Pracowniku, czy jesteś zaszczepiony? Apel MPK Wrocław do rządu

czwartek, 16.9.2021 14:31 144 0

Pracodawca powinien mieć możliwość dowiedzenia się, czy jego pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19 – apeluje wrocławskie MPK. Miejska spółka apeluje do rządu o zmianę prawa tak, by zwiększyć bezpieczeństwo współpracowników, podróżnych i innych osób.

W przesłanym dziś do premiera przez prezesa MPK Wrocław Krzysztofa Balawejdera apelu chodzi o to, by rada ministrów zaproponowała takie rozwiązania prawne, które pozwolą pracodawcom na dowiedzenie się, czy konkretny pracownik jest zaszczepiony, czy przebył zakażenie SARS-COV-2 lub czy posiada aktualny negatywny wynik testu w kierunku zakażenia tym wirusem.

„W wyniku wprowadzonych zmian legislacyjnych pracodawca winien mieć prawo do powyższych informacji, w celu zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom, jak i osobom trzecim” – czytamy w piśmie, które wysłał dziś (16.09) do premiera prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder.

Bezpośrednim impulsem do wystosowania apelu był pierwszy od kilku miesięcy przypadek zachorowania na COVID-19 przez osobę zatrudnioną w spółce.

– Pracownik przebywał na kwarantannie i nie miał kontaktu z innymi pracownikami ani pasażerami – informuje prezes MPK Krzysztof Balawejder. – Życzę Mu szybkiego powrotu do zdrowia i pełni sił.

Informacja o tym, czy pracownik jest zaszczepiony i czy przeszedł zachorowanie na COVID‑19 jest szczególnie istotna właśnie w przedsiębiorstwach transportowych. Kierowcy i motorniczowie każdego dnia mają bowiem bliski kontakt z setkami pasażerów.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)