komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

poniedziałek, 13 lipca 2020

Henryka, Kingi

Rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych we Wrocławiu

wtorek, 16.7.2019 08:00 , komentarze: 0 , odsłony: 1363
kategorie artykułu:

Ponad dwa razy więcej uczniów, dla których przygotowano ponad dwa razy więcej miejsc w szkołach średnich – tak w dużym skrócie można podsumować pierwszy etap rekrutacji we Wrocławiu. Precyzyjne wyniki Komisje Rekrutacyjne poszczególnych placówek przedstawią jutro, a uczniowie mogą się także spodziewać informacji w elektronicznym systemie rekrutacyjnym. 


- Wrocławska edukacja musiała zmierzyć się z reformą rządową. Pomimo tego, że nie było łatwo już dziś wiemy, że żadna młoda osoba nie pozostanie bez możliwości rozpoczęcia nauki w szkole średniej. Mierzymy się z podwójnym rocznikiem. Dużym wysiłkiem organizacyjnym przygotowanych zostało ponad dwa razy więcej miejsc - mówiła podczas konferencji prasowej Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia. 

O szczegółach opowiadał Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji w Urzędzie Miejskim Wrocławia. Te wyglądają następująco: 

- Wstępnie przygotowanych zostało 12 684 miejsc. 
- Chętnych na te miejsca było 13 865 uczniów. 
- Liczbę miejsc zwiększono do 14 151. 
- Zakwalifikowanych po wstępnej symulacji zostało 12 247 uczniów. 
- Nie zakwalifikowało się 1 618 uczniów. 
- Dla tych uczniów dostępne są jeszcze 1 904 miejsca w szkołach średnich. 


- Liczba wolnych miejsc przewyższa liczbę uczniów, którzy jeszcze nie zakwalifikowali się do szkoły średniej. W rekrutacji uczniowie wskazują szkoły pierwszego wyboru. Nigdy jednak nie było tak, bo na tym polega system szkolnictwa średniego, że każdy dostał się do wymarzonego liceum. O miejsca w tych najbardziej renomowanych szkołach uczniowie rywalizują m.in. wynikami z egzaminów gimnazjalnych czy ósmoklasisty. Dla każdego ucznia mamy natomiast miejsca w szkołach średnich, w tym w przeżywających renesans technikach, szkołach branżowych – argumentował Jarosław Delewski

Jak wynika ze statystyki: skala osób, które nie dostały się do szkoły pierwszego wyboru nie jest większa od tej z lat poprzednich. Wynika to z faktu przygotowania ponad dwa razy większej liczby miejsc do nauki – dla tzw. „podwójnego rocznika”. 

Największym zainteresowaniem, podobnie jak w latach ubiegłych, cieszyły się licea ogólnokształcące. Ze względu na zainteresowanie kandydatów zwiększono liczbę miejsc rekrutacyjnych zarówno w liceach ogólnokształcących (łącznie o 905 miejsc, tj. 27 oddziałów) jak i w technikach (o 555 miejsc, tj. 17 oddziałów). Dodano także miejsca w jednej szkole branżowej. Największym zainteresowaniem cieszyło się Liceum Ogólnokształcące nr VII przy ul. Kruczej. Ta szkoła powiększyła się o obiekt po byłym gimnazjum przy ul. Jemiołowej. Niezmienną popularnością cieszy się Liceum nr VIII przy ul. Zaporoskiej – szkoła słynąca z dwujęzycznego programu nauczania. Podobnie Technikum nr 7 przy ul. Haukego- Bosaka,  Liceum nr V przy ul. Kuronia czy Liceum nr IX przy ul. Piotra Skargi. 

Dyrektor Delewski zwrócił także uwagę na fakt podejmowania nauki we wrocławskich szkołach średnich przez uczniów spoza Wrocławia: - Zazwyczaj odnotowywaliśmy 25-30 procent takich młodych osób w rekrutacji, w tym roku to nawet 45 procent. Wrocław pełni zatem dużą rolę aglomeracyjną dla edukacji w naszym regionie – mówił dyrektor Departamentu Edukacji. 


- We Wrocławiu każda szkoła średnia, poza Liceum nr III, powiększyła liczbę prowadzonych przez siebie oddziałów. W sumie dodatkowo utworzonych zostało aż 47 oddziałów więcej niż w roku poprzednim. Koszt tej operacji to ok. 12 mln zł – to koszty zatrudnienia nauczycieli i zakupu wyposażenia. Wyzwaniem, które stoi teraz przed dyrektorami placówek jest zatrudnienie odpowiedniej liczby nauczycieli mogących nauczać zwiększoną grupę uczniów. W poprzednim roku szkolnym we Wrocławiu brakowało 500 nauczycieli – dopiero zobaczymy jak ukształtuje się to w tym roku, co nie zmienia faktu, że potrzebujemy pedagogów”– wyliczał dyrektor Delewski.

W związku z podwójnym rocznikiem pada pytanie o nauczanie w systemie zmianowym. Na tę chwilę tygodniowy rozkład zajęć w poszczególnych szkołach nie jest jeszcze znany. Ze wstępnych informacji przekazywanych przez dyrektorów szkół wynika, że zwiększenie liczby oddziałów może spowodować wydłużenie czasu pracy niektórych szkół do godz. 17.00, a nawet później. Sytuacje dotyczyć będą wybranych placówek i prawdopodobnie ograniczy się tylko do jednego roku. 

- Apelujemy do uczniów i rodziców – proszę pamiętać, że zgodnie z wymogami, po umieszczeniu nazwiska na liście osób zakwalifikowanych do nauki w danej szkole należy do niej dostarczyć wymagane oryginały dokumentów. O wszystkim uczniowie będą informowani w harmonogramie rekrutacji – zauważyła wiceprezydent Granowska. 

Termin udostępnienia wyników zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych uczniów opiera się na harmonogramie ustalonym przez Dolnośląskiego Kuratora Oświaty. Do 24 lipca (do godz. 15.00) uczniowie powinni złożyć oryginały dokumentów do szkół do których zostali zakwalifikowani. Następnego dnia (25 lipca) ogłoszone zostaną listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych. W tym samym dniu rozpocznie się nabór uzupełniający w szkołach dysponujących wolnymi miejscami. 

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 6.7.2020 11:49
sobota, 4.7.2020 07:55
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki