagi na tradycje bożonarodzeniowe! Poniżej przedstawiamy te najpopularniejsze.

Ubieranie choinki

Tradycja ubierania choinki kultywowana była już od XVI wieku. Pochodzi ona z Niemiec oraz tamtejszej tradycji ewangelickiej, a przybyła do nas na przełomie XVIII i XIX wieku. Początkowo przyjęła się jedynie w miastach – na wsi jeszcze przez długi czas wykorzystywano ludową ozdobę zwaną podłaźniczką.

To bożonarodzeniowe drzewko wyróżnia się swą bogatą symboliką. Pierwotnie choinka wiązała się z przedchrześcijańskim kultem wiecznie zielonego drzewka, aby potem stać się symbolem świąt oraz Chrystusa jako źródła życia. Według tradycji, drzewko powinno być ubierane dopiero w dzień wigilii Bożego Narodzenia.

Wręczanie prezentów

Obdarowywanie innych bożonarodzeniowymi prezentami to ważna tradycja, która sprawia wiele radości zarówno osobom otrzymującym upominki, jak i tym, którzy je wręczają. Jest ona znana już od XIII wieku i nawiązuje do darów, jakie złożyli Trzej Królowie Jezusowi w Betlejem. Istnieje jednak również inne wyjaśnienie tej tradycji – ma się ona łączyć z historią biskupa św. Mikołaja, która ma swe początki w IV wieku. Relacje historyczne oraz legendy wskazują, że mężczyzna pochodził z bogatej rodziny, ale nocami opuszczał dom, aby dzielić się swym majątkiem z potrzebującymi, wręczając im także drobne upominki.

Co interesujące, zwyczaj chowania prezentów pod choinką, który jest tak popularny w Polsce, nie jest tak często kultywowany w innych krajach. Ponadto, w wigilijny wieczór można znaleźć prezenty przyniesione nie tylko przez Świętego Mikołaja – w zależności od regionu, upominki wręcza także Gwiazdor, Gwiazdka, Aniołek czy Dzieciątko!

Szeroką gamę produktów na świąteczny okres, które wesprą Was w utrzymywaniu bożonarodzeniowych tradycji, znajdziecie tutaj: https://www.holyart.pl/boze-narodzenie.

Sianko pod obrusem

Na wielu polskich wigilijnych stołach podczas świąt możemy zobaczyć biały obrus, pod którym zostało włożone sianko. Stanowi ono symbol ubóstwa, w jakim Jezus przyszedł na świat. Według pogańskich przekonań sianko ma z kolei przynieść domownikom dobrobyt i stanowić dobrą wróżbę na nadchodzący rok.

Dodatkowe nakrycie przy wigilijnym stole

Ustawianie dodatkowego nakrycia przy wigilijnym stole ma wskazywać na otwartość domowników na przyjęcie zbłąkanego wędrowca. Zwyczaj ten stanowi zaproszenie do stołu i wspólnego świętowania. Kiedyś jednak zostawiano puste miejsce dla duszy zmarłego, gdyż wierzono, że pojawiają się one podczas wigilijnej wieczerzy.

Oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę

Pierwsza gwiazdka stanowi symbol Gwiazdy Betlejemskiej, której pojawienie się towarzyszyło narodzinom Chrystusa. To właśnie dzięki niej Trzej Królowie mogli dotrzeć do miejsca narodzin Jezusa. Obecnie kultywowana jest tradycja oczekiwania na pierwszą gwiazdkę, aby móc zasiąść do stołu i dzielić się opłatkiem.

Łamanie się opłatkiem

Wigilijny opłatek to symbol przebaczenia i pojednania – tradycja łamania się nim pochodzi od pierwszych Chrześcijan, którzy dzielili się chlebem. Zanim zgromadzeni zasiądą do kolacji wigilijnej, łamią się opłatkiem i składają sobie bożonarodzeniowe życzenia. Co ważne, materia opłatka podkreśla doczesny charakter tych życzeń.

Śpiewanie kolęd

Kolęda była pierwotnie noworoczną pieśnią, która wywodziła się z ludowej tradycji i była zwykle utrzymywana w religijnej konwencji. Jako pieśni związane z narodzinami Jezusa, kolędy ukształtowały się dopiero później, kiedy chrześcijaństwo zaczęło się umacniać. Obecnie ich śpiewanie to popularna i lubiana tradycja bożonarodzeniowa. Wśród najsłynniejszych kolęd można wymienić Cichą noc czy Przybieżeli do Betlejem.

12 potraw

Liczba dań na wigilijnym stole symbolizuje dwunastu apostołów, którzy towarzyszyli Jezusowi podczas ostatniej wieczerzy. Aby zapewnić sobie w nadchodzącym roku szczęście, należy spróbować wszystkich 12 potraw.

Bożonarodzeniowe tradycje w Polsce obejmują m.in. ubieranie choinki, wręczanie prezentów czy łamanie się opłatkiem. Ukształtowały się one na przestrzeni wieków, sprawiając, że święta Bożego Narodzenia są wyjątkowym czasem. Które ze świątecznych tradycji pielęgnujecie w swoich domach?