Powstanie symulator do szkoleń kadr medycznych i studentów

poniedziałek, 11.3.2024 10:43 135 0

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu i spółka technologiczna Laparo chcą wspólnie stworzyć symulator, który będzie służył personelowi medycznemu oraz studentom kierunku lekarskiego do rozwoju umiejętności z zakresu chirurgii robotycznej. Podpisano list intencyjny w tej sprawie.

– Już kilka miesięcy temu zapowiadaliśmy, że naszym celem jest stworzenie nie tylko nowoczesnego centrum klinicznego, w którym będziemy leczyć pacjentów przy wykorzystaniu innowacyjnych narzędzi medycznych, ale także unikatowego w skali kraju ośrodka naukowo-dydaktycznego – mówił podczas spotkania prof. Piotr Ponikowski. Obok rektora Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu pod dokumentem o współpracy podpisali się dr hab. Bartosz Małkiewicz, prof. UMW, koordynator ds. Uniwersyteckiego Centrum Chirurgii Robotycznej (UCCR) oraz Mateusz Rulewicz, prezes i Radosław Nowosielski, wiceprezes Laparo sp. z o. o.

– Rosnąca liczba operacji chirurgicznych przy użyciu systemów robotycznych oraz ich rodzajów oznacza coraz większe zapotrzebowane na wykwalifikowane kadry medyczne, które będą umiały go profesjonalnie obsługiwać. Nie mówimy tu jedynie o lekarzach operujących i asystujących, ale także o personelu pielęgniarskim, który bierze udział w każdym zabiegu, jak również zespole anestezjologicznym, który będzie znał specyfikę operacji wykonywanych przy użyciu systemu robotycznego – wyjaśnił dr hab. Bartosz Małkiewicz, prof. UMW.

Wrocławski ośrodek chce szkolić nie tylko swoich pracowników. W planach ma teoretyczne i praktyczne kształcenie kadr medycznych z całego kraju, organizację warsztatów oraz kursów dla lekarzy, którzy wiążą swoją przyszłość z chirurgią robotyczną. Dodatkowo UCCR planuje zajęcia dla studentów kierunku lekarskiego. Miałyby one umożliwić przyszłym medykom poznanie najnowszych metod leczenia chirurgicznego oraz ułatwić wybór specjalizacji.

Pierwsze operacje przy wsparciu jednego z nowocześniejszych tzw. robotów da Vinci zespół UCCR wykonał w lipcu ub.r. Były to prostatektomie radykalne u pacjentów z rakiem prostaty – jedynej wówczas procedury z zakresu chirurgii robotycznej finansowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Z czasem NFZ rozszerzył zakres refundowanych zabiegów i aktualnie w UCCR wykonywane są także operacje raka jelita grubego, a dodatkowo zespół szykuje się do przeprowadzania zabiegów ginekologicznych. 

– Chirurgia robotyczna to dziedzina, która prężnie się rozwija i nie ma już od niej odwrotu, dlatego ważne jest wspieranie specjalistów w doskonaleniu umiejętności. Symulator, który chcemy zaprojektować, a następnie wyprodukować byłby narzędziem, który pomógłby w realizacji planów dydaktycznych Uniwersyteckiego Centrum Chirurgii Robotycznej – stwierdził Mateusz Rulewicz, prezes Laparo sp. z o. o.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)