Powerbank - który wybrać?

środa, 21.2.2024 09:48

Powerbank do niedawna był traktowany jako technologiczna nowinka, teraz natomiast stał się elementem codzienności wielu z nas. W dobie regularnego korzystania z urządzeń mobilnych - nie tylko smartfonów, ale także tabletów, smartwatchy czy słuchawek bezprzewodowych - trudno wyobrazić sobie krótsze i dłuższe wyjścia bez takiego wsparcia. Dzięki niemu nie musisz obawiać się, że urządzenia rozładują się w najmniej odpowiednim momencie. Nie chodzi jednak tylko o to, by taki power bank mieć, ale również, by spełniał on określone kryteria.

1. Jak wybrać powerbank? Najważniejsze kryteria

2. Jaki power bank do telefonu będzie najlepszy?

3. Wybierz powerbank do laptopa

4. Power bank - dbaj o jego żywotność

Dlaczego warto wybierać powerbank starannie? Jakość urządzenia przekłada się przede wszystkim na jego niezawodność. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dłuższych wyjazdów, ale także na co dzień - gdy zachodzi konieczność ładowania smartfona czy innego sprzętu w czasie przemieszczania się, gdy nie masz dostępu do gniazdka elektrycznego.

Jak wybrać powerbank? Najważniejsze kryteria

Wybierając model power banka dla siebie, warto zwrócić uwagę na kluczowe parametry. Takich cech jest sporo, natomiast skupmy się na tych kluczowych.

  • Pojemność powerbanku

To z pewnością najważniejsza sprawa, jaką trzeba sprawdzić. Jeśli chcesz sprawnie ładować urządzenia do pełna, wybieraj power banki, które mają pojemność przynajmniej 10 000 mAh, choć najbardziej optymalną opcją okaże się power bank 20 000 mAh. To zdecydowanie więcej energii do wykorzystania, choć trzeba liczyć się z nieco większą wagą.

  • Moc i natężenie prądu

Minimalna wartość to w tym przypadku co najmniej 2A i 15 W, dzięki któremu ładowany sprzęt napełni swój akumulator względnie szybko. Im mniejsza wartość, tym dłużej potrwa ten proces.

  • Obudowa

Czy obudowy power banków mają znaczenie? Tak, i wbrew pozorom nie jest to wyłącznie kwestia estetyki. Rodzaj obudowy przekłada się także na wytrzymałość sprzętu, co ma znaczenie głównie w przypadku częstych podróży. Najbardziej odporne na uszkodzenia będą z pewnością powerbanki wyposażone w metalowe obudowy. Trzeba jednak liczyć się z tym, że ważą one nieco więcej niż obudowy z tworzyw sztucznych.

  • Porty USB

Ostatni element, który istotnie przekłada się na użytkowanie powerbanków, jest liczba gniazd USB. W większości przypadków wystarczy, gdy dany powerbank ma dwa wejścia, jednak w indywidualnym przypadku warto przemyśleć, czy nie potrzebujesz ich więcej.

Jaki power bank do telefonu będzie najlepszy?

Najczęściej powodem zakupu powerbanków jest zapewnienie sobie możliwości ładowania smartfona. Jeśli taka właśnie jest Twoja motywacja, możesz zdecydować się na kompaktowe rozmiary sprzętu i, co za tym idzie, mniejszą pojemność. Dobrej klasy powerbanki o pojemności 10 000 mAh są w stanie naładować typowy telefon dwukrotnie, więc w zupełności sprawdzą się w codziennym użytkowaniu.

Wybierz powerbank do laptopa

Jeśli interesuje cię ładowanie urządzenia o większych gabarytach, na przykład laptopa, postaw na większą pojemność i moc wpływającą na prędkość ładowania. Oczywiście, konkretne wymagania mogą się różnić w zależności od modelu komputera, natomiast możemy przyjąć, że 40 W i standard Power Delivery pozwolą na sprawne korzystanie z przenośnej ładowarki. Oczywiście, nawet najmocniejsze powerbanki mogą mieć kłopot z naładowaniem najbardziej wydajnych i intensywnie użytkowanych laptopów.

Niektóre powerbanki umożliwiają ładowanie kilku urządzeń jednocześnie, natomiast trzeba mieć świadomość, że powoduje to spadek mocy.

Power bank - dbaj o jego żywotność

Powerbank sam w sobie nie wymaga szczególnej pielęgnacji, natomiast dobrze przestrzegać kilku zasad gwarantujących jego żywotność. Zrezygnuj z podłączania przewodów wątpliwej jakości - najlepiej korzystaj tylko z rekomendowanych przez producenta. Staraj się ładować i rozładowywać powerbank do końca, nawet gdy nie jest on używany na co dzień. Sam powerbank należy przechowywać w miejscu suchym i ciepłym.