Prof. Piotr Ponikowski: Wrocław ma szansę słynąć z kardiologii

sobota, 8.12.2018 10:21 2220 0

Prof. Piotr Ponikowski, po raz kolejny, znalazł się w gronie najczęściej cytowanych naukowców świata. Zestawienie obejmuje ponad 6 tysięcy osób, z kilkudziesięciu krajów. Polaków jest tylko sześcioro – w tym 5 kardiologów. Wśród nich znalazł się ponownie prorektor ds. nauki Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i kierownik Katedry Chorób Serca UMW, prof. Piotr Ponikowski.

- Ranking pokazuje, że polska kardiologia ma się naprawdę dobrze. Na tym polu zdecydowanie nie mamy powodów do kompleksów – podkreśla prof. Ponikowski. – Cieszę się, że po raz kolejny doceniono także osiągnięcia Wrocławia, bo nie mam wątpliwości, że moje wyróżnienie, to efekt ciężkiej pracy całego zespołu, którym kieruję. W nauce dziś liczy się praca zespołowa, współdziałanie. Mam nadzieję, że dla wrocławskiej kardiologii to dopiero początek. Wrocław ma wszelkie predyspozycje do tego, by stać się strategicznym miejscem na mapie nie tylko polskiej, ale europejskiej kardiologii. Wystarczy, byśmy zaczęli współdziałać dla dobra pacjentów. Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu jest idealnym szyldem, pod którym stworzyć możemy coś unikatowego – dodaje prof. Piotr Ponikowski. 

Władze uczelni planują powstanie Centrum Chorób Serca, które zapewni pacjentom kompleksową opiekę kardiologiczną na najwyższym poziomie. – Moment jest historyczny. Musimy zjednoczyć siły, jest to możliwe, nie mam wątpliwości, że wszystkie szpitale z Wrocławia skorzystają na działaniu w imię dobra wspólnego. To nie jest czas na rywalizację, tylko łączenie potencjału i tworzenie wspólnego frontu, bo cel mamy przecież wspólny. Gramy o Wrocław jako miasto, które zapewnia pacjentom kardiologicznym najlepszą możliwą opiekę – podkreśla kierownik Katedry i Kliniki Chorób Serca. 

- Kilka dni temu uczestniczyłem w międzynarodowej ocenie kolejnego projektu naukowego, o który walczymy. W trakcie prezentacji jeden z członków panelu ze zdziwieniem zapytał, gdzie tak w ogóle jest Wrocław.  – opowiada Prorektor ds. nauki Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, nie kryjąc irytacji.

Czas, byśmy wypracowali rozwiązania, które raz na zawsze zaznaczą stolicę Dolnego Śląska na medycznej mapie Europy. Podstawy są, teraz trzeba doinwestować  ludzi i bazę. Pierwszy krok już zrobiliśmy. Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu otrzymał dofinansowanie w ramach Programu Regionalna Inicjatywa Doskonałości. Pieniądze przeznaczymy na inwestycję w rozwój ludzi i budowę struktur organizacyjnych. Włączono nasz ośrodek do, finansowanego przez Ministerstwo Zdrowia, pilotażu Kompleksowej Opieki nad Pacjentami z Niewydolnością Serca. To, z punktu widzenia Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, któremu przewodniczę, program strategiczny. Będziemy się starać o kolejne fundusze dla Wrocławia – zarówno w województwie, kraju, jak i Unii. Im więcej instytucji zachęcimy do wspólnego działania we wspólnym celu, tym lepiej dla pacjentów. Wrocław ma szansę słynąć z kardiologii – przekonuje prof. Piotr Ponikowski.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)