Potrącenie pieszego na ulicy Grabiszyńskiej

czwartek, 17.6.2021 12:17 274 0

W piątek po godzinie 22.00 na ulicy Grabiszyńskiej kierujący osobową Mazda potrącił na przejściu dla pieszych 26-letniego mężczyznę. Ustalenia policjantów pracujących na miejscu wskazywały, że sprawcą tego zdarzenie jest pieszy, który przechodził przez jezdnię, nie stosując się do sygnalizacji świetlnej, nadającej sygnał czerwony. Mężczyzna sam wyrządził sobie krzywdę, ale na szczęście do szpitala trafił w stanie niezagrażającym życiu. Funkcjonariusze apelują o bezwzględne stosowanie się do aktualnych przepisów, a wszystko w trosce o nasze zdrowie czy nawet życie.

1 czerwca zmieniły się niektóre przepisy dotyczące ruchu drogowego. Ustawodawca doprecyzował przepisy dotyczące zachowania się kierujących pojazdami, zobowiązując ich do obserwacji nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy oraz do stworzenia możliwości bezpiecznego przejścia przez jezdnię dla pieszych znajdujących się na przejściu dla pieszych oraz tych, którzy na to przejście wchodzą.

W celu zwiększenia ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych ustawodawca doprecyzował przepisy,

Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany:

  • zachować szczególną ostrożność,
  • zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

Nowe regulacje nie zwalniają również pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych. W dalszym ciągu zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.

Bardzo ważną zmianą dla pieszego jest zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Zachowania szczególnej ostrożności zabrakło w piątek wieczorową porą na ulicy Grabiszyńskiej, gdzie 26-letni pieszy kompletnie zignorował obowiązujące przepisy i wszedł na przejście dla pieszych pomimo czerwonego światła na sygnalizatorze. Mężczyzna został potrącony przez kierującego osobową Mazda, który prawidłowo przemieszczał się ulicami Wrocławia. Na szczęście pieszy nie odniósł poważnych obrażeń, ale decyzją ratowników został przewieziony do jednego z wrocławskich szpitali.

Funkcjonariusze apelują o respektowanie przepisów drogowych, aby do tego typu sytuacji nie dochodziło. Niejednokrotnie zdarzenia z udziałem osób pieszych kończą się tragicznie.

źródło: KMP we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)