komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

wtorek, 14 lipca 2020

Ulryka, Bonawentury

„Raport Panika” – Arti Grabowski w Instytucie Grotowskiego

poniedziałek, 20.5.2019 08:30 , komentarze: 0 , odsłony: 565
kategorie artykułu:

„Raport Panika” to spektakl z elementami stand-upu, performance’u i wideo artu, który oparty jest na motywach „Dziennika panicznego” Rolanda Topora oraz tekstach własnych artysty. Jedyny pokaz we Wrocławiu odbędzie się 4 czerwca 2019 w Instytucie Grotowskiego. 

Arti Grabowski to artysta interdyscyplinarny: malarz, performer, aktor i reżyser teatralny. Jest doktorem habilitowanym, absolwentem Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się również sztuką wideo artu oraz „instalakcją”. Współpracował z Teatrem Porywacze Ciał, z którym zrealizował pięć spektakli, Teatrem Brama oraz Stowarzyszeniem Fort Sztuki. 

W swoim spektaklu „Raport Panika” artysta obnaża hipokryzję, wyprowadzając widza na manowce stereotypowych przywar i fobii. Rozprawia się z dumą patriotycznego frustrata i swoimi egocentrycznymi skłonnościami. Szuka źródeł narodowych infekcji, ksenofobicznych lęków, niechęci do inności i ogólnego braku tolerancji. Gorzko ironicznie biczuje nas i siebie wstydem. „[…] Jak balansować pomiędzy sacrum a profanum pokazał Artur Arti Grabowski w monodramie-performansie «Raport Panika». Podczas tego występu poczułam cały wachlarz skrajnych emocji – chapeau bas! Od radości, zrywania boków ze śmiechu, przez zamyślenie, po autentyczne obrzydzenie” – Anna Petynia, „Teatralia” 266/2018. 

„Raport Panika” został nagrodzony Nagrodą im. Zygmunta Duczyńskiego za najlepszy spektakl na OFF Kontrapunkcie w 2018 roku, gdzie miał swoją oficjalną premierę. Finalista 2. Konkursu na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego The Best OFF. 

 

Wasze komentarze

Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki