Przedsiębiorcy z Dolnego Śląska skorzystają z bezpłatnych szkoleń

wtorek, 19.10.2021 14:14 121 0

Jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny*, łączna kwota wsparcia w ramach Tarczy Antykryzysowej to 162,9 mld PLN. Aż 60% beneficjentów tych środków to mikro-firmy, którym przyszło działać w bardzo niepewnej rzeczywistości gospodarczej. Wiele z nich boryka się z koniecznością przemodelowania biznesu, zmieniającymi się przepisami prawnymi, czy kontrolami. Fundacja Edukacji Prawnej, wychodząc naprzeciw potrzebom przedsiębiorców prowadzących mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, uruchomiła projekt Tarcza Edukacyjna. Podczas bezpłatnych szkoleń i warsztatów, eksperci z kancelarii Filipiak Babicz i Fundacji Edukacji Prawnej wytłumaczą, jakie prawa i możliwości działania mają przedsiębiorcy w obliczu przeprowadzenia zmian w firmie. Pierwsze spotkanie we Wrocławiu już 26 października. 

Do po-covidowej rzeczywistości w firmie można wrócić z tarczą. – Pokażemy jak to zrobić nie tylko w teorii, ale też w praktyce. Nasz projekt jest przede wszystkim solidna porcja fachowej wiedzy prawnej. Dziś biznes prowadzi się w bardzo trudnej i szybko zmieniającej się rzeczywistości. A w dodatku w bardzo skomplikowanym otoczeniu prawnym. Nasza Tarcza Edukacyjna ma być realnym wsparciem, dostępnym dla każdego – mówi Grzegorz Dudczak, radca prawny, fundator i członek zarządu Fundacji Edukacji Prawnej. 

Tarcza nie tylko finansowa 

Tarcza Edukacyjna kojarzy się z tarczą finansową, ale tematyka szkoleń jest dużo bogatsza, choć wątek rozliczeń świadczeń jest również szeroko omawiany. Program spotkań zapewnia praktyczną wiedzę m.in. jak przejść kontrolę, nie popełnić błędów w rozliczeniach i dokumentacji i co zrobić, jeżeli pojawi się wezwanie do zwrotu środków. Eksperci podzielą się także wiedzą na temat ochrony przedsiębiorców przed innymi negatywnymi konsekwencjami z tytułu odpowiedzialności członków organów spółek i wspólników, planowanej reorganizacji lub restrukturyzacji oraz wdrażania nowych regulacji prawnych.

- Podczas warsztatów omówimy na przykładach symptomy, które mogą wskazywać na możliwe problemy płynnościowe. Wiadomo, że są one niepokojące dla osób zarządzających przedsiębiorstwem, ale nie są równoznaczne z zamknięciem firmy. Zaczniemy od usystematyzowania takich pojęć jak restrukturyzacja i upadłość. Pokażemy jakie są dostępne środki i instrumenty restrukturyzacji i jak z nich skorzystali inni przedsiębiorcy w podobnej sytuacji. Każdy kto weźmie udział w spotkaniu, wyjdzie z niego z praktyczną wiedzą w zakresie dostępnych narzędzi w sytuacji rosnących zobowiązań i spadających przychodów – zapewnia Grzegorz Dudczak. 

Kontroli nie trzeba się bać 

W związku z przyznaniem przedsiębiorcom środków z tak zwanych tarcz, pojawia się coraz więcej obaw związanych z kontrolami, czy nawet wezwaniem do zwrotu pieniędzy. Szkolenia w ramach Tarczy Edukacyjnej pokazują różne możliwe scenariusze. Do kontroli warto przygotować się wcześniej, by nie panikować, gdy się rozpocznie.

- Przedsiębiorcy wypełniali dokumenty często w ogromnym pośpiechu. Oświadczenia, na podstawie których były przyznawane środki, były przez nich składane bez wcześniejszej analizy sytuacji firmy. Wszystko to przez obawę przed tym, że środki nie zostaną przyznane, a firma nie przetrwa. Docierają do nas sygnały, że przedsiębiorcy otrzymują wezwania dotyczące zwrotu otrzymanego wcześniej wsparcia – mówi Marzena Rosler-Borakiewicz,Radca Prawny z kancelarii Filipiak Babicz.

- Podczas naszych spotkań uspokajamy przedsiębiorców – pomyłka w złożonym oświadczeniu nie równa się próbie wyłudzenia dofinansowania. Powodów może być wiele, zwłaszcza, że przepisy nie są precyzyjne. To dobra wiadomość dla przedsiębiorców, ponieważ przepisy pozwalają na wiele interpretacji. Właśnie w tym, jako prawnicy, pomagamy osobom, które do nas trafiają – dodaje Grzegorz Dudczak,Radca Prawny, fundator i członek zarządu Fundacji Edukacji Prawnej. 

Spotkajmy się we Wrocławiu 

Szkolenie podzielone jest na dwa, dwudniowe moduły. W ramach spotkania 26 października br. we Wrocławiu zostaną poruszone takie zagadnienia jak: 

1. Zachowana płynność finansowa - skuteczne instrumenty ochronne i naprawcze;  

2. Reorganizacja biznesu – przyjęcie optymalnych ram prawnych i podatkowych dla dalszej działalności. 

Natomiast w drugiej części, 25 listopada br., eksperci Filipiak Babicz i Fundacji Edukacji Prawnej omówią takie kwestie jak: 

  1.        Zasady rozliczeń tarcz finansowych i innych instrumentów pomocowych związanych z COVID-19;
  2.        Odpowiedzialność członków organów spółek i wspólników;
  3.        Zgłaszanie nieprawidłowości i naruszeń prawa wewnątrz organizacji – nowe obowiązki dla przedsiębiorców i instytucji. 

Zajęcia poprowadzi sztab ekspertów – prawników, którzy na co dzień pomagają przedsiębiorcom:

Marta Romańska, Piotr Kempiński, Marzena Rosler-Borakiewicz, Maciej Blok, Mateusz Kamiński, Jakub Jankowiak, Przemysław Szmidt, Piotr Karlik. Szkolenia odbywają się na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusz Gepperta we Wrocławiu, ul. Generała Romualda Traugutta 19/21.

Akcja prowadzona jest także w Poznaniu (19.10, 17.11) oraz Łodzi (9.11.2021). 

Aby wziąć udział w szkoleniu wystarczy wypełnić krótki formularz na stronie https://tarczaedukacyjna.pl/. Liczba miejsc jest ograniczona.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)