Powstaje system wsparcia dla szpitali w czasie pandemii

poniedziałek, 5.10.2020 15:01 502 0

Naukowcy z Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej wspólnie z lekarzami i pracownikami Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Gromkowskiego pracują nad rozwiązaniem, które wesprze polskie placówki medyczne w walce z pandemią.

Opracowują metodę natychmiastowego wytwarzania części zamiennych i alternatywnych m.in. aparatury medycznej i środków ochronnych oraz tworzą wirtualną platformę, dzięki której taka pomoc dotrze do szpitali w ciągu dwunastu godzin.

Nad projektem pracują specjaliści z Katedry Technologii Laserowych, Automatyzacji i Organizacji Produkcji. To oni w pierwszych tygodniach pandemii koronawirusa zaangażowali się w pomoc dla dolnośląskich szpitali, produkując m.in. przyłbice i łączniki do masek ochronnych – do czego wykorzystywali technologie przyrostowe, czyli tzw. druk 3D.

– Gdy szpitalom zaczęło brakować tego typu sprzętów, w ciągu kilku dni, razem z różnymi firmami i organizacjami, byliśmy w stanie zorganizować się i zacząć wytwarzać potrzebne elementy. Po kilku tygodniach, dzięki zakupionym urządzeniom, ruszyła też masowa produkcja przyłbic na naszym Wydziale Chemicznym – przekonuje dr hab. inż. Tomasz Kurzynowski, prof. uczelni. – Dlatego pracujemy teraz nad szeregiem rozwiązań, które pozwolą nam pomagać szpitalom w dużo bardziej skoordynowany sposób i tak, by zagwarantować, że wsparcie przyjdzie w ciągu dwunastu godzin.

Na drukarkach 3D oprócz przyłbic i przejściówek do masek tlenowych mogą powstawać m.in. adaptery i rozgałęźniki do wentylatorów, przejściówki i „zaślepki” do respiratorów.

– Jesteśmy w stanie wytwarzać wszelkiego rodzaju zużywalne i wymienialne części, a także opracować nowe elementy, które ułatwią funkcjonowanie szpitala, choćby różnego rodzaju personalizowane uchwyty na aparaturę medyczną. Takie drobne usprawnienia także są na wagę złota w sytuacji zaostrzonych rygorów sanitarnych – tłumaczy prof. Kurzynowski.

Równocześnie powstanie pilotażowa platforma cyfrowa (Virtual AM Storage Covid-19), na której zostaną umieszczone m.in. cyfrowe modele elementów i sprzętów do wytwarzania. Umożliwi to zaangażowanym w produkcję firmom, instytucjom badawczym i innym podmiotom szybkie rozpoczęcie druku potrzebnych części.

Platforma pozwoli też na sprawne zarządzanie rozproszoną produkcją (w przypadku większego zapotrzebowania na dany element jego produkcją może zająć się jednocześnie kilka podmiotów zaangażowanych w sieć wsparcia). Szpitalom z kolei platforma będzie mogła służyć jako „sklep internetowy”, w którym szybko określą swoje potrzeby i wyślą zamówienie – w sytuacji gdy normalne łańcuchy dostaw zostają przerwane lub przeciążone.

Całe przedsięwzięcie ma także aspekt badawczy. Nasi naukowcy chcą sprawdzić możliwość produkowania technologiami przyrostowymi elementów ochronnych z materiałów o właściwościach antyseptycznych np. z dodatkiem aktywnych cząstek srebra i/lub miedzi. – Ich nanocząstki będziemy dodawać w różnych proporcjach do proszku polimerowego, który wykorzystujemy w druku 3D – tłumaczy dr Szymczyk-Ziółkowska. – Wyprodukowane w ten sposób elementy sprawdzimy następnie pod kątem właściwości bakteriobójczych.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)