Przed nami długi majowy weekend. Tegoroczny będzie jednak inny niż zwykle. Co zrobić, aby minął nam bezpiecznie?

piątek, 1.5.2020 09:32 862 0

Już dziś zaczął się majowy weekend, oczekiwany zawsze jako czas wypoczynku i oddechu po zimie. Policjanci z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu będą pilnować, aby ten czas był dla wszystkich bezpieczny. W tym roku będzie on przebiegał na innych zasadach niż zazwyczaj. Choć hotele i pensjonaty są zamknięte, a ruch turystyczny na granicach wstrzymany, to jednak część z nas zapewne wyruszy choćby w najbliższą okolicę, aby odetchnąć od szumu wielkiego miasta i codzienności. Dlatego przypominamy, jakich zasad powinniśmy przestrzegać, aby ten weekend minął spokojnie i bezpiecznie.

#zostańwdomu

Większość z nas przyzwyczajonych jest do tego, że „majówkę” spędzamy na różnych wycieczkach - tych dalszych i po najbliższej okolicy. Co roku przez te kilka wolnych dni korzystamy z parków, lasów, zwiedzamy i cieszymy się pierwszymi ciepłymi dniami, zamiast siedzieć zamknięci w czterech ścianach mieszkania. Jednak w tym roku nasze przyzwyczajenia powinny ulec zmianie. Dla własnego bezpieczeństwa, ale też bezpieczeństwa naszych najbliższych, powinniśmy właśnie zostać w naszych domach. W Polsce ogłoszony jest stan epidemii w związku z koronawirusem, który w naszym kraju doprowadził do śmierci już ponad 600 osób - pamiętajmy o tym. Jednym z najlepszych sposobów na ograniczenie rozprzestrzeniania wirusa jest właśnie izolacja. Dlatego mimo sprzyjającej aury, powinniśmy zostać w domu i ograniczyć kontakt z osobami, z którymi na co dzień nie mieszkamy. Na inny termin przełóżmy spotkania rodzinne, czy wspólne grille. Zdajemy sobie sprawę, że nie będzie to łatwe, biorąc pod uwagę nasze przyzwyczajenia i chęć zobaczenia się z osobami, których już od kilku miesięcy nie spotykamy, ale dla własnego bezpieczeństwa, powstrzymajmy się od tego. Nie zaprzepaśćmy wysiłku lekarzy i ratowników, którzy codziennie toczą walkę z koronawirusem!

 Majówka na świeżym powietrzu

Tegoroczny czas majowego odpoczynku, mimo stanu epidemii, może sprzyjać zwiększeniu natężenia ruchu osób udających się do miejsc wypoczynku, w tym w szczególności w rejony terenów zielonych, takich jak parki czy lasy, ale również nad akweny czy na górskie ścieżki. O bezpieczeństwo podróżujących osób dbać będzie większa niż zwykle liczba funkcjonariuszy, wspieranych przez przedstawicieli innych służb. Mundurowi z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu będą pilnować nie tylko przestrzegania przepisów ruchu drogowego, takich jak ograniczenia prędkości, czy stosowania się do znaków i sygnałów drogowych, ale zwrócą też szczególną uwagę na stan trzeźwości kierujących pojazdami. Wolny czas i chęć odpoczynku od codzienności czasem sprawiają, że osoby zachowują się skrajnie nieodpowiedzialnie i po spożyciu alkoholu lub innego, podobnie działającego środka, zasiadają za kierownicą auta lub jednośladu. W ubiegłym roku wrocławscy policjanci od 1. do 3. maja zatrzymali aż 17 nietrzeźwych kierujących! Takie osoby stanowią śmiertelne zagrożenie dla siebie i innych użytkowników dróg. Dlatego też funkcjonariusze będą prowadzić czynności ukierunkowane na wyeliminowanie z ruchu takich osób.

Zabezpiecz swoje mienie

Na czas wyjścia z domu powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć swój dom. Nie tylko zamknąć na dostępne zamki, ale również skorzystać z rolet antywłamaniowych czy też alarmu, jeśli w swoim mieszkaniu posiadamy takie zabezpieczenia. Nie zapominajmy również o oknach! Do dużej części włamań dochodzi właśnie poprzez wypchnięcie uchylonego okna. Nawet wychodząc na krótki spacer w okolice domu, nie powinniśmy zapominać o tych zasadach. Niestety, ale złodzieje wykorzystują każdą okazję, nawet kilka minut naszego roztargnienia, aby wzbogacić się czyimś kosztem. Nie dajmy im tej szansy i odpowiednio zabezpieczmy swoje mienie. Do niego zaliczają się również samochody, motocykle czy rowery. Nie zostawiajmy kluczyków w aucie, pilotów od bramy, a oddalając się od swojego jednośladu skorzystajmy z odpowiednich łańcuchów, blokad i innych, najlepiej atestowanych zabezpieczeń. 

Z tyłu głowy miejmy zawsze rozsądek. Z przodu – maseczkę

W okresie majówki apelujemy przede wszystkim o zdrowy rozsądek. Pamiętajmy, że koronawirus jest zagrożeniem dla każdego z nas. Możemy nie mieć żadnych objawów, będąc nim zarażonym. Przez to sami rozprzestrzeniamy go dalej, zdarza się, że wówczas jego ofiarami stają się nasi najbliżsi, których przecież chcemy chronić przed wszelkimi zagrożeniami. Dlatego przypominamy zasady, których powinniśmy przestrzegać, aby nie narazić siebie i innych na zarażenie, ale również na odpowiedzialność prawną. 

Obowiązujące zasady i ograniczenia:

► Ograniczenia w przemieszczaniu się: obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich. Wyłączeni z tego obowiązku są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), a także osoby niepełnosprawne, niemogące się samodzielnie poruszać, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowie.

► Zakaz wychodzenia na ulicę nieletnich bez opieki dorosłego: dzieci i młodzież nie mogą wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy. Obowiązuje dzieci i młodzież, które nie ukończyły 13 roku życia.

► Obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych: wszyscy (oprócz kilku wyjątków)  mają obowiązek zasłaniania ust i nosa na ulicy, podczas ruchu pieszego, w urzędach, sklepach, miejscach świadczenia usług, zakładach pracy. Ograniczenie nie dotyczy m.in.:

• dzieci do 4 lat,

• osób, które mają problemy z oddychaniem (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia nie jest wymagane),

• osób, które same nie mogą założyć lub zdjąć ochrony z twarzy z powodu stanu zdrowia (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia nie jest wymagane),

• osób poruszające się samochodem – jeżeli pasażerowie mieszkają ze sobą,

• osób poruszające się samochodem – jeżeli przebywa tam jedynie kierowca albo kierowca z dzieckiem do lat 4.

► Zakaz korzystania z placów zabaw, ogrodów zoologicznych: zabronione jest  korzystanie z ogrodów zoologicznych, placów zabaw, ogrodów jordanowskich (w częściach, gdzie znajdują się plac zabaw lub urządzenia przeznaczone do zabawy dzieci) . Nie można także korzystać na terenach leśnych z miejsc biwakowania, wiat, urządzeń przeznaczonych do zabawy dzieci.

► Zakaz zgromadzeń i imprez: zabrania się organizowania zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Obowiązuje zakaz wszelkich zgromadzeń oraz imprez. Wyłączone są zakłady pracy.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)