komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

poniedziałek, 21 października 2019

Urszuli, Hilarego

Rehabilitacja i "przedszkole" geriatryczne w szpitalu na Brochowie

niedziela, 16.11.2014 08:25 , komentarze: 0 , odsłony: 8492
kategorie artykułu:

Szpital na Brochowie chce uruchomić placówkę rehabilitacyjną dla pacjentów geriatrycznych. Jest już nawet wyremontowany budynek, ale dyrekcja do 2016 roku nie może wpuścić tam pacjentów.

W zeszłym roku szpital otrzymał wsparcie finansowe od Urzędu Marszałkowskiego na remont budynku mieszczącego oddział geriatryczny i internistyczny. – Przy okazji remontu pojawił się problem braku usługi, którą my nazywamy rehabilitacją geriatryczną – mówi nam Janusz Wróbel, szef szpitala im. Falkiewicza. – Takiej usługi, w sensie finansowym, nie ma jeszcze NFZ, a my nie możemy rozliczać rehabilitacji geriatrycznej jako samej rehabilitacji.

Szpital wyremontował budynek, w których kiedyś mieściła się apteka szpitalna, na potrzeby centrum rehabilitacyjnego dla osób starszych. Jednak do 2016 roku placówka musi czekać, aż NFZ uruchomi odpowiedni produkt, czyli usługę rehabilitacji geriatrycznej, aby można było prowadzić rehabilitację seniorów.  – Budynek jest wyremontowany i przygotowany. Teraz mamy różne opcje, aby obiekt nie stał pusty. Możemy tam przenieść administrację albo tymczasowo uruchomić POZ – tłumaczy dyrektor szpitala i jednocześnie zaznacza, że chciałby, aby pomieszczenia służyły głównie seniorom.

Razem z MOPS-em chcemy uruchomić w tym budynku "przedszkole geriatryczne". Ktoś ma w domu osobę straszą, która nie może zostać sama, więc będzie mógł ją tu przywieźć. Tu będzie opieka psychologów, terapeutów. Tu seniorzy będą w grupie, aby mogli między sobą również prowadzić rozmowy – dodaje dyrektor.

Przy budynku ma również powstać specjalna ścieżka o różnicowanej powierzchni, na której osoby starsze uczyłby się, jak utrzymywać równowagę.

Przedszkole może powstać niezależnie od centrum rehabilitacyjnego, jednak potrzebne są na to również środki finansowe. Dyrekcja zastanawia się nad sposobem opłat za pobyt.

Tymczasem w głównym budynku szpitala oddział geriatryczno-internistyczny mieści się na trzech piętrach. – Mamy 50 łóżek, ale docelowo ma ich być 76. Kończy się bowiem remont ostatniego z trzech pięter – mówi nam Anna Bajan, oddziałowa i specjalistka pielęgniarstwa geriatrycznego.

Prace remontowe dobiegają końca również na izbie przyjęć.

- Oddział został wyposażony przede wszystkich ze środków WOŚP-u. Otrzymaliśmy przede wszystkim  sprzęt do mycia chorych i sprzęt rehabilitacyjny – dodaje Janusz Wróbel.

Oddziałowa Anna Bajan i  Krzysztof Koczela - zastępca ordynatora oddziału 

Oddział geriatryczno-internistyczny istnieje na Brochowie już sześć lat. Od trzech lat działa również poradnia geriatryczna.

- Państwo uciekło od tego problemu, czyli od zabezpieczenia osobom starszym w miarę znośnego życia – podsumowuje dyrektor placówki.

Oddział geriatryczny na Brochowie jest jedynym oddziałem geriatrycznym na Dolnym Śląsku.

Adriana Boruszewska Doba.pl

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 10 godz temu
sobota, 19.10.2019 08:15
piątek, 18.10.2019 19:18
piątek, 18.10.2019 08:58
piątek, 18.10.2019 12:35
piątek, 18.10.2019 10:00
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki