komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

niedziela, 12 lipca 2020

Jana, Brunona

Premiera albumu Silent Witness z udziałem Mieko Miyazaki

piątek, 18.10.2019 19:13 , komentarze: 0 , odsłony: 544
kategorie artykułu:

18 października, swoją premierę ma Silent Witness – solowy projekt Radka „Bonda” Bednarza, efekt współpracy międzykulturowej pomiędzy artystami Eklektik Session. To wyrafinowana kombinacja muzyki elektro-akustycznej, nowoczesnego jazzu oraz wpływów Dalekiego Wschodu i muzyki afrykańskiej. Trio Silent Witness tworzą: basista Radek „Bond” Bednarz, japońska wirtuozka koto Mieko Miyazaki i Loup Barrow grający na cristal baschet. Album promuje singiel „Intoku”. 

Album jest rezultatem wielokulturowego dialogu, w którym wzięli udział artyści z Japonii i Francji oraz goście z Polski, Szwajcarii i Niemiec. Muzyka jest tu źródłem inspiracji do poszukiwań własnej tożsamości z perspektywy tytułowego cichego obserwatora, świadka wydarzeń (ang. silent witness). 

Na płycie słychać unikatowe instrumentarium i jego wirtuozów. Na japońskim koto gra Mieko Miyazaki, należąca do światowej czołówki artystów grających na tym instrumencie. Jej utwór pt. „The Current” został uznany przez ekspertów dziennika Hogaku za jedną z najpiękniejszych kompozycji wszech czasów. Mieko występowała przed parą cesarską Japonii. Została także uhonorowana najwyższym wyróżnieniem przyznawanym przez krajową stację radiową NHK-FM, a Fundacja Japońska wybrała ją na reprezentantkę kraju podczas międzynarodowych wydarzeń kulturalnych. Mieszka we Francji. Koncertuje w Azji, Europie oraz USA. 

Loup Barrow znany jest z gry na cristal baschet – ostatnim polifonicznym instrumencie wynalezionym w XX wieku w Paryżu. Barrow uczynił z grania na rzadkich instrumentach swoją specjalność. Wśród jego faworytów są 6-oktawowy cristal baschet, 31⁄2-oktawowa szklana harfa, młotkowany dulcymer oraz chromatyczna mbiri i hang. Komponuje zarówno utwory orkiestrowe, jak i minimalistyczne kompozycje. 

Pomysłodawcą, producentem i głównym kompozytorem albumu Silent Witness jest Radek „Bond” Bednarz, założyciel międzynarodowej platformy artystycznej i festiwalu Eklektik Session integrującego środowiska twórcze. Jest także liderem międzynarodowego power trio Hang Em High oraz wrocławskiego zespołu Miloopa. Ze swoimi projektami występował na wielu festiwalach w Europie i USA. Ma na koncie blisko 20 autorskich wydawnictw. Wśród jego współpracowników są Nils Petter Molvaer, Eivind Aarset, Guo Gan, Nadishana, Lucien Dubuis, Claudio Puntin, Alfred Vogel, Ganesh Anandan, Jan Bang, Erik Honore, Arve Henriksen, Erland Dahlen, Blu Rum 13 i Meng Tian.

Projekt Silent Witness będzie miał swoją polską premierę koncertową 25 października podczas festiwalu Jazz Jamboree, kilka dni po premierze międzynarodowej –  17 i 18 października na festiwalu Jazz & The City w Salzburgu. 

Foto: Lukas Hämmerle

 

Wasze komentarze

piątek, 10.7.2020 14:24
piątek, 10.7.2020 13:52
czwartek, 9.7.2020 09:35
czwartek, 9.7.2020 08:15
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele