Prezentacja koncepcji Centrum Odkryć Medycznych w Sejmie RP
„Nowa perła z Wrocławia na mapie edukacyjnej Europy, Dolny Śląsk na to zasługuje” – takie opinie pojawiły się w sejmie po zaprezentowaniu koncepcji Centrum Odkryć Medycznych (COM) podczas spotkania Dolnośląskiego Zespołu Parlamentarnego, zorganizowanego z inicjatywy posłanki Izabeli Bodnar.
23 lipca, podczas posiedzenia Dolnośląskiego Zespołu Parlamentarnego w Sejmie RP, reprezentacja Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu przedstawiła koncepcję Centrum Odkryć Medycznych - nowoczesnego ośrodka turystyki naukowej, który powstaje na Dolnym Śląsku, w sercu kampusu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, w historycznym gmachu dawnej Kliniki Chirurgii Ogólnej. Będzie to pierwsze w Europie miejsce, które w przystępny i angażujący sposób zaprezentuje, jak odkrycia medyczne zmieniły sposób leczenia ludzi na świecie. COM to przestrzeń zaprojektowana z myślą o różnych grupach odbiorców, od grup szkolnych po ciekawych dorosłych.
– Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu – co obiektywnie i na międzynarodową skalę pokazują dziś kluczowe światowe rankingi – ma pozycję szczególną. Pozycję, która stawia nam wyższe wymagania, niż tylko tradycyjne zadania akademii, czyli dobrej jakości kształcenie, istotne badania naukowe i w naszym przypadku także działalność kliniczną. Widzimy swoją rolę i misję w działaniach, które odpowiadają na kluczowe potrzeby i wyzwania współczesnego świata. Mamy silne poczucie społecznej odpowiedzialności uczelni. Tak rozumiem Centrum Odkryć Medycznych, które stanie się jednym z ważniejszych punktów promocji naszego regionu. – podkreślał rektor UMW prof. Piotr Ponikowski.
Wrocław, jako miasto spotkań, zyska tym samym nowoczesny, modelowy ośrodek turystyki naukowej. A Dolny Śląsk – silną odpowiedź na potrzeby przyszłości: zdrowego, świadomego społeczeństwa, które rozumie, jak działa jego ciało i jak rozwija się świat medycyny.
Zanim zgromadzony zespół parlamentarny zapoznał się z założeniami centrum, dr Dorota Sikora – odpowiedzialna na UMW za obszar rankingów i visibility uczelni – zwróciła uwagę na wyjątkowo niepokojącą sytuację. Dane pokazują alarmujący wzrost trendu antynaukowego. Ponad połowa Polaków uważa (dane z badania Eurobarometru), że nauka nie jest im w życiu potrzebna i na nie w ogóle nie wpływa. Funkcjonujemy w ekosystemie fake newsów, który utrudnia docieranie do rzetelnej i wiarygodnej informacji. Potrzebujemy szczepionki, która nas na to uodporni. Taką funkcję pełnić ma Centrum Odkryć Medycznych.
- Celem ośrodka jest połączenie profilaktyki, edukacji oraz nowoczesnego venue konferencyjnego, stawiającego na przystępną komunikację naukową. Dzięki połączeniu historii, najnowszych technologii i immersyjnych form narracji, centrum odpowie na współczesne wyzwania cywilizacyjne, w tym rosnącą dezinformację medyczną. – opowiadała Wioletta Samborska, dyrektorka COM.
Dodaj komentarz
Komentarze (0)