Profesor z Politechniki Wrocławskiej dyrektorem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

sobota, 9.4.2016 10:25 511 0

Prof. Maciej Chorowski z Wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Wrocławskiej został dyrektorem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. 

 To, nad czym NCBR musi obecnie pracować, da się sprowadzić do jednego słowa: komercjalizacja. Z sukcesem będziemy mieli do czynienia nie wtedy, gdy dokładnie rozliczymy projekt, ale gdy uda się skutecznie go skapitalizować – mówił prof. Maciej Chorowski podczas piątkowej konferencji prasowej w Warszawie. 

Prof. Maciej Chorowski jest absolwentem Wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Wrocławskiej. Po ukończeniu studiów kontynuował karierę naukową na uczelni. Był asystentem w dawnym Instytucie Techniki Cieplnej i Mechaniki Płynów, a następnie adiunktem. W 1999 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego, w 2002 r. został profesorem nadzwyczajnym Politechniki Wrocławskiej. W 2009 r. uzyskał tytuł profesora nauk technicznych. 
  
Na Politechnice Wrocławskiej pełnił funkcje m.in. prodziekana Wydziału Mechaniczno-Energetycznego ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej (2002-2005), dziekana Wydziału Mechaniczno-Energetycznego (2005-2012), dyrektora dawnego Instytutu Inżynierii Lotniczej, Procesowej i Maszyn Energetycznych (2012-2014), a od 2014 r. – kierownika Katedry Inżynierii Kriogenicznej, Lotniczej i Procesowej. 
  
Od 1998 r. współpracował z CERN m.in. jako członek kadry (Member of Personnel), w latach 1996-1997 na stanowisku Scientific Associate. W 2007 r. był pełnomocnikiem MNiSW ds. infrastruktury badawczej w CERN. Był także inicjatorem i jednym z twórców Wrocławskiego Parku Technologicznego, gdzie w latach 2002-2011 pełnił funkcję prezesa. 
  
Prof. Chorowski jest członkiem m.in. Komitetu Sterującego NCBiR, Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP, Komitetu Wykonawczego Fusion for Energy (F4E) i Komitetu Finansowego CERN, a także zespołów doradczych w MNiSW (ds. Mapy Drogowej i ds. Strategicznych Programów Badań Naukowych i Prac Rozwojowych) i komitetów redakcyjnych Indian Journal of Cryogenics oraz Journal of Power Engineering. 
  
W latach 2009-2015 kierował ponad dwudziestoma projektami badawczymi krajowymi i europejskimi. Jest autorem lub współautorem 171 publikacji, pięciu patentów oraz 55 prac niepublikowanych. 
  

Dodaj komentarz

Komentarze (0)