Race to Zero na UPWr: panele fotowoltaiczne, solary, promocja rowerów...

środa, 25.1.2023 15:14 190 0

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu znalazł się w gronie trzech polskich uczelni (obok Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Łódzkiej), które dołączyły do globalnej kampanii Race to Zero. Jej celem jest gospodarka zeroemisyjna. UPWr od kilku już lat inwestuje we własne OZE.

Panele fotowoltaiczne na dwóch uczelnianych budynkach, to jedne z największych instalacji na obiektach użyteczności publicznej na Dolnym Śląsku.

Globalna kampania Race to Zero – wspierana przez Organizację Narodów Zjednoczonych – zrzesza miasta, regiony, przedsiębiorstwa i instytucje m.in. edukacyjne, które zobowiązały się do zmniejszenia o połowę emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku.

Jednym z podstawowych warunków uczestnictwa w kampanii jest zdiagnozowanie sytuacji oraz opracowanie planu podejmowanych działań.

– Dlatego też na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu najpierw zostanie przeprowadzona identyfikacja i inwentaryzacja elementów funkcjonowania jednostek uczelni pod kątem ich wpływu na emisję gazów cieplarnianych, a więc dwutlenku węgla i metanu. To będzie podstawa do opracowania bilansu, na podstawie którego powstanie plan działań, mający doprowadzić do stopniowego ograniczania emisji tych gazów – mówi dr Paweł Szyszkowski z Centrum Badawczo-Rozwojowego UPWr i przypomina, że uczelnia już od dłuższego czasu stawia na „zieloną” energię, realizując tym samym cele wyznaczone w kampanii Race to Zero.

Panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne i promocja rowerów

– To przede wszystkim konsekwentnie montowane na naszych budynkach panele fotowoltaiczne. Sztandarowym przykładem może być tu nasza pływalnia, ale działań zmierzających do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych jest więcej i są w zasięgu każdego z nas – podkreśla dr Szyszkowski.

Przypomnijmy, że cała frontowa ściana budynku CDN-u przy placu Grunwaldzkim została wypełniona modułami fotowoltaicznymi. Dzięki temu zyskujemy ponad 80 kWp łącznej mocy (przyjmuje się, że panel skierowany na południe, mający 1 kWp wyprodukuje w ciągu roku ok. 900-1100 kWh energii elektrycznej). Dodatkowo mamy dwie instalacje solarne – które zostały uruchomione w 2018 roku – na budynku pływalni przy ul. Chełmońskiego. Jedną jest instalacja paneli fotowoltaicznych, drugą kolektorów słonecznych. Mają one różne zadania. Instalacja fotowoltaiczna produkuje energię elektryczną – zasila w prąd wszystkie urządzenia elektryczne na basenie (oświetlenie, komputery itp.), a 84 kolektory słoneczne o powierzchni 194 m2 służą do wspomagania ogrzewania wody w basenie.

Ale to nie wszystko. Uczelnia promuje, zarówno wśród pracowników, jak i studentów, publiczny transport i rowery, systematycznie zwiększając liczbę miejsc bezpiecznego parkowania rowerów i hulajnóg.

W planach działań na UPWr są także zamontowanie na terenie uczelni stacji ładowania pojazdów elektrycznych zasilanych energią odnawialną, ograniczanie wyjazdów służbowych na rzecz spotkań online (podróże tylko w uzasadnionych przypadkach i przedkładanie transportu lądowego, zwłaszcza kolejowego nad lotniczy). To również modernizacja uczelnianej bazy transportowej na rzecz pojazdów przyjaznych środowisku, jak i upowszechnienie sposobów prowadzenia zajęć dydaktycznych, seminariów, konferencji metodą online. Planujemy również przegląd wszystkich obiektów uczelnianych pod kątem poszanowania energii elektrycznej oraz zapobiegania stratom ciepła. Będziemy analizowali także działania z zakresu optymalizacji wykorzystania komputerów, drukarek itp. sprzętu.

W najbliższym czasie planowane jest przeprowadzenie wśród pracowników UPWr oraz studentów ankiety mającej na celu ocenę ich świadomości dotyczącej celów zrównoważonego rozwoju, celów klimatycznych itp. Ankieta pozwoli również na identyfikację barier i potrzeb w tym zakresie.

– Zapytamy też o pomysły naszych naukowców i studentów mających na celu osiągniecie redukcji emisji gazów cieplarnianych przez naszą uczelnię – kończy dr Paweł Szyszkowski.

 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)