Pozyskiwanie energii z naturalnych źródeł - wady i zalety

czwartek, 21.11.2019 22:50 3424

Możliwość pozyskiwania energii ze Słońca, wiatru lub z naturalnego pędu wody elektryzuje ludzi. Energia naturalna przekonwertowana na energię elektryczną lub cieplną jest tania, ekologiczna i w zasadzie niewyczerpywalna. Dlatego nieustannie już od kilkudziesięciu lat trwają prace nad unowocześnianiem technologii, które służą pozyskiwaniu energii naturalnej. Poniżej kilka slow o najpopularniejszych sposobach, w jaki pozyskuje się energię odnawialną, czyli o panelach fotowoltaicznych oraz o wiatrakach - zapraszamy!

1. Fotowoltaika

2. Panele fotowoltaiczne w gospodarstwach domowych

3. Energia z elektrowni wiatrowych

4. Wady wiatraków 

Energia z paneli fotowoltaicznych

Zacznijmy od technologii służących wykorzystaniu naturalnych źródeł energii, które można zaciągnąć do każdego, nawet najmniejszego gospodarstwa domowego. Są to oczywiście panele fotowoltaiczne, które dają nam prąd ze Słońca. Pojedyncze panele może zainstalować sobie każdy. W większości przypadków koszty zakupu i instalacji jest częściowo dofinansowywana z kasy państwowej. 

Montaż paneli fotowoltaicznych

Montaż paneli fotowoltaicznych jest prosty: można poradzić sobie z tym samodzielnie, a cala operacja nie wymaga uzyskiwania pozwolenia na budowę. Panele można usadowić na dachu lub, jeśli nie ma wolnego miejsca w górnych partiach budynku, konstrukcja może stanąć bezpośrednio na gruncie. Panele kumulują prąd w czasie, gdy świeci słońce. Dlatego należy wystawić je w miejscu jak najbardziej nasłonecznionym. Mimo że generują energię tylko przy słonecznej pogodzie, to są w stanie zakumulować nagromadzone jednostki energii i oddawać je w czasie, gdy słońca już od dawna nie ma.

Energia z elektrowni wiatrowych

Elektrownie wiatrowe zbierają energię wytwarzaną przez naturalny pęd mas powietrza. Specjalne turbiny zainstalowane w wiatrakach konwertują energię mechaniczną na elektryczną. Takie źródło energii jest wyjątkowo czyste ekologicznie: wiatraki nie potrzebują spalania paliw do funkcjonowania. W Polsce najlepsze warunki atmosferyczne dla działania wiatraków panują na Podlasiu i na Suwalszczyźnie. Na tych terenach wieją silne wiatry ze wschodu. 

Wady elektrowni wiatrowych

Wadą elektrowni wiatrowych jest to, że mimo zaawansowanej technologii, działanie wiatraków nadal jest zależne od siły wiatru. W czasie, gdy pogoda jest mało wietrzna, wiatraki nie spełniają dostatecznie swojej roli. Dodatkowo, takie wiatraki musza być budowane poza siedliskiem ludźmi. Wszystko ze względu na hałas, który towarzyszy działaniu wiatraków. Niestety, wiatraki nie spełniają się w gospodarstwach jednorodzinnych, które chcą pozostawać w pełni off grid. Wszystko ze względu na znaczne inwestycje, które trzeba poczynić, aby wybudować taki wiatrak. Dodatkowo też, nie każdy teren nadaje się do postawienia wiatraka.