Prapremiera spektaklu UWOLNIENIE

wtorek, 10.10.2023 12:39 120 0

Przed nami pierwsza z trzech zaplanowanych na ten sezon prapremier sztuk nagrodzonych w V Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU – „Uwolnienie” Zenona Fajfera w reż. Kuby Kowalskiego.

Zenon Fajfer to poeta, twórca teatralny, pomysłodawca liberatury. Tworzy indywidualnie i w duecie z Katarzyną Bazarnik. W Krakowie założyli Czytelnię Liberatury oraz Teatr Zenkasi. W grudniu 2021 roku w Teatrze Współczesnym w Szczecinie Anna Augustynowicz wyreżyserowała „Odlot" jego autorstwa.

Zenon Fajfer podkreśla, że liberatura bliska jest teatrowi ze względu na jej performatywny charakter.

– Kiedyś może nawet będzie tak postrzegana – jako literatura, która burzy czwartą ścianę, tworząc z czytelnikiem nową relację i budując wraz z nim nowy teatr, zapraszający do współuczestnictwa. W tym swoistym teatrze książki przestrzeń gry nie jest niczym ograniczona, żadnymi literackimi ani edytorskimi konwencjami. Mam jednocześnie świadomość, że na prawdziwej scenie, z prawdziwymi aktorami, reżyserska wizja może ten performatywny potencjał liberatury jeszcze tylko wzmocnić, wydobyć, nadać temu doświadczeniu nowy kształt – mówi autor sztuki.

Spektakl na jej podstawie przygotowuje Kuba Kowalski. To laureat m.in. drugiej nagrody na Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego („Stephanie Moles dziś rano zabiła swojego męża..." z Teatru WARSawy), Nagrody Teatralnej Miasta Gdańsk („Ciała obce" z Teatru Wybrzeże) oraz nagrody Jury Młodych Festiwalu Rzeczywistość Przedstawiona w Zabrzu („Diabeł i tabliczka czekolady" z Teatru im. Osterwy w Lublinie).

Kuba Kowalski zwraca uwagę na to, że „Uwolnienie” to bardzo oryginalny tekst.

– Według mnie mocno wyróżnia się na tle naszej współczesnej dramaturgii. To sztuka polityczna w głębokim tego słowa znaczeniu – nie rozdrabnia się na sprawy doraźne, tylko ukazuje dojmujące poczucie bezsilności i dezinformacji, z którym się zmagamy jako społeczeństwo. Zadaje pytanie o to, czy jesteśmy jeszcze w stanie się porozumieć, a jeśli tak, to w jaki sposób. Robi to przy tym w ciekawej, poetyckiej formie, i co istotne – z dużym poczuciem humoru – wyjaśnia Kuba Kowalski.

Jego zdaniem sztuka „Uwolnienie” jest bardzo aktualna, ale też uniwersalna.

– Bezsilność jej bohaterów, upiorny marazm, w którym tkwią, dezinformacja i zagubienie – to wszystko dziś brzmi bardzo aktualnie, i to nie tylko w Polsce. Potrzeba wyciszenia, wyrwania się z szumu informacyjnego, odnalezienie swojego głosu – to są poważne tematy naszych czasów. Wierzę, że „Uwolnienie” zabrzmi ciekawie niezależnie od tego, kto wygra wybory 15 października – dodaje reżyser spektaklu.

Zenon Fajfer podkreśla, że za „Uwolnieniem” stoi jego wiara we wrażliwość odbiorcy, w nieskrępowaną wyobraźnię i odwagę twórców, czytelników i publiczności. – Wierzę w teatr, który wyobraźni nie stawia żadnych granic, żadnych barier, żadnych przymusów. Granice są wyłącznie w nas. Taki teatr nie ma żadnych zewnętrznych obowiązków, żadnej ideologii nad sobą, jest sferą wolnego ducha – mówi autor sztuki.

Prapremiera spektaklu już 28 października. „Uwolnienie" Zenona Fajfera w reż. Kuby Kowalskiego zagramy też 26 i 27 października (spektakle przedpremierowe) oraz 29 i 31 października na Dużej Scenie WTW.

**

„Uwolnienie”

realizatorzy:

Zenon Fajfer (autor)
Kuba Kowalski (tekst sceniczny, reżyseria)
Maks Mac (scenografia, kostiumy)
Rafał Ryterski (muzyka)
Natan Berkowicz, Antoni Grałek (video)
Damian Pawella (światło)
Katarzyna Krajewit (inspicjentka)
Lina Wosik (asystentka reżysera)

obsada:

Anna Błaut, Zina Kerste, Anna Kieca, Ewa Niemotko, Beata Rakowska, Jolanta Solarz-Szwed, Magdalena Taranta, Lina Wosik, Mariusz Bąkowski, Krzysztof Boczkowski, Rafał Cieluch, Maciej Kowalczyk, Przemysław Kozłowski, Tadeusz Ratuszniak, Maciej Tomaszewski oraz Mikołaj Siemionek, Mirosław Siwek.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)