komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

wtorek, 21 maja 2019

Wiktora, Kryspina

Posadzono dąb na 100-lecie Niepodległej

środa, 5.12.2018 16:00 , komentarze: 0 , odsłony: 208
kategorie artykułu:

To już ostatni moment w roku, kiedy jeszcze można sadzić drzewa, więc z końcem listopada na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu posadzono kolejne drzewo - symbol: dąb na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

       Fot. Pixabay

Dęby kojarzą się z majestatem i długowiecznością, nic dziwnego, że wrocławscy przyrodnicy nadają im szczególne znaczenie. 

Położone za wrocławskim Psim Polem Pawłowice to dwa parki, las, pałac i zabudowania folwarczne, staw. 100 gatunków krzewów, 60 gatunków drzew, kolekcje roślinne i to właśnie miejsce, w którym rosną wyjątkowe dęby.  Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, gospodarz Pawłowic, dba nie tylko o te stare drzewa, które tam nasadzali przedwojenni właściciele, ale także tworzy własne kolekcje.

Kierująca arboretum UPWr  Anna Popów-Nowicka opowiada: - Najstarsze z pawłowickich dębów mają ponad 400 cm obwodu i od 300 do prawie 400 lat. Szczególny jest dąb Paweł – najgrubsze drzewo we Wrocławiu o obwodzie pnia 777cm. Tak duży obwód wynika z tego, że jest to tzw. ‘zroślak’, czyli 3 drzewa zrośnięte razem. Wśród symbolicznych dębów posadzonych tu współcześnie warto zwrócić uwagę na dąb papieski – młode drzewo wyhodowane z żołędzia pochodzącego z dębu Chrobry i poświęconego przez papieża Jana Pawła II.  Stoi przy nim kamień pamiątkowy. Każdy z dębów papieskich posiada certyfikat i kolejny numer, nasz ma numer 344. Są też w Pawłowicach dęby przekazane z Arboretum Leśnego im. Prof. Stefana Białoboka przy Nadleśnictwie Syców, to 26 młodych sadzonek różnych gatunków i odmian dębów. Wśród nich liczne odmiany dębów rodzimych (szypułkowego i bezszypułkowego) m.in. o pstrych liściach (Quercus robur 'Furst Schwarcenberg', Quercus robur 'Castle Howard'), pokroju kolumnowym (Quercus petraea 'Columna', Quercus robur 'Fastigiata') i płaczącym (Quercus robur 'Pendula'), czy silnie powcinanych liściach (Quercus robur 'Pectinata'). Są również dęby obcego pochodzenia: dąb Węgierski (Quercus frainetto), dąb wielkoowocowy (Quercus macrocarpa), dąb szkarłatny (Quercus coccinea).

W listopadzie 2018 roku pawłowicka kolekcja dębów wzbogaciła się o kolejne drzewo – dąb bezszypułkowy, który uroczyście posadzili obecni i byli rektorzy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, by w ten sposób upamiętnić 100-lecie odzyskania niepodległości. 

Na uczelni tradycja sadzenia dębów jest stosunkowo młoda, ale jak na akademików przystało, ma głęboki sens. Zainicjował ją na początku tego stulecia ówczesny rektor uczelni – prof. Tadeusz Szulc. – U zarania tej nowej tradycji była bardzo praktyczna potrzeba – opowiada. – Przejęty przez uczelnię teren wokół pałacu w Pawłowicach to było praktycznie wysypisko śmieci. Do dziś walczymy ze skutkami wyrzucanych tu przez ludzi chemikaliów. Podjęliśmy więc decyzję, by zrekultywować teren. To złożone i kosztowne przedsięwzięcie, ale w końcu jesteśmy ekspertami. Udało się skutecznie zrekultywować kilka hektarów, więc uczciliśmy 50-lecie uczelni tworząc na odzyskanym w ten sposób terenie Park Jubileuszowy. Jest w tym parku jedna szczególna aleja, która wciąż się wzbogaca o nowe dęby: Aleja Rektorów. Każdy z rektorów uczelni Wrocławia i Opola, współpracujący w ramach Kolegium Rektorów Uczelni Wyższych tych miast, na pamiątkę swojej pracy, sadzi w Pawłowicach dąb. – Mój dąb ma już prawie 20 metrów wysokości – cieszy się inicjator zwyczaju, prof. Szulc. 

Dendrolog z UPWr, dr Przemysław Bąbelewski, podpowiada tym, którzy chcieliby wzorem przyrodników, na swoim terenie też sadzić te piękne, dumne drzewa, by przede wszystkim przemyśleć, który z prawie 200  gatunków wybrać: - Dąb to potężne, długowieczne drzewo, którego wysokość i zasięg korony może osiągnąć 30 metrów. Jeśli dysponujemy mniejszymi działkami, to warto sięgnąć po odmiany kolumnowe, z  wąskimi koronami, lub karłowate.  A co zagraża naszym dębom? Ich nasycone garbnikami drewno opiera się i szkodnikom i rozkładowi – podkreśla Anna Popów – Nowicka, a dr Bąbelewski dodaje: dla dębów jedynym groźnym szkodnikiem bywa niestety człowiek. 

 

Wasze komentarze


dzisiaj, 7 godz temu
dzisiaj, 8 godz temu
dzisiaj, 16 godz temu
poniedziałek, 20.5.2019 16:44
poniedziałek, 20.5.2019 14:00
poniedziałek, 20.5.2019 13:30
poniedziałek, 20.5.2019 13:00
poniedziałek, 20.5.2019 12:53
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele