Poradnia psychologiczna - dla kogo? W jakich sytuacjach?

poniedziałek, 26.6.2023 16:23

Poradnia psychologiczne stanowi miejsce, w którym pomoc może otrzymać każda potrzebująca jej osoba – niezależnie od tego, czy jest to dorosły, czy może dziecko. Jej podstawową funkcją jest niesienie pomocy ludziom, którzy doświadczają w życiu codziennym trudności, z którymi sobie nie radzą. W tym artykule omawiamy, w jakich sytuacjach należy się zgłosić do poradni psychologicznej.

Poradnia psychologiczna – czym się zajmuje?

Jako główne zadanie poradni psychologicznej wyróżnia się pomaganie ludziom w poradzeniu sobie z różnymi sytuacjami, z którymi nie dają oni sobie rady, a utrudniają im codzienne funkcjonowanie. Określenie tych trudności jest natomiast niełatwe, gdyż możliwe jest zetknięcie się z problemami o różnym charakterze, przez które może okazać się potrzebna pomoc psychologiczna.

Jeśli chodzi natomiast o strukturę organizacyjną, to poradnia może funkcjonować jako samodzielna jednostka bądź stanowić część większej kliniki czy przychodni. Co więcej, poradnia psychologiczna może być także częścią większej poradni zdrowia psychicznego.

Poradnia psychologiczna – w jakich sytuacjach warto się do niej udać?

Skorzystanie z pomocy doświadczonego psychologa jest wskazane, jeśli zmagamy się z problemami natury psychicznej bądź społecznej, z którymi nie możemy się samodzielnie uporać. Poradnia psychologiczna to miejsce, w którym otrzymamy wsparcie niezależnie od tego, czy jesteśmy dorośli, czy może dziećmi – otrzymają w niej pomoc osoby indywidualne, pary oraz małżeństwa.

Poradnia psychologiczna – wizyta dla dorosłych

Pełnoletni pacjenci mogą udać się do poradni psychologicznej z różnorodnych powodów. Wśród wskazań do skorzystania z profesjonalnej pomocy można wymienić różnego rodzaju kryzysy emocjonalne – mogą one wynikać m.in. z utraty pracy, rozstania z partnerem czy śmierci bliskiej osoby. Powodem może być także wystąpienie nieuleczalnej, przewlekłej choroby, w związku z czym pojawiły się u nas obawy.

Co więcej, wizyta jest wskazana, jeśli towarzyszy nam poczucie nieradzenia sobie z codziennością czy odczuwamy ciągły wewnętrzny niepokój. Nie warto zwlekać również w przypadku, gdy zmagamy się z utrzymującym się przez dłuższy czas obniżonym nastrojem. Do poradni psychologicznej możemy się też zgłosić, jeśli mamy kłopoty z utrzymaniem związku lub towarzyszą nam trudności w interpersonalnych relacjach.

Skorzystaj ze wsparcia oferowanego przez Centrum Pomocy Psychologicznej w Świdnicy: https://cpp.swidnica.pl/pomoc-psychologiczna/.

Poradnia psychologiczna – wizyta dla dzieci i młodzieży

W placówkach, takich jak poradnia psychologiczna, pomoc otrzymają również dzieci i młodzież. Wizytę warto rozważyć, jeśli dziecko czy nastolatek doświadczyli niełatwych sytuacji, takich jak śmierć bliskiej osoby bądź rozwód rodziców. Ponadto, opiekunów powinny zaniepokoić odchylenia od prawidłowego stanu psychicznego, to znaczy przejawy zaburzeń lękowych, obniżenie nastroju czy występowanie agresywnych zachowań. Tendencja do wchodzenia w konflikty z innymi czy trudności w relacjach z rówieśnikami także stanowią wskazanie do wizyty. Poradnia psychologiczna zaoferuje wsparcie również dzieciom i nastolatkom, u których występują zachowania niezgodne z przyjętymi powszechnie systemami wartości.

Należy także wspomnieć, że w poradni psychologicznej możliwe jest także dokonanie psychologicznej oceny dziecka. Wykonywane są również testy pozwalające m.in. ocenić poziom rozwoju dziecka.

Pomoc psychologiczna w poradni psychologicznej – dlaczego warto?

Pomoc psychologiczna oferuje szeroki zakres działań – podczas niej psycholog zapewnia klientowi wsparcie oraz narzędzia niezbędne w pokonywaniu trudności, rozwiązywaniu życiowych kryzysów, a także potrzebne w celu osobistego rozwoju. Co ważne, taka pomoc uwzględnia nie tylko czynności służące doraźnemu wsparciu i leczeniu, ale również nauczanie zachowań sprzyjających kształtowaniu i zachowaniu psychicznego zdrowia, jak i prewencji wystąpienia zaburzeń w funkcjonowaniu w przyszłości.

Poradnie psychologiczne wspierają osoby, które zmagają się z różnego rodzaju trudnościami. Podczas wizyty psycholog we współpracy z klientem może zdiagnozować niełatwe obszary, określić czynniki utrzymujące problem i potencjalne trudności napotykane podczas jego rozwiązywania. Wtedy specjalista proponuje metody działania, wśród których można m.in. wymienić psychoterapię, grupy wsparcia czy trening rozwojowy. Jeśli zmagamy się z problemami natury psychicznej, które utrudniają nam funkcjonowanie, zdecydowanie warto rozważyć wizytę w poradni psychologicznej.