Przegląd filmów Nagrody Publiczności LUX

czwartek, 5.5.2022 13:14 280 0

Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu oraz Dolnośląskie Centrum Filmowe zapraszają na przegląd filmów nominowanych do Nagrody Publiczności LUX, który odbędzie się w dniach 7- 9 maja 2022 roku w kinie DCF. Przeglądowi towarzyszyć debata na temat sytuacji i roli kobiet podczas działań wojennych.  Wezmą w niej udział: Janina Ochojska - posłanka do Parlamentu Europejskiego i założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej, prof. Patrycja Matusz – badaczka i ekspertka w zakresie migracji oraz dr Anna Ursulenko – tłumaczka z języka ukraińskiego.
 
W tym roku do Nagrody Publiczności LUX nominowane zostały trzy wyjątkowe filmy, które zostaną pokazane w kinie DCF w dniach 7-9 maja:
 

Przeżyć (Flee) w reż. Jonasa P. Rasmussena | 7.05 | godz. 18:00
Wielka Wolność (Große Freiheit) | reż. Sebastiana Meise | 8.05 | godz. 18:00
Aida (Quo Vadis, Aida) w reż. Jasmili Žbanić. | | 9.05 | godz. 18:00
 
LUX Audience Award - Europejską Nagrodę Publiczności ustanowiono w 2020 roku. Corocznie przyznają ją Parlament Europejski i Europejska Akademia Filmowa, we współpracy z Komisją Europejską i siecią Europa Cinemas. Zastąpiła ona dwa poprzednie wyróżnienia: Nagrodę LUX Parlamentu Europejskiego, ustanowioną w 2007 roku jako symbol zaangażowania tej instytucji w kulturę, oraz Nagrodę Publiczności przyznawaną przez Film Academy People`s Choice Award.  
 
- Widzowie mogą oddawać głosy na filmy konkursowe do 25 maja na stronie www.luxaward.eu. Laureata konkursu poznamy 8 czerwca 2022 roku podczas posiedzenia Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Nagrodzeni zostaną także wybrani uczestnicy głosowania, którzy dostaną zaproszenie na ceremonię wręczenia Nagrody Publiczności LUX do Strasburga – mówi Leszek Gaś, Dyrektor Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu
 
Pokazowi filmów konkursowych w kinie DCF towarzyszyć będzie debata pt. „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, która odbędzie się 9 maja po pokazie filmu „Aida”. Tytuł debaty nawiązuje do książki białoruskiej reporterki Swietłany Aleksijewicz, opisującej ludzkie dramaty podczas wojen toczonych przez Rosjan.
 
- Temat debaty jest dzisiaj niestety szczególnie aktualny. Codziennie do Wrocławia przybywają kolejne ofiary wojny w Ukrainie, w tym kobiety, które mają za sobą niezwykle dramatyczne doświadczenia, które potrzebują naszej pomocy i wsparcia profesjonalistów. To ważne, żeby rozmawiać także o tych niezwykle trudnych tematach, one są okrutną rzeczywistością tego, co się dzieje za naszą wschodnią granicą – mówi Jarosław Perduta, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego.
 
Do dyskusji na temat roli i sytuacji kobiet podczas działań zbrojnych, zaproszone zostały:
 
Janina Ochojska – posłanka do Parlamentu Europejskiego, założycielka i prezes Polskiej Akcji Humanitarnej;
 
dr hab. Patrycja Matusz – prof. UWr, Prorektorka Uniwersytetu Wrocławskiego ds. projektów i relacji międzynarodowych, politolożka, badaczka, ekspertka i autorka publikacji w zakresie migracji,
 
dr Anna Ursulenko – adiunkt w Zakładzie Ukrainistyki Instytutu Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, tłumaczka i kuratorka cyklu Kino Ukraina w Dolnośląskim Centrum Filmowym.
 
Debatę poprowadzi wrocławska dziennikarka Magda Piekarska.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)